دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
در جهت تحقق شعار امسال؛ / حوزه‌های علمیه بـا برنامه‌های وسیع به فرمایش رهبـری لبیک بگویند
۱۷۱۴ بازدید
ارسال شده در گفت و گو
حوزه‌های علمیه بـا برنامه‌های وسیع به فرمایش رهبـری لبیک بگویند

مدرسه نواب ـ مدیر اجرایی حوزه علمیه خراسان خبر داد: جلسات همفکری نهادهای حوزوی استان خراسان در خصوص ارتقاء فرهنگ برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، سال 1393 از سوی رهبر معظم انقلاب به سال «اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی» نامگذاری شده است که برای هر نهاد متناسب با فعالیتهای خود وظایفی را در بر دارد. متن زیر حاصل گفتوگوی اختصاصی این خبرنامه با حجتالاسلام اکبر فرجام، مدیر اجرایی حوزه علمیه خراسان و استاد مدرسه علمیه عالی نواب در این خصوص است:

 

شعار هر سال ناظر به یک ضرورت متناسب با اوضاع و مشکلات جامعه است. رویکرد شعار امسال نیز دو ضرورت را شامل میشود: یکی اقتصاد و دیگری فرهنگ. و در ادامه راهکار ایجاد تحول در این دو عرصه را عزم ملی و مدیریت جهادی میداند.

 

دلیل انتخاب فرهنگ و اقتصاد

فرهنگ یعنی مجموعة رفتارهای فردی و اجتماعی که مبتنی بر باورهایی است. بنابراین، بنیاد و مبنای تحول در اقتصاد، تقویت فرهنگ یعنی رفتارهای اجتماعی مبتنی بر یک سری مبانی است. در فقه و مجامع حدیثی، اموری مثل حرامخواری، ربا، رشوه، اجحاف و... مذمت شده است که برای درست کردن هر کدام نیاز به فرهنگسازی است، یعنی مردم باید بر این باور باشند که برای پیشرفت کارها نباید از راههای نادرست وارد شد. مثلا در متون دینی آمده که لقمه حرام چهل روز جلوی استجابت دعا را میگیرد یا امام حسین(ع) علت محاصره شدن خود را پُر شدن شکمهای دشمن از حرام میدانند.

حتی در عرصه سیاست نیز اگر فرهنگ دینی حاکم نباشد، سیاست پلیدی ایجاد میشود که برای رسیدن به اهدافش از هر وسیلهای استفاده میکند، بنابراین فرهنگ، زیربنای سیاست و اقتصاد است و بهترین آن، فرهنگ دینی است که متکفل شناخت و تبلیغ و ترویج آن علمای دین هستند و خواستگاه علمای دین حوزههای علمیه است، پس لازم است که حوزههای علمیه با برنامههای گسترده و وسیعی به این فرمایش رهبر معظم انقلاب لبیک بگویند.

وقتی جامعهای دینی است مجموعه رفتارهای آن باید بر اساس اعتقاد و مبانی دینی صورت گیرد، چنانکه در دنیا سعی میشود هر نوع رفتاری توجیهی دینی و مذهبی داشته باشد و حتی کسانی که مسلمانکشی راه انداختهاند برای اینکه نیروی خود را حاضر به فعالیتهای اینچنینی کنند، سعی میکنند او را از طریق مذهب توجیه کرده و عقیدهای را در او ایجاد کنند.

باوری که مبتنی بر قرآن و معارف اهل بیت عصمت و طهارت باشد بهترین عامل رفتارساز برای فرد و جامعه خواهد بود و اگر حوزه علمیه بتواند چنین باوری را درست تبیین کند، فرهنگسازی کرده است، چنانچه امام رضا(ع) میفرمایند: اگر مردم محاسن کلام ما را میدانستند از ما تبعیت میکردند. این محاسن کلام را باید حوزویان از جهت علمی و عملی به جامعه منتقل کنند.

آب وقتی از چشمه میجوشد زلال است و در مسیر خود ممکن است با ناخالصیهایی مواجه شود. بنابراین اگر معارف دینی ما از سرچشمه آن یعنی قرآن و اهل بیت باشد زلال و زیبا است و به هر وجدان و فطرت سالمی ارائه شود، پذیرفته میشود. فرهنگ مورد نیاز کنونی در سال اقتصاد و فرهنگ نیز چنین فرهنگی است، یعنی تلاش درجهت رفتارسازی مبتنی بر معارف دینی از محل مناسب آن که وظیفه و رسالت حوزه علمیه است.

بنابراین روحانیت باید بتواند باورهای مردم را درست شکل دهد مثلا در مساجد که بهترین پایگاههای فعالیت فرهنگی است، جدیتر ورود کند یا سخنرانان از منبرها که محل نورافشانی است، نورانیت را در دل مردم ایجاد کنند یا تولیت امور دینی جوانان در هیئتهای مذهبی به عهده روحانیت باشد. به طور کلی کسانی که مسئولیتهای مختلفی دارند با این لباس مقدس میتوانند تقویتکننده مبانی فرهنگی و دینی باشند.

 

وظیفه حوزههای علمیه

حوزه علمیه در بخش فرهنگ نیازمند دو برنامهریزی است: اول درون نهاد و سازمان روحانیت است، یعنی اخلاق و رفتار طلبهها طبق منش پیامبر و ائمه باشد، زیرا علما وارثان انبیا هستند. مثلا اگر در سالهای گذشته دروس اخلاق دایر بوده است، امسال باید بیشتر باشد و اساتید باید تذکرات بیشتری برای توجه طلاب نسبت به رفتار با خانواده، خویشاوندان و مخاطبین بدهند.

همچنین اساتید باید در کنار دروس حوزوی حداقل هفتهای یک جلسه درسی برای طلاب مواعظی داشته باشند.

 

مجموعه نهادهای حوزوی استان بسیج میشوند

دوم اینکه علمای دین که در این حوزهها پرورش یافتهاند آموزههای دینی را به جامعه انتقال دهند و رفتارهای مبتنی بر آموزههای دینی را در جامعه نهادینه کنند که در این راستا قرار شده است با مجموعه نهادهای مربوط به حوزه مثل دانشگاه علوم اسلامی رضوی، مدرسه علمیه عالی نواب، اداره کل تبلیغات اسلامی، دفتر تبلیغات اسلامی و... جلساتی داشته و تقسیم کار گردد، جلساتی مستمر برای رصد برنامهها و پیشرفت کارها در این زمینه که طی هفته آینده اولین جلسه آن برگزار خواهد شد.

البته این سنخ فعالیتها منحصر به امسال نبوده و نخواهد بود ولی بنابر تأکید رهبر معظم انقلاب، امسال کارهای فرهنگی باید از نظر کمی و کیفی بیش از گذشته باشد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.