دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
عضو شورای شهر مشهد؛ / حجم کارهای فرهنگی، نیازمند حضور بیشتر طلاب جوان است.
۱۷۳۴ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
حجم کارهای فرهنگی، نیازمند حضور بیشتر طلاب جوان است.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی مشهد خواستار شد؛

حجم کارهای فرهنگی، نیازمند حضور بیشتر طلاب جوان است

 

مدرسه نواب ـ رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی مشهد، گفت: معاونین شهرداری در پروژه‌های خود که گاهی به ظاهر مرتبط به فرهنگ نیست نیز نظر کمیسیون فرهنگی را می‌پرسند یعنی اول با این کمیسیون جلسه برگزار کرده و بعد برای تصویب طرح خود اقدام می‌کنند.

 

گزارش تصویری

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، نشست بررسی طرح‌ها و برنامه‌های فرهنگی شورای شهر و چالش‌های پیش رو با حضور حجت‌الاسلام دکتر حسنعلی اخلاقی، رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی مشهد، 15 اردیبهشت در سالن اجتماعات این مدرسه برگزار شد.

 

معرفی شورای اسلامی شهر مشهد

حجت‌الاسلام اخلاقی در ابتدا گفت: آنچه در قانون برای شورای شهر مشخص شده با آنچه در عمل اتفاق می‌افتد فاصله دارد که در این سال‌ها این فاصله بیشتر شده است. زیرا شورا باید توانایی قانون‌گذاری و بازخواست در تمام فعالیت‌های حوزه شهری را داشته باشد، ولی با مصوبه‌ای که مجلس به خاطر ابهامات قانون تصویب شد، شورا فقط قانون‌گذاری برای شهرداری و نظارت بر عملکرد آن را به عهده دارد.

وی افزود: شورای اسلامی شهر مشهد از شش کمیسیون تشکیل شده که یکی از آنها کمیسیون فرهنگی، اجتماعی و زیارت است. پنج نفر در این کمیسیون در پنج کارگروه فرهنگی، اجتماعی،‌ زیارت، رسانه و هنر و نیز ورزش همگانی فعالیت دارند که از روز اول شروع کار تاکنون، 43 جلسه برگزار شده و چهار کار اصلی و کارهای جزئی انجام شده است.

 

گزارشی از فعالیت‌های کمیسیون فرهنگی

وی ادامه داد: یکی از ایرادهای کنونی این است که به کار فرهنگی به عنوان کار درجه دو نگاه می‌شود و برخی آن را مربوط به شهرداری نمی‌دانند که بودجه این حوزه نیز کمتر از بقیه است. اما کاری که در این دوره انجام شد، تعمیم حوزه فرهنگ به تمام حوزه‌های شهرداری بوده است، تا جایی که الان معاونین شهرداری در پروژه‌های خود که گاهی به ظاهر مرتبط به فرهنگ نیست نیز نظر کمیسیون فرهنگی را می‌پرسند یعنی اول با این کمیسیون جلسه برگزار کرده و بعد برای تصویب طرح خود اقدام می‌کنند.

حجت‌الاسلام اخلاقی فعالیت‌های کنونی را در سه محور عنوان کرد و گفت: این کمیسیون در ابتدای کار خود، وضعیت موجود شهر مشهد در دو محور فرهنگی و اجتماعی شامل تحقیق‌های میدانی در بحث اعتیاد و تکدی‌گری و گفت‌وگو با نخبگان شهری را بررسی کرد و الان نگاه جامعی به مجموعه نیازهای آشکار فرهنگی و مباحث اجتماعی خاص فراهم شده است.

وی افزود: در کتاب مجموعه دغدغه‌های رهبری در مسائل فرهنگی به صراحت آمد است که هر مشکلی را واکاوی کنیم حتی در مباحث سیاسی به مشکلی فرهنگی مربوط می‌شود. کارهای فرهنگی تاکنون جزئی و مقطعی بوده و مثل قطعات پازلی جدا از هم انجام شده است. کارهای مختلف فرهنگی در کشور انجام شده که تاکنون حلقه‌های اتصال نداشتند و هر کار به صورت جدا انجام شده است زیرا مدیریت کلان و شهری هنوز باور نکرده است که فرهنگ محور تحول است. اینکه امسال بعد از 34 سال به نام فرهنگ نامیده شده به دلیل غفلت در این سال‌ها نبوده است، بلکه رهبری از خیلی از نهادها ناامید شده‌اند. ایشان اول از لفظ تهاجم فرهنگی، بعد شبی‌خون فرهنگی و بعد از رخنه استفاده کردند که آسیبی جدی است و سپس امسال در این حوزه، اعلام عمومی کردند.

وی با اشاره به محور دوم، گفت: بنابراین تصمیم شد که در گام دوم سیاست‌های حوزه فرهنگ و اجتماع تدوین شود که در مجموع 22 محور برای کار در این چهار سال پیش‌بینی شد. برای هر سیاست نیز شاخصی کیفی مشخص شد که به صورت کلی نباشد و بعد تبدیل به کمی شد. هر سال چهار اولویت مشخص شد که در پایان سال باید مردم مشهد در این اولویت‌ها پیشرفت کرده باشند.

رئیس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی مشهد، یادآور شد: البته یکی از چالش‌های مشهد عدم مدیریت فرهنگی یک‌پارچه است زیرا زائر از فرودگاه تا حرم رضوی در چهار حوزه، مدیریت می‌شود و با چهار پیام گاهی متفاوت مواجه است.

وی محور سوم کارهای این کمیسیون را رسیدگی به نیازهای روزمره مثل کمبود مساجد عنوان کرد و گفت: در دوره قبل گروهی برای این کار تشکیل شده بود و در این دوره با تغییر اعضاء آن ادامه یافته و سپس آماری بر اساس تاریخ هزارساله فراهم شد. شهردار مشهد هم بعد از استقرار خود قول ساخت 110 مسجد را داد، البته شهرداری فقط زمین را  داده و مبلغی اولیه پرداخت می‌کند که برای 10 مسجد این کار شروع شده و تا پایان سال به 110 مسجد خواهد رسید.

وی افزود: برخی از آسیب‌های اجتماعی به دلیل عدم امکانات برای تخلیه روحی جوانان است. الان 1200 مسجد در مشهد است اما برخی از آنها گاهی جوانان را راه نمی‌دهند و مساجدی هستند که فقط دو نیم ساعت در روز باز هستند. بنابراین مساجد جدید مجموعه‌ای از قرائت‌خانه، فضای سبز و فضاهای جانبی است. البته سپاه نیز تا کنون 2 مرکز ورزشی با حداقل امکانات برای جوانان ساخته و این کار را تا 60 مرکز ادامه می‌دهد.

 

مسئله حجاب، معماری اسلامی و هیئت‌های مذهبی

حجت‌الاسلام اخلاقی در پاسخ به این سؤال که با توجه به قابلیت محور بودن هیئت‌ها، چرا کمتر به آنها رسیدگی می‌شود، گفت: یکی از مشکلات فرهنگی خصوصا در مشهد، تعدد مدیریت‌ها بر سر یک موضوع است. کار کردن شهرداری روی مجموعه‌هایی که متولی دارند بسیار سخت است، اما گاهی به هیئت‌ها به عنوان تشکل‌های فرهنگی کمک‌هایی صورت گرفته است.

وی همچنین در خصوص ساختمان‌های مرتفع اطراف حرم، توضیح داد: در طراحی‌ها و نقشه‌های آینده برای این مسئله خیلی سخت‌گیری شده است تا اتفاقات گذشته نیفتد. مثلا در نوع ساختمان محل‌های اسکان ارزان‌قیمت که قرار است 30هزار تخت پیش‌بینی شود، مسئله بنا مراعات شده است.

وی در پاسخ به سؤالاتی در خصوص حجاب نیز، گفت: مسئله حجاب،‌مأموریت اول شهرداری در سطح عموم مردم نیست مگر فرهنگ‌سازی آن که در این زمینه کارگروهی با نام امر به معروفی ایجاد شده و کار خود را از خود شهرداری و پرسنل آن شروع کرده است، مثل جداسازی فضای کار آقایان و خانم‌ها.

 

مسئولیت روحانیان جوان

حجت‌الاسلام اخلاقی در پایان گفت: متأسفانه در جمهوری اسلامی ایران در حوزه فرهنگ فقط دو سند موجود است، اول سند مهندسی فرهنگی کشور که فقط در حد سایت شورای عالی انقلاب فرهنگی مانده و دوم نیز پیوست فرهنگی که هنوز به روی سایت نیز نیامده است. در بحث‌هایی مثل شهر اسلامی و نسبت آن با زیبایی نیز هیچ سندی وجود ندارد که باید تعریف شود. تعریف آن نیز دشوار است زیرا دیدگاه‌های مختلفی در این زمینه وجود دارد.

وی، توصیه کرد: بنابراین و با این حجم نیازمندی‌هایی که در حوزه فرهنگی است، کار زیاد روحانیان جوان را می‌طلبد، البته این کمیسیون طی نامه‌ای از مرکز مدیریت حوزه علمیه خراسان درخواست نیرو در زمینه‌های مختلف کرده که در حال پیگیری است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.