دوشنبه ۳۰ مرداد ۱۳۹۶
📄
انتخاب‌های حضرت زهرا(س) فقط برای خدا بوده است
۴۲۷ بازدید
ارسال شده در درس اخلاق
انتخاب‌های حضرت زهرا(س) فقط برای خدا بوده است

مدرسه نواب ـ حجت‌الاسلام دستپروری، گفت: امام کاظم(ع) در حدیث معروف خود فرمودند: خداوند انبیاء را فرستاد تا تعقل مردم الهی شود، یعنی از دریچه توحیدی به مسائل نگاه کنند، بنابراین انسان بر مبنای عقل، انتخاب‌گر است و می‌تواند خود و استعدادهایش را مدیریت کند.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام دستپروری، استاد حوزه علمیه خراسان در جلسه درس اخلاق این هفته مدرسه، گفت: یکی از وجوهات تسمیه نام حضرت زهرا(س) به فاطمه این است که ذهن و اندیشه اندیشمندان عالم از تصور جایگاه این بزرگوار عاجز است، چنان‌که امام صادق(ع) در تعبیر سوره مبارکه قدرفرمودند: قدر، فاطمه است و کسی نمی‌داند قدر چیست.

 

وی افزود: حضرت فاطمه(س) معصوم هستند و به‌عنوان اسوه در حدیث شریف کساء محور قرار می‌گیرند، در قیامت نیز مردم می‌گویند کاش ما فاطمی بودیم، فاطمه‌ای که امام زمان(ع) می‌گوید: من به مادرم فاطمه تأسی می‌جویم و امام عسگری(ع) می‌فرمایند: ما حجت‌های الهی بر خلائق هستیم و مادرمان بر ما حجت است.

 

وی با اشاره به اینکه انسان‌ها از نظر ساختار وجودی تفاوتی اساسی با حیوانات دارند، گفت: حیوانات در برخی زمینه‌ها قدرت و توانمندی خیلی بیشتری از انسان دارند، مثلا قبل از اینکه دستگاه زلزله‌نگار امواج زلزله را ثبت کند، الاغ‌ها آن را می‌فهمند و در فضای باز می‌خوابند که آسیابان‌ها از این تغییر مکان، متوجه زلزله می‌شوند.

 

حجت‌الاسلام دستپروری، توضیح داد: اما سه جمله در قرآن کریم این موضوع را برعکس می‌کند، آنجا که خداوند می‌فرماید: همه موجودات را مسخّر تو قرار دادم، آنجا که می‌فرماید: همه چیز به نفع تو خلق شده و نیز آنجا که می‌فرماید: همه چیز به‌خاطر تو خلق شده است، زیرا انسان عقل دارد و خداوند حیوانات را که بر مبنای غریزه عمل می‌کنند برای خدمت به انسان آفریده است.

 

وی تصریح کرد: 124هزار پیامبر آمدند تا از بشر، آدم درست کنند، زیرا بشر با غریزه حرکت می‌کند ولی وقتی آدم شد، بر مبنای تعقل به انتخاب می‌رسد و این یکی از تفاوت‌های اساسی حضرت زهرا(س) با بقیه آدم‌ها است که انتخاب‌های ایشان در سطح بالا و فقط برای خدا بوده است در حالی که انتخاب‌های بقیه بر مبنای شهوت، اغواگری شیطان، رضایت مردم و... است.

 

وی افزود: امام کاظم(ع) در حدیث معروف خود فرمودند: خداوند انبیاء را فرستاد تا تعقل مردم الهی شود، یعنی از دریچه توحیدی به مسائل نگاه کنند، بنابراین انسان بر مبنای عقل، انتخاب‌گر است و می‌تواند خود و استعدادهایش را مدیریت کند، چنان‌که امام صادق(ع) نیز فرمودند: خداوند در روز قیامت نمی‌گذارد بنده مؤمن قدمی بردارد مگر اینکه از چهار مدیریت از او سؤال کند؛ مدیریت بر عمر، مدیریت بر جوانی، مدیریت اقتصادی، مدیریت عاطفی.

 

حجت‌الاسلام دستپروری، یادآور شد: مازلو، یکی از روانشناسان غربی، هرم معروفی دارد که نیازهای انسان را دسته‌بندی کرده است، سطح قاعده هرم نیازهای همه انسان‌ها است، لایه میانی نیازهای اجتماعی است که جامعه نیاز به قانون‌گذاری و انتخابات دارد، اما رأس هرم افرادی قرار می‌گیرند که مازلو می‌گوید خودشکوفایی کرده‌اند، در اینجا که استعدادهای انسان شکوفا شد دیگر هرم مازلو حرفی برای گفتن ندارد.

 

وی تأکید کرد: اما سوره مبارکه عصر در قرآن می‌فرماید: بعد از اینکه انسان به جایی رسید، جهت دارد و آن ایمان به خدا است، بر مبنای این عشق به خدا عمل صالح انجام می‌دهد، اما کافی نیست و انسان در خسارت است مگر کسانی که تواصی به حق و صبر هم داشته باشند.

 

وی افزود: پیامبر(ص) فرمودند: مردم مثل معدن طلا و نقره مختلف هستند، اما خداوند بر مبنای این موهبات بازدهی می‌خواهد، امکاناتی که طلبه امروز دارد با امکانات 50 سال قبل که من وارد حوزه علمیه شدم اصلا قابل مقایسه نیست، اما برای تمام انسان‌ها در مدیریت دو راه بیشتر وجود ندارد که در قرآن با تعابیر مختلف آمده و عبارت است از راه خیر و راه شر.

 

حجت‌الاسلام دستپروری در پایان، گفت: گاهی استعدادها خالص برای خدا است که حضرت زهرا(س) می‌فرمایند: اگر کسی خالص عبادتش را به آسمان بفرستد، خداوند بهترین مصلحت را برای او رقم می‌زند، بنابراین انسان باید وظیفه خود را در هر موقعیتی انجام دهد و آینده و نتیجه را به خدا بسپارد، چنانکه امام حسین(ع) می‌فرمایند: خدایا تو تدبیر کن تا من تدبیر نکنم.

 

وی تأکید کرد: اخلاص یعنی عمل همه برای خدا باشد که سه نوع است، اخلاص در عمل، اخلاص در نیت و اخلاص در دین، اما اخلاص در نیت دو دشمن اساسی دارد که عبارت است از ریا و شرک.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
👥
گفت‌و گوها
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه: news@h-navvab.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.