دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
نقش ژنتیک در دادرسی بررسی شد
۷۰۴ بازدید
ارسال شده در نشست های فقهی حقوقی
نقش ژنتیک در دادرسی بررسی شد

مدرسه نواب ـ رئیس بخش ژنتیک پزشکی قانونی خراسان رضوی گفت: با آزمایش ژنتیک می‌توان به این سؤال پاسخ داد که نمونه زیستی بازمانده مثل قطره خون از چه شخصی نشأت گرفته است، اما اینکه چرا این نمونه زیستی در این محل ریخته یا حتما مربوط به متهم باشد مربوط به علم قاضی است.

 

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، دکتر آرش علیپور تبریزی، رئیس بخش ژنتیک پزشکی قانونی خراسان رضوی، پنج‌شنبه 21 اسفند در نشست علمی «تأثیر ژنتیک در دادرسی» به توضیح مطالبی بنیادی درمورد شناخت علم تشخیص هویت ژنتیکی پرداخت.

 

 

 

وی در ابتدا، گفت: سلول، کوچکترین جزء بدن انسان است و در داخل هسته یکی از سلو‌ل‌های بدن، ملکولی است که رمز ساخت انسان را در داخل خود دارد، یعنی DNA که علم تشخیص هویت ژنتیکی با این ملکول کار کرده و آن را بررسی می‌کند.

 

 

 

وی افزود: اگر این ملکول دراز که طول آن به دو متر می‌رسد را به 46 قسمت کنیم به کروموزوم می‌رسیم، همچنین به قسمتی از آن که تبدیل به پروتئین می‌شود، ژن می‌گویند، بقیه قسمت‌ها نیز که 99درصد باقیمانده است تا مدت‌ها به قسمت خاموش معروف بود ولی در سال‌های اخیر کشف شده که این قسمت‌های خاموش برای شناخت هویت کاربرد دارد.

 

 

 

دکتر علیپور تبریزی، تصریح کرد: رمز ژنتیکی چهار حرف دارد که کل محتوای ژنتیکی انسان، یعنی 25هزار ژن او از این چهار حرف تشکیل شده و به استثنای دوقلوهای همسان که از یک تخمک هستند و آزمایش تشخیص هویت ژنتیکی برای هر دو، یک جواب می‌هد، سایر انسان‌ها به درجاتی از نظر ژنتیکی با یکدیگر متفاوت‌اند مثل رنگ مو، رنگ چشم، قد، شکل و... البته اثر انگشتان هر شخص متفاوت است زیرا به فشارهای رحمی بستگی دارد نه ژنتیک.

 

 

 

وی تأکید کرد: رمز ژنتیکی انسان سفیدپوست 95درصد شبیه ژنتیک گوسفند، نزدیک 99درصد شبیه ژنتیک میمون و 99/9درصد شبیه انسان سیاه‌پوست است و شناسایی مجرم از روی قطره خون نیز در همین باریکه یک‌دهم درصد است.

 

 

 

وی افزود: برای تشخیص هویت راه‌های ارزان‌تر و سریع‌تری نیز نسبت به ژنتیک وجود دارد که اول باید سراغ آن رفت، قدم اول بررسی اثر انگشت است، دوم فرمول دندانی است که در ایران زیاد کاربرد ندارد ولی در کشورهایی که دندانپزشک خانوادگی دارند سوابق دندانپزشکی هر فرد مشخص بوده و برای شناسایی بسیار راحت است، سوم انتروپومتری و علائم مشخصه مثل رنگ پوست و مو و چشم است و در آخر که هیچ علائمی موجود نیست به پزشک قانونی مراجعه می‌شود برای آزمایش تشخیص هویت ژنتیکی.

 

 

 

رئیس بخش ژنتیک پزشکی قانونی خراسان رضوی در ادامه به بحث پروفایل ژنتیکی پرداخت و گفت: پروفایل ظاهری هر شخص به مجموعه علائم ظاهری او گفته می‌شود و پروفایل ژنتیکی به همه داده‌های ژنتیکی که بعد از آزمایش از نمونه هر فرد به‌دست می‌آید و برای هر شخص در طول حیات و حتی بعد مرگ هم ثابت است. این پروفایل از پدر و مادر هر شخص به او ارث می‌رسد و در تشخیص فرد مجهول‌الهویه، فرایند تشخیص ژنتیکی، فرایندی مقایسه‌ای است و باید پدر یا مادر بررسی شوند.

 

 

 

وی یادآور شد: سال 1984 سال تولد علم تشخیص هویت ژنتیکی است و در همین 30 سال با سرعت بسیار بالایی پیشرفت کرده و در کشور ما نیز هر روز تکنیک‌های آن در حال پیشرفت است. کشور انگلستان در همان سال بانک اطلاعات ژنتیکی مجرمان را راه‌اندازی کرده است اما در ایران باید حتما چند مظنون دستگیر شوند تا از آن‌ها نمونه آزمایش گرفته شود و چنین بانکی در ایران نیز نیاز است، البته دستور قوه قضائیه برای راه‌اندازی آن ابلاغ شده است.

 

 

 

دکتر علیپور تبریزی، افزود: این بانک مزیت‌های زیادی دارد، مثلا بدون دستگیری مظنون، مجرم شناسایی می‌شود و از جرم‌های دیگری که ممکن بود در مدت لازم برای شناسایی مرتکب شود، جلوگیری می‌شود، افراد بی‌گناه آزاد می‌شوند و اجتماع نیز امن‌تر خواهد شد.

 

 

 

وی در پایان، گفت: البته با آزمایش ژنتیک فقط می‌توان به این سؤال پاسخ داد که نمونه زیستی بازمانده مثل قطره خون از چه شخصی نشأت گرفته است، اما اینکه چرا این نمونه زیستی در این محل ریخته یا حتما مربوط به متهم باشد را نمی‌توان با این آزمایش تشخیص داد، یعنی تطابق به‌معنی گناهکار بودن متهم نیست، هم‌چنین عدم تطابق نیز به‌معنی بی‌گناهی فرد نیست و این تصمیم‌گیری و بررسی پرونده فقط به علم قاضی بستگی دارد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.