دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
گزارشی کوتاه از جلسه دفاعیه پایان‌نامه «اسم فاعل و معناشناسی آن در قرآن کریم»
۶۶۷ بازدید
گزارشی کوتاه از جلسه دفاعیه پایان‌نامه «اسم فاعل و معناشناسی آن در قرآن کریم»

مدرسه نواب ـ پایان‌نامه «اسم فاعل و معناشناسی آن در قرآن کریم»، اثر حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی مقدس‌نیان، دانش‌پژوه رشته تخصصی ادبیات عرب مدرسه علمیه عالی نواب، هفته گذشته در این مدرسه دفاع شد.

 

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، شصت و سومین جلسه دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه به پایان‌نامه «اسم فاعل و معناشناسی آن در قرآن کریم»، اثر حجت‌الاسلام سیدمحمدعلی مقدس‌نیان، دانش‌پژوه رشته تخصصی ادبیات عرب اختصاص داشت که هفته گذشته در این مدرسه برگزار شد.

 

 

 

حجت‌الاسلام مقدس‌نیان در آغاز جلسه با انتقاد از فضای ادبیات‌خوانی در حوزه‌های علمیه، گفت: روش ادبیات‌خوانی در حوزه‌های علمیه حاکی از این است که طلبه بعد از اتمام دوره سه ساله ادبیات، نگاهی تأسف‌بار نسبت به عمر سپری شده خود دارد.

 

 

 

وی توضیح داد: چیزی که می‌تواند ادبیات را از وضعیت موجود خارج کرده و نگاهی کاربردی به آن بدهد این است که صرف و نحو را در راستای فهمیدن خود صرف و نحو نخوانیم بلکه آن را به منزله پلی قرار دهیم که با عبور از آن بتوانیم به مباحث بلاغی و معناشناسی ذیل آیات شریفه قرآن دست یابیم.

 

 

 

وی افزود: با توجه به تجربه مختصری که در امر تدریس و تحصیل دارم، نگاه معناشناسی در ذهن من تقویت شد و احساس کردم که باید از صرف و نحو به معنی پل زد و می‌توان با اندکی تفکر از هر یک از مباحث صرفی و نحوی معنایی برداشت کرد. بنابراین متمرکز بر مباحث معناشناسی شدم و اولین زمینه ورود را مبحث معناشناسی مشتقات هشتگانه صرفی انتخاب کردم که این یکی از موارد ابهام طلبه‌ها است و با معنای هیچکدام از مشتقات صرفی آشنا نمی‌شوند.

 

 

 

نگارنده این پایان‌نامه با اشاره به مسئولیت خود در سامانه پاسخگویی به مسائل ادبی مدرسه علمیه عالی نواب، گفت: سؤالاتی که در سامانه ثبت می‌شود حاکی از این است که طلبه از نظر معناشناسی مشکل دارد که این امر در مصاحبه‌های علمی ورودی مدرسه علمیه نواب نیز مشهود بود.

 

 

 

وی افزود: در همین راستا و با تأیید گروه علمی زبان و ادبیات عرب، موضوع معناشناسی مشتقات هشتگانه صرفی برای پایان‌نامه من تصویب شد، اما بعد از گذشت مدتی که در این زمینه کار کرده و فیش‌برداری کردم، متوجه شدم که کار به این سبک از قالب یک پایان‌نامه خارج شده و رساله‌ای نهصد صفحه‌ای خواهد شد، بنابراین با تصویب گروه علمی قرار شد به یکی از این مشتقات هشتگانه یعنی اولین آن، اسم فاعل بپردازم و موضوع این پایان‌نامه از حالت کلی اولیه خارج شود.

 

 

 

وی تصریح کرد: «اسم فاعل و معناشناسی آن در قرآن کریم» عنوان نهایی پایان‌نامه است که ابتدای آن به کلیاتی مثل تبیین موضوع و ضرورت تحقیق اختصاص داده شده و سپس فصل اول با نام جایگاه‌شناسی اسم فاعل آمده است.

 

 

 

حجت‌الاسلام مقدس‌نیان، فصل دوم را با عنوان کلیات اسم فاعل معرفی کرد که شامل تعاریف و تحلیل معنایی اسم فاعل می‌شود و فصل سوم با عنوان معناشناسی صیغه اسم فاعل، شامل لفظ‌هایی با ظاهر اسم فاعل می‌شود که از آن معناهایی مثل مصدر و اسم مفعول برداشت می‌شود.

 

 

 

وی افزود: فصل چهارم، معنایابی توصیفی اسم فاعل در آیاتی از قرآن کریم است که به عنوان نمونه به هفت مورد اسم فاعل پرداخته که تفاسیر معنایی متعددی ذیل هر کدام از آن‌ها ذکر شده است؛ فصل پنجم نیز معنایابی تطبیقی انواع متفاوت اسم فاعل در آیاتی از قرآن کریم است که روزنه امیدی برای تغییر وضعیت ادبیات به حالتی مطلوب محسوب می‌شود و حتما باید مورد مطالعه اساتید قرار گیرد.

 

 

 

وی توضیح داد: این فصل فقط به ذکر یک آیه قرآن اکتفا کرده و بقیه مطالب در بخش ضمائم پایان‌نامه گنجانده شده است، اما به دنبال این است که برای مخاطب خاص در زمینه ادبیات عرب، این امر را اثبات کند که هرگونه تغییر در آیات شریفه قرآن نوعی اعجاز است.

 

 

 

این دانش‌آموخته رشته تخصصی ادبیات عرب، ادامه داد: فصل ششم، برداشت معنای اسم فاعل از صیغه‌های دیگر و فصل هفتم، معنایابی تطبیقی اسم فاعل با غیر آن است که این فصل نیز جای کار زیادی دارد و به این بحث در کلام ادبا و مفسرین پرداخته است.

 

 

 

در ادامه این جلسه، اساتید داور، حجت‌الاسلام والمسلمین ربانی بیرجندی و دکتر حسن حکیم‌باشی، استاد راهنما، حجت‌الاسلام مهدی رضایی و اساتید مشاور، دکتر علی نوروزی و دکتر حمید عباس‌زاده، هر کدام به بیان نقاط قوت و ضعف این اثر پرداختند.

 

 

 

از نقاط قوت این اثر که در کلام اساتید ارزیابی‌کننده بود می‌توان به این موارد اشاره کرد: غلط املایی نزدیک به صفر بوده و ارجاعات بسیار دقیق صورت گرفته است، طرح مسائل جدیدی داشته و در قلمرو مسائل ادبی توسعه داده است، برخی از مشکلاتی که قبلا در زمینه ادبیات عرب بوده را حل کرده است، موضوع اثر جزئی بوده و تکراری نیست، به حاشیه پرداخته نشده و از صفحات اول، به متن اصلی کار می‌پردازد و نیز نوآوری‌ها و افق‌هایی فراروی اساتید گشوده شده است.

 

 

 

گفتنی است، پایان‌نامه «اسم فاعل و معناشناسی آن در قرآن کریم» پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه، با امتیاز 19/25 پذیرفته شده و نیاز به اصلاحات نداشت.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.