شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
📄
در جلسه اول کارگاه مهارت منبر مطرح شد؛ / رسالت اصلی منبر، هدایت انسان‌ها است
۶۱۱ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
رسالت اصلی منبر، هدایت انسان‌ها است

مدرسه نواب ـ استاد حوزه علمیه خراسان، گفت: سخنرانی کامل باید سه هدف را دنبال کند: اول اندیشه‌سازی و توسعه در حوزه اندیشه، دوم پرورش احساس و تأثیرگذاری در امور ملموس، سوم نیز رفتارسازی که اگر سخنران قبل از سخنرانی این حوزه را بررسی کند، سخنرانی او کامل و موفق است.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام مرتضی دهشت، استاد حوزه علمیه خراسان در جلسه اول کارگاه آموزش منبر که یکشنبه و سه‌شنبه هر هفته به همت واحد فرهنگی این مدرسه در حال برگزاری است، گفت: حضرت علی(ع) می‌فرمایند: در ایام عمر شما نسیم‌هایی می‌وزد، آگاه باشید و خود را به آن نسیم‌ها عرضه کنید؛ از روایات استفاده می‌شود که دو ماه عظیم رجب و شعبان مصداق این نسیم‌ها هستند.

 

وی افزود: از عنوان جلسه معلوم است که روحانی باید مهارت‌هایی را در حوزه منبر داشته باشد، امروز حوزه تبلیغ بسیار گسترده است و از همه جوانب باید به آن توجه کرد، البته فعلا جایگاه منبر هنوز سنتی است و بحث از آن، دو قسمت دارد: اول ساختارهای درونی و ضروری بحث و دوم، ساختارهای بیرونی و شکلی که در برخی از قسمت‌های آن غفلت شده و زمینه آسیب فراوان و متأسفانه گاهی پس‌رفت‌های تبلیغی را پیش آورده است.

 

وی با اشاره به کتاب‌های آیین سخنوری، فن بلاغت، فن خطابه و سخنرانی را توانا شویم در رابطه با منبر، گفت: درباره ساختارهای درونی دو مقوله و یک راهکار قابل بحث است که در منبر گذشتگان بیشتر دیده می‌شد و امروز، یا نیست و یا کمرنگ است و می‌تواند به بحث تبلیغ ضربه بزند.

 

حجت‌الاسلام دهشت، توضیح داد: این دو مقوله که در دو کتاب کبریت احمر و لؤلؤ و مرجان آمده، قداست منبر و رسالت منبر است.

 

وی در خصوص مقوله اول، گفت: وقتی امام سجاد(ع) را به مسجد اموی شام بردند و سخنران به ایشان بی‌احترامی کرد، حضرت به یزید فرمودند: می‌گذاری بالای این چوب‌ها بروم؟ حضرت اسم منبر را نیاوردند و از تعبیر چوب‌ها استفاده کردند یعنی منبر شرایطی دارد و قداست آن مربوط به فضائل آل‌الله است که در آن گفته شود.

 

وی تصریح کرد: امام جواد(ع) می‌فرمایند: اگر به یک سخنرانی گوش دادید، سخنران از خدا بگوید شما عبادت خدا کرده‌اید و اگر شیطانی سخن بگوید عبادت شیطان کرده‌اید؛ همچنین وقتی بزرگان ما بر فراز منبر می‌نشستند آن را ابزار و کانونی مقدس می‌دانستند و ما نیز این نگاه را باید سرلوحه کار خود قرار دهیم.

 

این استاد حوزه علمیه ادامه داد: گاهی روحانی بر فراز منبر ساعتی با مردم سخن می‌گوید ولی به رسالت و وظیفه خود توجه ندارد، چنان‌که رهبری در حوزه جنگ نرم می‌فرمایند: منبر هنوز جایگاه خاص خودش را دارد؛ هنر روحانی در جذب مخاطب است، البته قداست و رسالت منبر مخاطب را جذب می‌کند و روحانی باید از آن استفاده کند.

 

وی با تأکید بر اینکه رسالت اصلی منبر، هدایت انسان‌ها است و منبر ابزاری است که مفاهیم دینی را انتقال می‌دهد، گفت: کمونسیت‌ها معتقد بودند که هدف، ابزار را توجیه می‌کند و ابزار استفاده‌شده برای هدف مقدس، می‌تواند نامقدس باشد در حالی که اسلام هر دو را مقدس می‌داند، هدایت انسان‌ها نیز ابزاری مقدس برای رساندن انسان‌ها به هدفی مقدس است.

 

وی در پایان، گفت: سخنرانی کامل باید سه هدف را دنبال کند: اول اندیشه‌سازی و توسعه در حوزه اندیشه، دوم پرورش احساس و تأثیرگذاری در امور ملموس، سوم نیز رفتارسازی که اگر سخنران قبل از سخنرانی این حوزه را بررسی کند، سخنرانی او کامل و موفق است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.