دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
معاون آموزش مدرسه نواب خبر داد؛ / راه‌اندازی سه رشته تخصصی سطح چهار از مهرماه
۱۶۸۵ بازدید
ارسال شده در گفت و گو
راه‌اندازی سه رشته تخصصی سطح چهار از مهرماه

مدرسه نواب ـ معاون آموزش مدرسه علمیه عالی نواب گفت: با توکل به خداوند متعال دو رشته تخصصی سطح چهار حوزه علمیه؛ فقه قضایی و کلام جدید از سال جدید تحصیلی در این مدرسه راه‌اندازی می‌شود.

حجت‌الاسلام محمدمهدی بیانی، معاون آموزش مدرسه علمیه عالی نواب در گفت‌وگو با خبرنگار روابط‌عمومی این مدرسه از راه‌اندازی رشته‌های تخصصی در مقطع سطح چهار حوزه علمیه خراسان از مهرماه امسال در این مدرسه خبر داد و گفت: یکی از رسالت‌های کلان مراکز علمی شیعه، تربیت عالمان زبده و کارشناسان متخصص و توانمند در رشته‌های مختلف علوم اسلامی می‌باشد.

 

وی افزود: مدرسه علمیه عالی نواب پیشرفت و توسعه رشته‌های تخصصی در مقاطع عالی حوزه علمیه که از سال 1380 آن را آغاز کرده بود، در دستور فعالیت های خود قرار داده و سطح چهار را نیز به صورت تخصصی در برخی رشته ها برگزار می‌کند. این اولین بارست که در حوزه علمیه خراسان رشته تخصصی سطح چهار برگزار شده و در پایان دوره‌ ی حدودا سه تا پنج ساله به فارغ‌التحصیلان، مدرک علمی این مقطع اعطا خواهد شد.

 

وی توضیح داد: طی آیین‌نامه‌ای از سوی مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان، برگزاری این رشته‌های تخصصی در سطح چهار به مدرسه علمیه عالی نواب واگذار گردیده است که این مدرسه، دو رشته فقه قضایی و کلام جدید را در جهت تقویت بنیه های علمی، استدلالی و تسلط بر مباحث مرتبط و همچنین رصد شبهات و دفع آنها به صورت تخصصی برنامه ریزی و اجرا خواهد کرد.

 

معاون آموزش مدرسه علمیه عالی نواب ادامه داد: در این مقطع نیز کلاس‌ها به صورت حضوری بوده و در کناررعایت مقررات وزارت علوم به لحاظ نظام تحصیلی سالی، واحدی از متدها و ضوابط ارزشمند حاکم بر فضاهای تحصیلات حوزوی به جهت عمق بخشی به مباحث علمی و ماندگاری آن ها  در روند فراگیری مورد توجه اکید قرار گرفته است.  لازم به یاآوری ست که در پایان این مقطع تحصیلی به دانش‌پژوهان، پس از تدوین پایان نامه و دفاع از آن، مدرک علمی سطح چهار که مورد تأیید وزارت علوم نیز می باشد اعطا خواهد شد.

 

وی افزود: بعد از انجام کارهای پایانی شامل تنظیم سرفصل‌ها و تصویب آن، از دانش‌پژوهان این رشته‌ها که از پایان‌نامه ی سطح سه خود را دفاع کرده‌ باشند و همچنین دانش‌پژوهان سایر مراکزی که گرایش تحصیلی آن‌ها  مرتبط با این دو رشته باشد بعد از آزمون و مصاحبه علمی، پذیرش به عمل خواهد آمد. از جمله  شرایط حضور در این مقطع برای ادامه تحصیل در رشته‌های تخصصی،  اشتغال تمام وقت به تحصیل در حوزه علمیه و تلبس دائمی به لباس مقدس روحانیت، در کنار احراز صلاحیت علمی و  سایر شرائط می باشد.

 

وی در پایان گفت: مجموع واحدهای تخصصی هرکدام از این رشته‌ها را 38 واحد درسی در کنار 48 واحد دروس عمومی خارج حوزه علمیه خراسان اعلام کرد  و یادآور شد که 18 واحد  از واحدهای تخصصی نیز مربوط به رساله ی سطح چهار می‌باشد که به دلیل تخصصی و سنگین‌تر بودن این سطح نسبت به سطح سه مورد توجه بیشتری قرار گرفته تا دانش پژوهان ارجمند  در حوزه های پژوهشی و تئوری‌پردازی و استدلال‌های علمی کاملا  توامند و مسلط تربیت شوند.

 

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.