يك شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹
📄
با حضور مدیر مدرسه؛ / نشست هم‌اندیشی مسئولین و دانش‌پژوهان مدرسه نواب برگزار شد
۵۵۴ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
نشست هم‌اندیشی مسئولین و دانش‌پژوهان مدرسه نواب برگزار شد

مدرسه نواب ـ مدیر مدرسه علمیه عالی نواب، گفت: طلبه‌ای که برای خدا درس بخواند به رشته‌ای که برای خدمت لازم‌تر است گرایش پیدا کرده، سختی‌های آن و حرف مردم را تحمل کرده، زحمت زیادی کشیده و بخشی از شب را بیدار مانده و از تظاهر و ریا پرهیز می‌کند.

 

به گزارش روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، نشست هم‌اندیشی مسئولین این مدرسه با دانش‌پژوهان، با حضور حجت‌الاسلام کاظمی، مدیر، حجت‌الاسلام مهدی‌زاده، مسئول آموزش و پژوهش، حسین مقامی، مسئول پشتیبانی و حجت‌الاسلام درافشان، مسئول فرهنگی مدرسه علمیه نواب، دیروز 25 فروردین 1395 در این مدرسه برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام کاظمی در ابتدای جلسه با اشاره به نکته‌ای اخلاقی، گفت: انسان نباید هیچ کار خیری را به‌عنوان ریا و برای تظاهر و میل مردم انجام دهد و هیچ کار خیری را به‌خاطر خجالت و شرم از مردم ترک نکند.

 

وی افزود: یکی از آموزه‌هایی که در قرآن و روایات مکرر به چشم می‌خورد، اخلاص است، یعنی کار را برای خدا انجام دهیم و هدفمان فقط جلب رضایت خداوند باشد و برای تظاهر و تعریف مردم کاری را انجام ندهیم.

 

وی با اشاره به آیه «قُلْ إِنِّی أُمِرْتُ أَنْ أَعْبُدَ اللَّهَ مُخْلِصاً لَّهُ الدِّینَ» (زمر، 11)، گفت: از طرف دیگر کاری که با ریا باشد، به‌شدت مضموم و محکوم شده و در بخش زیادی از فقه یعنی بخش عبادات به‌طور کلی اگر عبادتی برای غیر خدا باشد باطل است و توصیه شده که کارهای مباح نیز با نیت خدایی و به‌خاطر خدا باشد.

 

مدیر مدرسه علمیه عالی نواب، تصریح کرد: همچنین گفته شده است که ریا در حد شرک است، زیرا کسی که برای غیر خدا کار می‌کند در واقع مردم را در ردیف خدا قرار داده و خداوند را تنها فاعل و قادر مطلق ندانسته و فکر می‌کند مردم نیز می‌توانند در کنار خداوند کاری انجام داده و برای او اسباب قدرت را فراهم آورند.

 

وی افزود: البته این اختصاص به خداپرستان ندارد، حتی کسانی که خدا را قبول ندارند نیز یکدیگر را توصیه به انجام کارها به‌خاطر بشردوستی و نوع‌دوستی کرده و از انجام کار به‌خاطر پسند مردم پرهیز می‌دهند؛ در عمل نیز کاری که برای خدا باشد با کاری که برای مردم باشد تفاوت دارد، به همین  دلیل است که خیلی از بناهای تاریخی که خیرین ساخته‌اند تا الان باقی مانده است.

 

وی تأکید کرد: طلبه‌ای که برای خدا درس می‌خواند نیز با طلبه‌ای که برای هدف دیگری درس می‌خواند بسیار متفاوت است، کسی که برای خدا درس بخواند به رشته‌ای که برای خدمت لازم‌تر است گرایش پیدا کرده، سختی‌های آن و حرف مردم را تحمل کرده، زحمت زیادی کشیده و بخشی از شب را بیدار مانده و از تظاهر و ریا پرهیز می‌کند.

 

حجت‌الاسلام کاظمی با اشاره به راه ایجاد اخلاص در انسان گفت: باید به این نکته توجه کنیم که تنها کسی که می‌تواند عزت، ذلت، قدرت و مال دهد فقط خداوند متعال است که اگر اراده کند همه چیز درست بوده و اگر اراده نکند هیچ چیز درست نمی‌شود.

 

وی در پایان گفت: در تاریخ نمونه‌های زیادی داریم که دشمنان نقشه‌هایی برای پیامبران کشیدند ولی خداوند اراده کرده بود که ادیان آن‌ها باقی بماند، همچنین در تاریخ معاصر قبل از انقلاب بسیار تلاش شد تا نام حضرت امام(ره) از بین برود، مثلا اگر کسی روی منبر اسم ایشان را می‌برد، دستگیر می‌شد ولی خداوند اراده کرد و ایشان عزیزترین فرد تاریخ معاصر شد.

 

گفتنی است، در ادامه جلسه مسئولین دیگر نیز به بیان توضیحاتی از حوزه مربوط به خود پرداخته و به سؤالات دانش‌پژوهان پاسخ دادند.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.