پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
📄
پایان‌نامه «کاربرد صناعات خمس در فرمایشات رضوی» دفاع شد
۴۳۰ بازدید
پایان‌نامه «کاربرد صناعات خمس در فرمایشات رضوی» دفاع شد

مدرسه نواب ـ نگارنده پایان‌نامه، گفت: تأیید هر یک از صناعات خمس با استفاده از منظومه روایی حضرت رضا(ع)، مقایسه میان سخنان منطق‌دانان و شیوه حضرت رضا(ع) در مناظرات و نیز نفی نگاه عامیانه به این بیانات، سه هدف این اثر بوده است.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، شصت و پنجمین جلسه دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه، هفته گذشته برگزار شد و به پایان‌نامه «کاربرد صناعات خمس در فرمایشات رضوی»، اثر حجت‌الاسلام عباس خسروی، دانش‌پژوه رشته تخصصی کلام اسلامی، اختصاص داشت.

 

نگارنده در ابتدای این نشست، گفت: یکی از مباحث مهم و کاربردی در علم منطق بحث صناعات خمس بوده که عهده‌دار بررسی ماده استدلال است. ماده، یکی از دو رکن استدلال است و تسلط بر بخش صناعات خمس در علم منطق، سهم زیادی در فهم استدلال‌های منطقی دارد، از این رو فهم کاربردی این بخش از منطق می‌تواند بسیار کارگشا باشد.

 

وی افزود: با توجه به اینکه حضرت رضا(ع) مناظرات گوناگونی با افراد مختلف انجام داده‌ و استدلال‌های متعددی در این مناظرات مطرح کرده‌اند، می‌توانیم از سخنان آن بزرگوار برای بحث صناعات خمس استفاده کنیم.

 

وی توضیح داد: برای رسیدن به این مقصود، سه گام مهم در این پایان‌نامه برداشته شده است؛ اول توضیح هر یک از صناعات خمس و مواد آن‌ها با استفاده از سخنان منطق‌دانان بود، دوم بررسی کاربرد هر یک از صناعات در سخنان حضرت رضا(ع) بود، البته سعی در استدلال‌سازی نداشته و بیشتر سعی شده تا استدلال‌یابی شود، در گام سوم نیز مقایسه بین کلام منطق‌دانان و سخنان حضرت رضا(ع) بود که در اکثر موارد تعارض نداشت.

 

حجت‌الاسلام خسروی با اشاره به اینکه در این تحقیق به سه پرسش پاسخ داده شده است، گفت: اول اینکه نظر منطق‌دانان در رابطه با هر یک از صناعات خمس و مواد آن‌ها چیست؟ دوم اینکه کاربرد هر یک از این صناعات در فرمایشات حضرت رضا(ع) چگونه بوده است؟ و سوم اینکه آیا میان شیوه ارائه‌شده توسط منطق‌دانان و شیوه به کار رفته توسط حضرت رضا(ع) تفاوتی وجود دارد یا خیر؟

 

وی افزود: فرضیه تحقیق بر این بود هر یک از صناعات خمس طبق اصول منطق‌دانان در فرمایشات امام رضا(ع) مطرح شده است که تاحدودی اینگونه بود، البته در موارد جزئی تفاوت‌هایی وجود دارد که آن تفاوت‌ها نیز با دلیل در این اثر یادآوری شده است.

 

وی، هدف خود از این تحقیق را سه مسئله دانست و گفت: تأیید هر یک از صناعات خمس با استفاده از منظومه روایی حضرت رضا(ع)، مقایسه میان سخنان منطق‌دانان و شیوه حضرت رضا(ع) در مناظرات و نیز نفی نگاه عامیانه به این بیانات، سه هدف این اثر بوده است.

 

نگارنده این اثر در پایان، گفت: اگرچه روایات امام رضا(ع) آنقدر شیوا است که برای مردم عادی هم قابل درک است، ولی در این پژوهش روایات را از دیدگاه عقلی و استدلالی بررسی کرده‌ام و کاربرد این تحقیق، نظری است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.