دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
آیت‌الله علم‌الهدی؛ / مردم‌سالاری واقعی در نظام ولایی است
۳۹۵ بازدید
ارسال شده در درس اخلاق
مردم‌سالاری واقعی در نظام ولایی است

مدرسه نواب ـ امام جمعه مشهد، ‌گفت: انسان‌ها همه در حق مشارکت سیاسی برابرند و نمی‌توان گفت که از یک یا چند انسان پیروی کنند، مگر اینکه آن چند انسان امتیازی ذاتی بر دیگران داشته باشند و تنها انسان‌های برتر و لایق حکومت،‌ معصومین هستند.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، آیت‌الله سیداحمد علم‌الهدی، امام‌جمعه مشهد در نشست سیاسی بررسی رابطه ولایت فقیه با دموکراسی که دیروز در این مدرسه برگزار شد، گفت: دیدگاه اسلام نسبت به ساختار جامعه با دیدگاه اندیشه‌های سیاسی غرب و شرق متفاوت است؛ جامعه از دیدگاه اسلام، مَرکبی است که افراد در حرکت به‌سوی تکامل سوار آن شده و مسیری را طی می‌کنند و این مطلب در خطبه فدکیه حضرت زهرا(س) دقیقا مشخص است.

 

وی با اشاره به اینکه در اندیشه مدرنیته، جامعه، رستورانی است که افراد باید در آن بهترین وسیله لذت و استراحت را داشته باشند، گفت: مدرنیته اندیشه ساختار اجتماعی خود را با اندیشه دموکراسی غربی تنظیم کرده و این یکی از اشتباهات مدرنیسم است، زیرا اول باید ساختار جامعه را بشناسیم و بعد اندیشه مدیریت آن را تنظیم کنیم، نه برعکس.

 

وی با تأکید بر اینکه جامعه‌ مورد نظر مدرنیته، جامعه لیبرال است، گفت: مدرنیسم سه فیلسوف بنیانگذار دارد،‌ روسو، لاک و هابز؛ لاک لیبرالیسم را تأسیس کرد و معتقد بود که مردم باید در جامعه‌ای باشند که هیچ محدودیتی نداشته باشد و اگر در خواسته‌های آن‌ها محدودیت به‌وجود آمد، لازمه آزادی مطلق این است که خواسته قوی‌تر بر ضعیف‌تر حاکم شود.

 

امام‌جمعه مشهد، تصریح کرد: تعریف هابز از انسان نیز این است که حیوانی مثل بقیه حیوانات بوده و حاکمیت زور که در حیوانات وجود دارد در انسان نیز هست ولی نوع درندگی و بلعندگی انسان متفاوت است، همچنین روسو برای مدیریت چنین جامعه‌ و چنین انسانی، دموکراسی را مطرح کرده و نظام حاکم را متعلق به اکثریت می‌داند، یعنی اکثریت، مباشر حکومتی انتخاب می‌کنند و اقلیت نیز از آن تابعیت می‌کنند.

 

وی افزود: اما در جامعه آزاد یک یا چند نفر نمی‌توانند حکومت کرده و بقیه را محدود کنند، از طرفی مسئله حکومت اکثریت باید حل شود، بنابراین این نظر مطرح شد که انسان‌ها حق مشارکت سیاسی نداشته باشند بلکه از نظر نوع تفکر در جریان‌ها طبقه‌بندی شوند و جریان‌ها به‌عنوان تصمیم‌گیرنده حق مشارکت سیاسی داشته باشند.

 

وی تأکید کرد: اما اندیشه اسلامی می‌گوید بالاتر از انسان نیز حقیقتی به‌نام خدا وجود دارد و انسان به سمت او در حرکت است، این مسیر کمال مَرکب می‌خواهد که همان جامعه است، از طرفی جامعه کنونی غربی با اصل لیبرال دموکراسی سازگار نبوده و مخالف آن است زیرا حق انسان‌ها محدود در جریان‌ها شده و این خلاف آزادی مطلق است.

 

آیت‌الله علم‌الهدی یادآور شد: مردم‌سالاری واقعی به‌عنوان حق مردم در تعیین سرنوشت خود جز در جامعه ولایی قابل تأمین نیست، زیرا انسان‌ها همه با هم مساوی بوده و حق مشارکت سیاسی دارند و اگر بگوییم که باید از یک یا چند انسان پیروی کنند با حق سیاسی آن‌ها مخالف است مگر اینکه آن یک یا چند انسان امتیازی ذاتی بر دیگران داشته باشد و تنها انسان‌هایی که با دیگران مساوی نبوده و برتر هستند،‌ معصومین هستند.

 

وی با اشاره به اینکه نظام ولایی که بر اساس مردم‌سالاری واقعی تنظیم شده است، گفت: در نظام‌های دیگر یک یا چند انسان بالاتر از دیگران قرار می‌گیرند و طبیعتا مطامع،‌ منافع و لذت‌هایشان مقدم بر دیگران خواهد بود و در چنین جامعه‌ای مردم، سالار نیستند بلکه یک نفر سالار است.

 

وی افزود: اما در زمان ما که به معصوم دسترسی نداریم، مدیریت جامعه باید به‌وسیله حجت معصوم مشخص شود، ولی فقیه کسی است که رجوع به او مثل رجوع به معصوم است و معاون ارتباط مردمی معصوم محسوب می‌شود، البته حاکمیت اصلی هنوز با معصوم است و ولی فقیه جز از طریق معصوم و خواسته‌های ایشان، از طریق دیگری نمی‌تواند جامعه را مدیریت کند.

 

امام جمعه مشهد در پایان،‌ گفت: معصومین ضابطه مشخص کرده‌ و گفته‌اند به راویان احادیث ما مراجعه کنید،‌ اما تشخیص این راویان به‌وسیله مردم است و اگر مردم در مقام تطبیق این مصداق از بین دو فقیه عالم و اعلم به فقیه عالم تمایل داشتند و با وجود امتیاز بیشتر فقیه اعلم به او رجوع نکردند، همان فقیه عالم، ولی فقیه خواهد بود و در فقه گفته می‌شود که رجحان اثباتی جای رجحان ثبوتی را گرفته است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.