چهار شنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۷
📄
استاد درس اخلاق مدرسه مطرح کرد: / عوامل موفقیت در راه اصلاح جامعه
۶۳۷ بازدید
ارسال شده در درس اخلاق
عوامل موفقیت در راه اصلاح جامعه

مدرسه نواب ـ حجت‌الاسلام طباطبایی، گفت: عامل مهم در راه ساختن جامعه، اصلاح خانواده روحانی است که باید تمام نکات اخلاقی و دینی را رعایت کنند، به‌عنوان نمونه می‌توان به این مورد اشاره کرد که هفده نسل دختر علامه مجلسی تا کنون همه روحانی هستند و خانواده اولین جایی است که برای تربیت، تأکید شده است.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام سیدجعفر طباطبایی، استاد حوزه علمیه در جلسه درس اخلاق این هفته این مدرسه با اشاره به آیه 25 سوره یونس، گفت: کسی که در زندگی فقط برای تهذیب نفس خود می‌کوشد و در مسیر معارف در حد خودش تلاش می‌کند، روی افراد کمی اثرگذار خواهد بود چنان‌که برخی علمای بزرگ اینگونه بودند ولی کسانی مثل شیخ انصاری که متخلق به اخلاق بودند، طبق وعده خداوند بعد از خودشان نیز برای مردم نفع دارند.

 

وی توضیح داد: برخی اخلاق ما انقدر در میان مردم اثر می‌گذارد که سال‌ها می‌گذرد و رفتار و گفتار کسی مثل شیخ هاشم قزوینی که در مدرس طبقه پایین مدرسه نواب درس می‌گفت، در یادها زنده است و جامعه نیز به کسی نیاز دارد که خودش را با جامعه پیوند زند.

 

وی افزود: یکی از مهم‌ترین راهکار ساختن جامعه، رفتار ما روحانیان است، شیخ هاشم قزوینی که شاگردان مهمی تربیت کردند می‌فرمودند: زمانی در خزینه حمام بودم و دیدم هر کس می‌آید پای چپ خود را گذاشته و وارد می‌شود، وقتی سؤال کردم گفتند ما از شما یاد گرفته‌ایم، روز بعد منبر رفتم و گفتم من چپ‌پا هستم و این کار من از روی عادت بوده نه عملی مستحب که دستور معصوم باشد.

 

حجت‌الاسلام طباطبایی تصریح کرد: بنابراین اولین و مهم‌ترین درس برای کسی که می‌خواهد مردم و جامعه را در مسیر بندگی خدا حرکت دهد، اخلاق است، چنان‌که قرآن در مورد خانواده رسول اکرم(ص) می‌فرماید: با نامحرم زیاد صحبت نکنید و جایی دیگر می‌فرماید: کسی که از شما دچار فاحشه‌ای آشکار شود، دو عذاب خواهد داشت.

 

وی با اشاره به عامل بعدی برای ساختن جامعه، گفت: خانواده روحانی نیز بسیار مهم است که باید تمام نکات اخلاقی و دینی را رعایت کنند، به‌عنوان نمونه می‌توان به این مورد اشاره کرد که هفده نسل دختر علامه مجلسی تاکنون همه روحانی هستند و خانواده اولین جایی است که برای تربیت، تأکید شده است.

 

وی افزود: حضرت علی(ع) می‌فرمایند: بهترین عبادات، اول تلاش برای ساختن و اصلاح مردم است و دوم امربه‌معروف و نهی‌ازمنکر، چنان‌که سوره توبه آیه 71 می‌فرماید: زنان و مردان مؤمن هردو بر یکدیگر حق دارند که فرمان دهند به خوبی‌های شناخته‌شده و باز دارند از بدی‌های شناخته‌شده.

 

این استاد حوزه علمیه، سومین اخلاق مهم در جامعه را داشتن دست بخشنده دانست و گفت: معروف است که امیر مؤمنان(ع) چراغ را خاموش کردند تا حارث خجالت نکشد و حرف دلش را بزند و او نیز حاجتش را مطرح کرد، همچنین در روایت آمده است که برآوردن حاجت مؤمن از 10 طواف مستحب به همراه پیامبر افضل است.

 

وی در پایان، گفت: این رفع حاجت اگر درباره پیروان مذاهب و ادیان دیگر باشد نیز باعث گرایش آن‌ها به اسلام می‌شود، مخصوصا از طرف روحانی و طلبه شیعه.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.