دوشنبه ۳ مهر ۱۳۹۶
📄
به همت انتشارات کتاب نواب؛ / کتاب درسنامه امام‌شناسی منتشر شد
۸۲۵ بازدید
ارسال شده در گفت و گو
کتاب درسنامه امام‌شناسی منتشر شد

مدرسه نواب ـ کتاب درسنامه امام‌شناسی، اثر حجت‌الاسلام مهدی مقامی، عضو گروه علمی کلام اسلامی مدرسه علمیه عالی نواب در شانزده درس منتشر شد.

 

حجت‌الاسلام مهدی مقامی، عضو گروه علمی کلام اسلامی مدرسه علمیه عالی نواب در گفت‌وگو با خبرنگار روابط‌عمومی این مدرسه از چاپ کتاب جدید خود با نام «درسنامه امام‌شناسی»، خبر داد.

 

وی افزود: هدف از نگارش این کتاب، پر کردن خلاء متنی آموزشی در ارتباط با امامت برای سطوح میانی حوزه و دانشگاه بود، زیرا بیشتر کتاب‌های مربوط به امامت، با نگاه آموزشی نوشته نشده‌اند، اگرچه ما در ارتباط با امامت آثار بسیار خوب و متقنی داریم ولی ممکن است یکی از این اشکال‌ها را داشته باشد؛ یا خیلی مفصل و حجیم‌اند، یا جامعیت در مباحث امامت ندارند، یا در رویکرد به پردازش مباحث و نحوه تبیین مباحث امامت شاخصه‌های لازم را ندارند و یا آموزشی نیستند.

 

وی تأکید کرد: در این نوشتار سعی شده به تمام این چالش‌ها و کاستی‌ها توجه شده و به نیازهای علاقه‌مندان در ارتباط با موضوع امامت پاسخ  داده شود؛ وجوه تمایز این اثر با دیگر آثار مشابه عبارت است از جامعیت در مباحث امامت خاصه و عامه، تجمیع مباحث امامت عامه و امامت خاصه، تبیین قرآنی و عقلی مباحث امامت، نقد و بررسی مهمترین شبهات در موضوع امامت و نیز توجه ویژه به موضوع مهدویت و تبیین مبحث انتظار فرج.

 

حجت‌الاسلام مقامی در پاسخ به این سؤال که مشخصا این کتاب برای چه مخاطبینی نوشته شده است، گفت: همانطور که در مقدمه کتاب نیز آمده، مخاطب این کتاب طلاب سطح 2و3 حوزه، دانشجویان دانشکده الهیات و دین‌پژوهان مراکز تخصصی و آموزشی هستند.

 

وی همچنین در خصوص مدت نگارش کتاب، گفت: پژوهش و فیش‌برداری کتاب به بیش از هشت سال پیش می‌رسد ولی نزدیک به دو سال پیگیر تدوین و تنظیم مباحث بودم و در این مدت این کتاب توسط بیش از هفت نفر از اساتید و فضلای حوزه و دانشگاه مورد ارزیابی و بررسی قرار گرفت.

 

وی افزود: از اساتیدی که در این راه کمک کردند می‌توان به حجت‌الاسلام والمسلمین زمانی، حجت‌الاسلام نقی‌زاده، دکتر کهنسال، حجت‌الاسلام سابقی، حجت‌الاسلام صاحب‌الامری و حجت‌الاسلام محمدزاده اشاره کرد و همچنین بررسی و ارزیابی این اثر را برعهده خانم منظمی بوده است.

 

این عضو گروه علمی کلام اسلامی مدرسه نواب ادامه داد: این کتاب دارای 16 درس است که شامل مباحث امامت عامه و امامت خاصه می‌شود، از تعریف امامت شروع و با مبحث انتظار امام مهدی(عج) پایان می‌یابد و عناوین دروس آن عبارت است از تعریف و قلمرو امامت، ضرورت امامت، عصمت امام، علم امام، افضلیت امام، منصوص بودن امام، ادلّه‌ انتصاب امیر مؤمنان، اثبات امامتِ امامان دیگر، اعتقاد و اثبات مهدویت، غیبت، ظهور و انتظار.

 

وی در پایان، گفت: سعی شده این اثر کمترین اشکالات را داشته باشد، در عین حال از همه اساتید و پژوهشگران تقاضا می‌شود چنانچه با اشکالی در این نوشتار روبه‌رو شدند آن را با آدرس maqami57@gmail.com و یا تلفن 38542325 در میان بگذارند تا در ویرایش‌های بعدی این اثر اعمال شود.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.