پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
📄
گزارشی کوتاه از اردوی راهیان نور مدرسه نواب
۹۳۷ بازدید
ارسال شده در گفت و گو
گزارشی کوتاه از اردوی راهیان نور مدرسه نواب

مدرسه نواب ـ جانشین فرمانده بسیج مدرسه نواب با اشاره به اینکه در صورت تجمیع امکانات در تابستان نیز اردویی به مناطق غرب برگزار خواهیم کرد، گفت: متأسفانه گاهی در فضای مدرسه نسبت به فرهنگ مقاومت و ادای دین به شهدا کم‌توجهی می‌شود، در صورتی که نباید نسبت به شکر نعمت‌هایی که داریم، غافل باشیم.

 

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، اولین اردوی راهیان نور طلاب این مدرسه در تعطیلات نوروز امسال برگزار شد که در این خصوص با حجت‌الاسلام سیدمهدی معصومی، جانشین فرمانده بسیج این مدرسه و مسئول برگزاری این اردو گفت‌وگو کرده‌ایم.

 

 

 

حجت‌الاسلام معصومی در این خصوص، گفت: شکی نیست که اردوهای راهیان نور فعالیت فرهنگی همه‌جانبه‌ای است، یعنی اردویی که می‌تواند عطش درونی در افراد ایجاد کرده و برای افراد زیادی باعث تحول شود، چنان‌که خیلی از افراد، انرژی مثبت و معنوی اول سال خود را را مدیون آن هستند و اگر زمانی این توفیق نصیبشان نشود، احساس دلتنگی داشته و حس می‌کنند چیزی در نوروز کم دارند.

 

 

 

وی افزود: پایگاه بسیج مدرسه علمیه عالی نواب، این سفر خانوادگی را با همکاری تیپ امام صادق(ع) سپاه برای مجوز و فرهنگ‌سرای پایداری برگزار کرد؛ ثبت نام آن از اوایل بهمن شروع شده و تا 6 اسفند ادامه داشت، البته ابتدا به‌دلیل اینکه اردوی دیگری در اردیبهشت در مدرسه برگزار می‌شود و نیز بسیاری از دوستان در ابتدای نوروز، مشغول تبلیغ شده و یا روحانی کاروان بودند، استقبال کمتری صورت گرفت، ولی تعداد نهایی به 47 نفر رسید.

 

 

 

وی تصریح کرد: این اردو در روز اول فروردین آغاز شده و هفت روز طول کشید که سه روز از آن در مناطق جنگی با برنامه اصلی طبق برنامه‌های پادگان حمیدیه پیش رفت. البته چند منطقه دیگر را نیز خودمان سر زدیم که مجموعا می‌توان به این مناطق اشاره کرد: شلمچه، طلائیه، حمیدیه، دهلاویه، اروند، معراج‌الشهدای شهید محمودوند، نهر خین، هویزه، دوکوهه و جنت‌آباد.

 

 

 

جانشین فرمانده بسیج مدرسه نواب، ادامه داد: راوی این سفر دکتر باخرد بود که در این عرصه شناخته‌شده هستند و خودم در سفرهایی که رفته‌ام، مشتاق بودم روایت‌گری ایشان را ببینم، همچنین حجت‌الاسلام عنایتی، استاد متخصص احکام و حجت‌الاسلام زمانی به‌عنوان روحانی کاروان با ما بودند که زحمات زیادی کشیدند.

 

 

 

وی با اشاره به فضای معنوی کاروان به‌دلیل حضور طلاب و روحانیون، گفت: در برخی از سفرها به‌جز زمانی که در مناطق هستیم و تأثیر معنوی خود را دارد، در راه رفت و برگشت حفظ فضای معنوی کمی سخت است که در این سفر این مشکل وجود نداشت و فضای معنوی بسیار خوبی بر اردو حاکم بود.

 

 

 

وی افزود: با توجه به اینکه این سفر اول بود، می‌تواند قدم خوبی برای پررنگ شدن فرهنگ ایثار و شهادت در مدرسه باشد و در این جهت قبل از سفر سه جلسه توجیهی تشکیل شد که سخنران و راوی داشته و بسته‌های فرهنگی در آن توزیع شد، همچنین بعد از سفر نیز این جلسات ادامه خواهد داشت و بسته فرهنگی اولین جلسه آن آماده شده است.

 

 

 

حجت‌الاسلام معصومی در خصوص خاطرات این سفر، گفت: دو سفرنامه از این اردو در حال تدوین است که یکی به‌صورت کلی و یکی با ریز جزئیات نگارش شده و در اختیار همسفران قرار خواهد گرفت، همچنین گزارش تصویری اردو نیز آماده خواهد شد.

 

 

 

وی افزود: در طول سفر پنج مسابقه طراحی شده بود: مسابقه روزنوشت درباره گزارش سفر، مسابقه دل‌نوشته که در مورد مناطق جنگی یا خود سفر، نوشته می‌شد، مسابقه پنجره که مربوط به عکس‌ها و فیلم‌های دوستان بود و هر روز یک برنده داشت، مسابقه هدیه که برای انتقادهای دوستان نسبت به کاروان و یکدیگر برگزار می‌شد با این شرط که انتقاد همراه با راهکار باشد و مسابقه یار مهربان که مربوط به کتاب‌های بسته‌های فرهنگی قبل سفر با موضوعات سیاسی رابطه ایران با کشورهای دیگر بود.

 

 

 

وی تأکید کرد: در جلسه بعد از اردو دوباره از راوی و روحانی کاروان استفاده شده و از ایشان تقدیر می‌شود، جایزه برندگان مسابقات نیز تقدیم شده و از همه مهم‌تر اینکه جلسه‌ای برای شروع ارتباط دوباره با همسفران خواهد بود؛ همچنین تلاش شده که دوستان با حسینیه فرهنگی قرآن و عترت آشنا شوند که بتوانند در سال‌های آینده خودشان به‌عنوان مسئول و روحانی کاروان در این اردو شرکت کنند، چنان‌که از کاروان‌های سال گذشته نیز افرادی امسال این وظیفه را به‌عهده گرفتند.

 

 

 

جانشین فرمانده بسیج مدرسه نواب در پایان با اشاره به اینکه در صورت تجمیع امکانات در تابستان نیز اردویی به مناطق غرب برگزار خواهیم کرد، گفت: متأسفانه گاهی در فضای مدرسه نسبت به فرهنگ مقاومت و ادای دین به شهدا کم‌توجهی می‌شود، در صورتی که نباید نسبت به شکر نعمت‌هایی که داریم، غافل باشیم.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.