پنج شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۶
📄
«بررسی تطبیقی سنت و بدعت از دیدگاه شیعه و وهابیت» دفاع شد
۶۰۵ بازدید
«بررسی تطبیقی سنت و بدعت از دیدگاه شیعه و وهابیت» دفاع شد

مدرسه نواب ـ نگارنده پایان‌نامه، گفت: وظیفه ما این است که از سنت ناب نبوی تبیین درستی بیان کرده و ملاک آن را ارائه دهیم و مخالفین نیز چون از سنت ناب نبوی دور شده‌اند، مشکلاتی برای خود و دنیای اسلام ایجاد کرده‌اند.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، جلسه شصت و هفتم دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه به پایان‌نامه «بررسی تطبیقی سنت و بدعت از دیدگاه شیعه و وهابیت»، اثر حجت‌الاسلام علی حسینی سی‌سخت، دانش‌پژوه رشته تخصصی کلام اسلامی اختصاص داشت که هفته گذشته در این مدرسه برگزار شد.

 

نگارنده این اثر در ابتدای جلسه، گفت: بعد از رحلت نبی مکرم(ص)، دنیای اسلام با دو چالش بزرگ مواجه شد، اول انحراف در بدنه دنیای عظیم اسلام و دوم پیدایش و ایجاد جریان سیاسی و فکری که در آینده به وهابیت رسید و تا امروز شاهد این مشکلات عظیم هستیم.

 

وی افزود: ریشه تفکر وهابیت به احمد‌بن‌حنبل برمی‌گردد که روحیه نقل‌گرای او به شاگردانش مثل ابن‌بطّه منتقل شد و در قرن چهارم هجری نیز فتاوای مختلف نهی از زیارت قبور صادر شد تا قرن هفتم که اساس تفکر وهابیت توسط ابن‌تیمیه شکل گرفته و در قرن 12 هجری محمدبن‌عبدالوهاب به‌طور رسمی این فرقه ضاله را مطرح کرد و به کمک محمد‌بن‌سعود و قدرت نظامی که داشتند، توانستند خود را در دنیای اسلام مطرح کنند.

 

وی توضیح داد: طبیعتا هرچه هجمه‌ها علیه شیعه زیاد باشد جای کار نیز هست و من به دلیل علاقه و احساس وظیفه تصمیم گرفتم که این موضوع را انتخاب کنم؛ در این پایان‌نامه سعی در بررسی تطبیقی بین سنت و بدعت داشته‌ام که شامل بررسی مفهومی و مصداقی بدعت و سنت است.

 

حجت‌الاسلام حسینی، ادامه داد: با توجه به دو چالش یادشده، وظیفه ما این است که از سنت ناب نبوی تبیین درستی بیان کرده و ملاک آن را ارائه دهیم و مخالفین نیز چون از سنت ناب نبوی دور شده‌اند، مشکلاتی برای خود و دنیای اسلام ایجاد کرده‌اند.

 

وی افزود: در این رابطه ابتدا بحث سنت مطرح شده، در ادامه بحث مفهومی بدعت آمده و در پایان نیز اموری که مصادیق و موضوعات بدعت عنوان شده را نقد و بررسی کرده و به این نتیجه می‌رسیم که بدعت‌گذار واقعی خود وهابیت است.

 

وی با اشاره به داشتن دو هدف تبیین صحیح از سنت نبوی و نیز دفاع از تشیع به دلیل تهمت‌های وارده در این پایان‌نامه، گفت: روش نگارش پایان‌نامه برگرفته از کلام وحیانی خداوند در قرآن مجید بوده که اگر قرار است ادله وهابیت نقد و بررسی شود با الهام از آیات قرآن مجید و مبانی و سنت پیامبر اکرم(ص) باشد و در این رساله اصلا از منابع تشیع استفاده نشده و همه از منابع وهابیت بوده است که روشی جدلی و با استفاده از مسلمات خصم است.

 

نگارنده این پایان‌نامه سپس به مزیت‌های اثر خود اشاره کرد و گفت: طبق جست‌وجوی زیادی که در منابع داشتم، کتاب یا مقاله‌ای ندیدم که بین هر دو جنبه مفهومی و مصداقی سنت و بدعت بررسی کرده باشد؛ همچنین تمام نقدهای این رساله از منابع اهل سنت و مورد قبول وهابیت آورده شده است.

 

وی افزود: بخش اول این اثر شامل کلیات و سیری در وهابیت بوده و بخش دوم با عنوان بررسی تفصیلی مفهوم سنت، شامل تعریف لغوی و اصطلاحی، تعریف ابن‌تیمه و بررسی آن، گستره و قلمرو سنت، نقد و بررسی سنت صحابه از دیدگاه وهابیت و نیز بررسی تطبیقی حجیت سنت نبوی از منظر شیعه و وهابیت است.

 

وی تصریح کرد: بخش سوم با عنوان بررسی تفصیلی مفهوم بدعت شامل تعریف لغوی و اصطلاحی از منظرهای متفاوت، ارکان تحقق بدعت، دلایل حرمت بدعت، گستره و قلمرو بدعت، رابطه بدعت با مسائل مستحدثه، سازگاری امور مستحدثه با خاتمیت و نیز بررسی بدعت از دیدگاه وهابیت است و بخش چهارم نیز به مسائل مصداقی پرداخته و شامل نقد و بررسی مصادیق بدعت از دیدگاه وهابیت و بررسی مصادیق بدعت از دیدگاه شیعه است.

 

گفتنی است در این جلسه، حجت‌الاسلام حسن نقی‌زاده، استاد راهنما، دکتر سیدمجید ظهیری، استاد مشاور و حجج اسلام عبدالکریم عبداللهی‌نژاد و جعفر مرادی، اساتید داور حضور داشتند که پس از بررسی، این اثر با نمره 18/25 پذیرفته شده و نیاز به اصلاحات نداشت.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.