پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
📄
از زبان طلبه‌ وبلاگ نویس؛ / من سرباز صفرم نه افسر!
۶۱۱۲ بازدید
ارسال شده در گفت و گو
من سرباز صفرم نه افسر!

مدرسه نواب ـ رهبر معظم انقلاب می‌فرمودند که شما نخبگان فکری، افسران جوان جنگ نرم هستید، اما من چون ادعای نخبه فکری بودن ندارم خود را افسر نمی‌دانم، ولی سرباز صفر بودن نیز در این محیط ارزش است.

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، با وارد کردن کلمه سرباز صفر در موتور جست‌وجوی گوگل که پیشنهادات خود را بر اساس بیشترین جست‌وجو درباره کلمه به مخاطب ارائه می‌دهد، در پیشنهاد چهارم با وبلاگی روبه‌رو می‌شویم به آدرس aql.blogfa.com که در توضیح آن آمده است: وب‌نوشته‌های حسین ابراهیمی پیرامون مذهب، فرهنگ، سیاست و اجتماع.

 

حجت‌الاسلام حسین ابراهیمی اول، متولد سال 1364 در مشهد است که دیپلم خود را از مدرسه عالی شهید مطهری در رشته علوم و معارف اسلامی گرفته و سپس برای تحصیل بیشتر در علوم دینی راهی قم و مدرسه معصومیه شده است. او الان طلبه رشته کلام اسلامی در مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است و از اوایل طلبگی تاکنون در پایگاه‌های بسیج مسئولیت‌هایی داشته است.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی نویسنده وبلاگی است که در سال‌های اخیر از مطالب آن در سایت‌های مختلفی مثل تبیان، راسخون، شهید آوینی، رجانیوز، جهان‌نیوز، فارس‌نیوز، الف و... و همچنین روزنامه‌ها و نشریاتی مثل شهرآرا و 9دی استفاده می‌شود و جوایزی مثل جایزه برگزیده جشنواره تبلیغ نوین جنات، تقدیر از فعالین سایبری فتنه و بهترین مطلب درباره سخنان رهبری در خراسان شمالی را گرفته است. این وبلاگ نام‌آشنا، «سرباز صفر جنگ نرم» نام دارد.

 

او درباره پیشینه دست به قلم بودنش می‌گوید: در ابتدا شعر می‌گفتم که هنوز هم کمی ادامه دارد و آخرین بار در مسجد کرامت در مراسم شب شعر سپندوار که برای استقبال از رهبری برگزار شده بود یکی از اشعارم را خواندم. وبلاگ «سرباز صفر جنگ نرم» نیز از اوایل سال 1388 کار خود را آغاز کرد و اسم آن به مناسبت سخنی از رهبری بود که می‌فرمایند: شما نخبگان فکری، افسران جوان جنگ نرم هستید. اما من چون ادعای نخبه فکری بودن ندارم خود را افسر نمی‌دانم، ولی سرباز صفر خوبی بودن نیز در این محیط ارزش است. البته دوستان در بخش نظرات زیاد می‌گویند که باید افسر باشید و در این رابطه درجه‌هایی نیز برای اشخاص فعال در بحث جنگ نرم طراحی شده است.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی ادامه می‌دهد: در ابتدای مسیر، بهترین سایت‌ها در فضای فرهنگی و سیاسی را رصد کرده و برای آن مطلب می‌نوشتم مثل سایت تبیان که بعد از پافشاری و نوشتن مطالب زیاد آنها را منتشر می‌کرد، البته این کار به عنوان هدفی میانی برای رشد وبلاگ لازم بود و الان سایت‌های مختلف خودشان مطالب وبلاگ را کپی می‌کنند. گاهی مطالب در سایت‌هایی مثل الف در سه خبر اول می‌آید و بیش از 400 نظر در مورد آن داده می‌شود و بعد از آن همه سایت‌های داخلی و خارجی آن را منتشر می‌کنند.

 

وی گله‌ای هم دارد و با لبخند می‌گوید: البته در فضای حوزه علمیه هنوز این گله وجود دارد که سایت‌های حوزوی مطلب را بدون ذکر منبع و لینک ذکر می‌کنند، مثلا یک بار در سایت سازمان تبلیغات اسلامی مطلبی را از وبلاگ به اسم سخنرانی شخصی دیگر آورده بودند. البته مطلب جزابی بود که در بیش از 40 سایت معتبر و جهانی آورده شد.

 

وی سپس به بخش‌های مختلف وبلاگش پرداخته و می‌گوید: بخش‌های این وبلاگ دو تقسیم کلی دارد: مسائل فرهنگی و موضوعات روز که شامل بخش‌هایی مثل مقالات ماه مبارک رمضان و یا مقالات ماه محرم است و دوم مسائلی که به‌طور کلی درباره جنگ نرم از ابتدای کار وبلاگ پیگیری شده مثل بحث عفاف و حجاب، ولایت فقیه، تفسیر آیات برگزیده، اخلاق رسانه، سبک زندگی، ولی عصر و... .

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی یادآوری می‌کند: امروز فضای سایبر از بسترهایی است که مهم‌ترین تأثیر و تأثّرهای فرهنگی در آنجا شکل گرفته و پایه‌ریزی می‌شود.

 

اثرات این زندگی مجازی در واقعیت خانواده‌ها و جامعه بسیار محسوس است و حتی فراتر از فضای فرهنگی، بر روی چارچوب سیاسی و حاکمیتی جامعه تأثیر می‌گذارد و تمام سخن اینجاست که امروز خلأ حضور مؤثر طلاب علوم دینی و تأمین‌کنندگان اسلامیت نظام و فکر دینی مردم در این عرصه احساس می‌شود، کسانی که در برخوردهای مستقیم با برقراری ارتباطی مثبت، تصویر صحیح و زیبایی از دین و مبلّغ آن در ذهن مخاطب ایجاد کنند.

 

شاید بتوان گفت حداقل این حضور، ایجاد وبلاگی فعال است که اگر همین وبلاگ با توجه به نیاز روز جوانان در این فضا و حداقل به صورت «قلیلٌ یدوم» بوجود بیاید مشاهده خواهند کرد که در اندک زمانی تأثیرات و نتایج اعجاب‌آوری خواهد داشت مثل استقبال جوانان تشنه دین و مطالب ناب دینی و نیز سایت‌هایی که به دنبال مطالب مفید و تولیدی برای تأمین مطلب هستند.

 

وی یکی از مشکلات در این زمینه را توقع بازده بالا در ابتدای کار می‌داند و می‌گوید: همانطور که گفتم از وبلاگ من در ابتدا بازدید زیادی نبود و کم‌کم که مطالب تولیدی به آن اضافه شد مورد توجه قرار گرفت. الان طلبه‌های زیادی مراجعه می‌کنند برای راهنمایی وبلاگ‌نویسی و خوب است که چنین کلاس‌هایی در محیط حوزه علمیه برگزار شود و این مصاحبه مقدمه‌ای باشد برای کارگاه یا نشستی تخصصی. البته به عنوان توصیه اول، زیاد دست به قلم شدن و نوشتن همه چیز می‌تواند حتی در صحبت کردن نیز تأثیر بگذارد و برای طلاب بسیار ضروری است.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی، تذکر چند نکته کوتاه را برای رسیدن به موفقیت یاد شده، نیاز دانسته و می‌گوید: اول لزوم تحقیق در موضوعات دینی مورد علاقه و ارائه مطالب تولیدی متناسب با شأن طلبه با در نظر گرفتن دغدغه‌ها و نیازهای روز است. دوم ارائه هنرمندانه و متناسب با فضا و روحیه مخاطبین، زیرا چه بسیار مطالب مفید دینی که در محیط اینترنت قرار می‌گیرد و به‌خاطر طولانی بودن یا عدم ویرایش و ارائه مناسب به هیچ جایی نمی‌رسد و استفاده عمده‌ای جز پر کردن فضا ندارد. تجربه من در این فضاست برای رسیدن به موضوعات مورد نیاز و مطلوب جوان امروز و آشنایی با سبک جذاب ارائه مطالب، عضویت و دمخور شدن با شبکه‌های اجتماعی داخلی البته محتاطانه و با رعایت شئونات بسیار مفید است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.