پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
📄
اثری دیگر از دانش‌پژوهان مدرسه نواب؛ / ترجمه و تحقیق بخشی از کتاب صیاغه الاهداف التعلیمیه و التربویه
۴۸۴ بازدید
ترجمه و تحقیق بخشی از کتاب صیاغه الاهداف التعلیمیه و التربویه

مدرسه نواب ـ نگارنده پایان‌نامه، گفت: در این رساله به عنوان نمونه، اهداف آموزشی برای چهار درس حوزه علوم اسلامی، مطابق با سطوح مختلف طبقه‌بندی علوم در حیطه شناختی تهیه شده و قالب مناسبی برای مدیران و اساتید حوزه علمیه است تا مطابق این نمونه کار، برای دروس خود اهداف آموزشی را تهیه و تدوین کنند.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، شصت و ششمین جلسه دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه در رشته ادبیات عرب به پایان‌نامه «ترجمه و تحقیق بخشی از کتاب صیاغه الاهداف التعلیمیه و التربویه لجمیع مواد الدراسیه» اثر حجت‌الاسلام حامد تقی‌زاده اختصاص داشت که هفته گذشته در این مدرسه برگزار شد.

 

نگارنده‌ پایان‌نامه در ابتدای این جلسه، گفت: مسئله تعلیم و تربیت از مسائل مهم جوامع مختلف است و از این جهت باید اهداف آن شفاف باشد، بنابراین کشورهای مختلف بر اساس مکاتب فلسفی و سیاسی خود، مقاصد و اهداف آموزشی خود را تعریف می‌کنند و مشخص بودن این اهداف زمینه را برای رسیدن به آرمان‌های مورد نظر هموار می‌کند.

 

وی افزود: حوزه‌های علمیه یکی از مهم‌ترین ارگان‌های آموزشی جامعه ما است، از گذشته نیز محل علم‌آموزی بوده و ثمرات بسیار زیادی داشته است، اما با توجه به اینکه مشکل عمده فعالیت سازمان‌های آموزشی حوزوی عدم اطلاع دقیق از هدف‌های آموزشی و یا مبهم‌بودن اهداف است، اجرای مؤثر برنامه‌ها با موانع جدی مواجه شده و وظیفه مهم مدیران آموزشی، احاطه به اهداف و تفهیم آن به دانش‌پژوهان است.

 

وی با اشاره به هدف از ترجمه این کتاب، گفت: این کتاب اول در خدمت معلم است که در داخل کلاس می‌تواند آن را به‌کار گیرد، دوم در خدمت مدیر و مسئول آموزش است تا در نظارت بر امور آموزشی از آن استفاده کنند و سوم در خدمت فراگیران است تا در برخورد و تعامل با اساتید در زمینه‌های اجرایی کمکشان باشد.

 

حجت‌الاسلام تقی‌زاده، یادآور شد: در این رساله به عنوان نمونه برای چهار درس حوزه علوم اسلامی نیز اهداف آموزشی، مطابق با سطوح مختلف طبقه‌بندی علوم در حیطه شناختی تهیه شده و قالب مناسبی برای مدیران و اساتید حوزه علمیه است تا مطابق این نمونه کار، برای دروس خود اهداف آموزشی را تهیه و تدوین کنند.

 

وی در ادامه در خصوص نکات مثبت اثر خود، گفت: این ترجمه مستقیما در خدمت برنامه‌ریزی آموزشی و ارزشیابی آن است، به حوزه‌های مختلف برنامه‌ریزی آموزشی توجه دارد مثل استاد، محتوا، محیط و زمان، کمک زیادی در برنامه‌ریزی برای سطوح مختلف ارائه می‌دهد، کاربردی بودن اهداف را بررسی می‌کند مثل بررسی اشتباهات شایع مدیران، مثال‌های متعددی دارد که در هدف‌گذاری‌ها عینی است، اهداف بیان‌شده قابلیت سنجش و ارزیابی دارد، در حیطه‌ها و سطوح مختلف تنوع دارد و نیز به بهبود فرایند آموزش کمک می‌کند.

 

وی افزود: برخی از موارد تحقیق انجام شده در این اثر عبارت است از: ذکر متن احادیث اهل‌بیت(ع) با آدرس، مستندسازی، اعراب‌گذاری و ترجمه اشعار، آوردن مطلع قصاید در پاورقی، معرفی هفتاد نفر از شخصیت‌های مختلف از جمله صحابه پیامبر، آوردن توضیحات مختلفی از مکاتب فلسفی، داشتن تحقیقات زیادی درباره علوم درسی و برنامه‌ریزی، آشنایی با دیگر طبقه‌بندی دانشمندان از برنامه‌ریزی آموزشی و نیز مسائل متفرقه.

 

نگارنده این پایان‌نامه، کتاب اصلی را دارای هفتصد صفحه عنوان کرد و گفت: دو باب از کتاب اصلی ترجمه شده است، باب اول با عنوان منابع، سطوح و اهیمت اهداف آموزشی و تربیتی دارای سه فصل است و در ابتدای هر فصل اهدافی که فراگیران به آن خواهند رسید را بیان کرده و در انتهای فصل نیز چکیده‌ای از فصل ارائه می‌دهد، باب دوم نیز با عنوان پایه‌ریزی اهداف آموزشی مطابق سطوح 6گانه در حیطه شناختی دارای 6 فصل است که در هر فصل با ذکر مثال‌هایی اهداف چهار درس از علوم اسلامی بیان شده است؛ در پایان نیز نتیجه‌گیری مختصری عنوان شده است.

 

گفتنی است این جلسه با حضور دکتر علی نوروزی، استاد راهنما، دکتر حمید عباس‌زاده و حجت‌الاسلام والمسلمین سیدجواد قندیلی، اساتید مشاور، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدحسن ربانی بیرجندی و دکتر عباس عرب، اساتید داور برگزار شد و اثر یادشده با نمره 19/67 پذیرفته شده و نیاز به اصلاحات نداشت.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.