دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
یکی دیگر از آثار دانش‌آموختگان مدرسه نواب؛ / «تأثیر ادبیات عرب در اختلاف فتوا به‌صورت تطبیقی» دفاع شد
۴۲۱ بازدید
«تأثیر ادبیات عرب در اختلاف فتوا به‌صورت تطبیقی» دفاع شد

مدرسه نواب ـ جلسه شصت و نهم دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه مدرسه علمیه عالی نواب در خصوص پایان‌نامه «تأثیر ادبیات عرب در اختلاف فتوا به‌صورت تطبیقی»، اثر حجت‌الاسلام ابراهیم درویشی، دانش‌آموخته رشته تخصصی ادبیات عرب برگزار شد.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، شصت و نهمین جلسه دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه در خصوص پایان‌نامه «تأثیر ادبیات عرب در اختلاف فتوا به‌صورت تطبیقی»، اثر حجت‌الاسلام ابراهیم درویشی، دانش‌آموخته رشته تخصصی ادبیات عرب، دیروز در این مدرسه برگزار شد.

 

نگارنده پایان‌نامه، در ابتدا در توضیح اثر خود، گفت: این پایان‌نامه، اختلاف فتواهایی که بین دو فقیه به‌دلیل اختلاف در مسائل ادبی ایجاد شده را بررسی کرده و مسائل عرصه ادبیات شامل لغت، صرف، نحو و بلاغت را نیز به‌صورت کاربردی ارائه کرده است.

 

وی با اشاره به مزایای تحقیق خود، گفت: اول به‌روز بودن است که این اثر می‌تواند پاسخگوی طلاب در زمینه لزوم یادگیری ادبیات عرب باشد، دوم کاربردی‌بودن است که به‌صورت تطبیقی به بررسی مسائل پرداخته و سوم نیز استفاده زیاد از منابع قوی و اصلی است.

 

وی افزود: این مقاله سه بخش دارد، بخش اول شامل سه فصل کلیات موضوع، تعریف واژگان کلیدی بحث و فصل سوم که خود شامل هشت بحث است؛ بخش دوم نیز مشتمل بر دو فصل است، اول اختلاف فتواهای ناشی از لغت و دوم اختلاف فتواهای ناشی از برداشت‌های سطحی.

 

این دانش‌آموخته رشته ادبیات عرب مدرسه نواب، بخش سوم اثر خود را نیز مشتمل بر دو فصل عنوان کرد و گفت: فصل اول اختلاف فتواهای ناشی از برداشت‌های نحوی است که سه بحث متناسب با سه رسالت علم نحو را بررسی می‌کند، اعراب، معانی مفردات در ضمن ترکیب‌ها و نیز مسائلی که نمی‌توان در غالب کلمه مفرد بیان شود.

 

وی فصل دوم از بخش آخر پایان‌نامه خود را در خصوص اختلاف فتواهای ناشی از علم بلاغت دانست که در مجموع 43 مسئله فقهی را شامل می‌شود.

 

در ادامه این جلسه نیز حجت‌الاسلام علی نصرتی، نماینده گروه علمی، حسن حکیم‌باشی، نماینده مدارج علمی، حجت‌الاسلام سیدمحسن حسینی فقیه، استاد مشاور و حجت‌الاسلام محمدحسن ربانی بیرجندی، استاد راهنما به بیان نکات خود در خصوص این اثر پرداختند.

 

گفتنی است،‌ پایان‌نامه «تأثیر ادبیات عرب در اختلاف فتوا به‌صورت تطبیقی» پس از بررسی اساتید حاضر در جلسه با نمره 5/18 پذیرفته شد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.