دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
حجت‌الاسلام دکتر کاظمی؛ / گرایش به رشته تبلیغ رو به افزایش است
۱۱۹۱ بازدید
ارسال شده در گفت و گو
گرایش به رشته تبلیغ رو به افزایش است

دانش پژوهان رشته تبلیغ مدرسه علمیه عالی نواب از سال اول تحصیل برای کارآموزی به سفر عمره اعزام می‌شوند و در سال‌های بعد، برنامه اعزام به خارج خواهند داشت.

 مدیر مدرسه علمیه عالی نواب در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، با بیان این مطلب که حوزه علمیه مشهد از قدیم در زمینه تربیت سخنران، منبری و تبلیغ موفق بوده و شخصیت‌های بزرگی را معرفی کرده است، گفت: معروف است که مشهدی‌ها در زمینه تبلیغ قوی هستند و امیدواریم این جایگاه با ایجاد بسترهایی مانند رشته تبلیغ، پررنگ‌تر شود.


حجت الاسلام کاظمی، با اشاره به این که در حدود 2 سال پیش در جلسه‌‌ای که بین مدیر اجرائی حوزه علمیه خراسان و بعثه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در امور حج و زیارت، به منظور ایجاد رشته تبلیغی با گرایش حج و زیارت برگزار شد، گفت: در این نشست نیاز به روحانیانی توانمند و کارآمد برای استفاده در فرصت حج مطرح شد که بتوانند با دانش و اطلاعات معارفی، کلامی، فقهی، تاریخی، مهارتی سخنوری و نیز توان پاسخ‌گویی به شبهات، به عنوان مبلغانی در امور حج و زیارت فعالیت کنند.


وی افزود: لازمه این کار برنامه ریزی اساسی و زیربنایی برای ایجاد رشته درسی در حوزه علمیه بود که مدیر اجرائی حوزه علمیه خراسان مدرسه علمیه عالی نواب را برای این اقدام پیشنهاد دادند و از آن پس مواد، عناوین و سرفصل‌های درسی این رشته در نشست‌های متعدد با کارشناسان بررسی شد.


مدیر مدرسه علمیه عالی نواب با اشاره به جذب نخستین گروه دانش پژوه در این رشته در سال تحصیلی 92-93، خاطر نشان کرد: طلاب این رشته در 6 محور کلامی، تاریخ اسلام، تاریخ و معرفی اماکن، مهارت نظری و عملی تبلیغ، آشنایی با زبان‌های خارجی به ویژه عربی و کارورزی تحصیل می‌کنند.


حجت الاسلام کاظمی یادآور شد: برای دانش پژوهان این رشته مشوق‌هایی از سوی بعثه مقام معظم رهبری (مدظله العالی) در نظر گرفته شد که یکی از آن‌ها اعزام طلاب این رشته از همان سال اول ورود به عنوان مدیر فرهنگی است.


وی اعزام حج بدون آزمون از سال دوم- سوم تحصیل در این رشته و هماهنگی با سازمان فرهنگ و ارتباطات برای اعزام تبلیغی به خارج از کشور را از دیگر مشوق های رشته تبلیغ در این مدرسه نام برد و در همین راستا اعلام کرد: رشته تبلیغ با گرایش حج و زیارت از اوایل امسال با پیشنهاد تعدادی از اساتید به رشته تبلیغ تغییر نام داد تا در این زمینه گستره فعالیت بیشتری ایجاد شود که این کار با موافقت بعثه و رایزنی با سازمان فرهنگ و ارتباطات انجام شده است.


مدیر مدرسه علمیه عالی نواب اضافه کرد: رشته تبلیغ بعد از رشته فقه قضائی به عنوان دومین انتخاب متقاضیان ورود به این مدرسه است که در پذیرش برای سال آینده تحصیلی بیش از 100 نفر درخواست تحصیل در این رشته را داشته‌اند.


وی در ادامه با بیان این که در سال گذشته با طرحی موافقت شد که در آن فارغ التحصیلان دیگر رشته های این مدرسه بتوانند بدون آزمون به عنوان روحانی کاروان با گذراندن آموزش‌های ویژه حضوری و غیرحضوری در چرخه تبلیغی روحانیان حج و زیارت قرار گیرند.


حجت الاسلام کاظمی با تاکید بر اهمیت حضور روحانیونی توانمند و تاثیرگذار در فرصت گران‌بهای حج و زیارت عتبات عالیات، تصریح کرد: مهمترین نکته این است که ارتباطی قوی بین مردم و روحانی کاروان ایجاد شود و سبک زندگی آنان با توجه بیشتر به مسائل دینی ارتقاء یابد.


وی با اشاره به طرح‌ها و برنامه‌های آتی این مدرسه برای رشد و تقویت کیفی و استفاده طلاب این رشته از نظر علمی و عملی به منظور تربیت مبلغانی بنام، موفق و تاثیرگذار، ابراز داشت: بنا داریم تا برای این رشته در سطح چهار، گرایش هایی مانند کودک، رسانه، اماکن زیارتی و ... را ایجاد نماییم که این امر در حال بررسی کارشناسانه است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.