دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
با برگزاری شصت و هشتمین جلسه دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه؛ / «کاربرد اعتقاد به قضاوقدر و آسیب‌های آن در سبک زندگی اسلامی» دفاع شد
۵۹۸ بازدید
«کاربرد اعتقاد به قضاوقدر و آسیب‌های آن در سبک زندگی اسلامی» دفاع شد

مدرسه نواب ـ پایان‌نامه «کاربرد اعتقاد به قضاوقدر و آسیب‌های آن در سبک زندگی اسلامی»، اثر حجت‌الاسلام علی‌اصغر داوری، دانش‌پژوه رشته کلام اسلامی مدرسه علمیه عالی نواب، هفته گذشته در این مدرسه دفاع شد.

 

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، جلسه شصت و هشتم دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه در خصوص پایان‌نامه «کاربرد اعتقاد به قضاوقدر و آسیب‌های آن در سبک زندگی اسلامی»، اثر حجت‌الاسلام علی‌اصغر داوری، دانش‌پژوه رشته کلام اسلامی مدرسه نواب، هفته گذشته در این مدرسه برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام داوری در خصوص اثر خود، گفت: یکی از دغدغه‌های جامعه اسلامی این است که گاهی شخص مسلمان، الفاظ مفاهیم دینی مثل قضاوقدر، توکل، صبر و... را یاد گرفته اما آنگونه که شایسته است آن‌ها را درک نکرده و در زندگی به‌کار نمی‌برد، گاهی نیز نگاه نادرست به این مفاهیم وجود دارد.

 

وی افزود: امروزه در زندگی مسلمانان یا به بخشی از مفاهیم دینی توجه نمی‌شود یا از حیطه نظری فراتر نمی‌رود، این تفسیر نادرست از مفاهیم، خود مفهوم را خدشه‌دار کند و برای شخص و دیگران مشکل ایجاد می‌شود، بنابراین، هنگام موضوع‌یابی پایان‌نامه با مشورت اساتید به کاربردی‌کردن قضاوقدر ترغیب شدم و با وجود کمبود منابع، موضوع پایان‌نامه خود را در این خصوص انتخاب کردم.

 

وی با اشاره به بخش‌های مختلف اثر خود، گفت: در این پایان‌نامه سعی شده است جایگاه و اهمیت یکی از مفاهیم بنیادی اسلام به‌نام قضاوقدر و نیز برداشت و فهم درست از آن تبیین شود تا در سایه این تبیین بتوانیم کاربرد مثبت و اثرگذار آن را در زندگی دینی خود بیابیم.

 

این دانش‌آموخته رشته کلام اسلامی تصریح کرد: در بخش کلیات پایان‌نامه چند سؤال اساسی مطرح شده است که شامل سؤالات معرفتی و سؤالات کاربردی و عملی است، در خصوص اهمیت بحث قضاوقدر، آیات و روایاتی یادآوری شده است، قضاوقدر از نظر لغوی و اصطلاحی در کلام بزرگان بررسی شده و اصول و مبانی قضاوقدر نیز تبیین شده است.

 

وی با اشاره به اینکه این پایان‌نامه از سه فصل تشکیل شده است، گفت: فصل اول به ابعاد معرفتی و اعتقادی قضاوقدر پرداخته و شامل الگوی صحیح قضاوقدر، تفسیر نادرست قضاوقدر، تناسب قضاوقدر با روزی و اختیار انسان و... است، در فصل دوم نیز ابعاد عملی و کاربردی قضاوقدر بررسی شده است، یعنی اگر تفسیر درستی از قضاوقدر داشته باشیم، چه اثری در زندگی ما خواهد داشت؟ مثل مقابله قدر با قدر، رعایت تقوا و...

 

وی افزود: در نهایت به‌دلیل اینکه انسان همواره دنبال الگو است، در فصل سوم الگوشناسی در سیره قرآن و بزرگان دینی را آورده‌ام که شامل چند بخش مثل اهمیت قضاوقدر، قضاوقدر و شبهه جبر، رابطه قضاوقدر و افعال انسان و... در رفتار بزرگان دینی است، همچنین در این فصل به دو بحث الگوی یقین نسبت به قضاوقدر مثل لزوم انجام وظیفه و الگوی رضایت دربرابر قضاوقدر نیز مطرح شده است.

 

حجت‌الاسلام داوری در پایان درخصوص اهمیت و مزایای پرداختن به این موضوع، گفت: مباحثی که بیشتر از جنبه تئوری مطرح بوده، در این اثر به‌صورت عملی مطرح شده، مسئله سبک زندگی که طبق سخنان رهبری از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است در آن گنجانده شده، شبهات موجود در این زمینه مطرح شده و کاربرد قضاوقدر و الگوشناسی آن در سیره پیشوایان دینی نیز آمده است.

 

همچنین در ادامه این جلسه، حجت‌الاسلام مصطفی فقیه اسفندیاری و دکتر علیرضا کهنسال، اساتید داور جلسه به بیان نظرات خود پرداختند و در پایان نیز دکتر عباس جوارشکیان، استاد راهنما و دکتر سیدمجید ظهیری، استاد مشاور نیز سخنان خود را بیان کردند.

 

گفتنی است، پایان‌نامه «کاربرد اعتقاد به قضاوقدر و آسیب‌های آن در سبک زندگی اسلامی»، پس از بررسی داوران با نمره 17/75 پذیرفته شد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.