يك شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۹
📄
در مدرسه علمیه نواب؛ / «قلمرو فعالیت شیطان از دو منظر قرآن و کتاب مقدس» دفاع شد
۱۳۵۶ بازدید
«قلمرو فعالیت شیطان از دو منظر قرآن و کتاب مقدس» دفاع شد

مدرسه نواب ـ نگارنده پایان‌نامه با اشاره به سؤالاتی که این اثر پاسخ می‌دهد، گفت: ماهیت شیطان از منظر قرآن کریم، قدرت شیطان از نظر قرآن و ماهیت شیطان و قدرت او در کتاب مقدس از مطالبی است که می‌تواند سؤالات این اثر محسوب شود.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، هفتاد و یکمین جلسه دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه به پایان‌نامه «قلمرو فعالیت شیطان از دو منظر قرآن و کتاب مقدس»، اثر حجت‌الاسلام محمدعلی سجادی، دانش‌آموخته رشته تخصصی کلام اسلامی مدرسه نواب اختصاص داشت که 9 اردیبهشت 1393 در این مدرسه برگزار شد.

 

نگارنده پایان‌نامه در ابتدای جلسه در خصوص ضرورت تحقیق خود، گفت: درباره شیطان کمتر بحث شده است، چنان‌که مرحوم علامه طباطبایی می‌فرمایند: جای تعجب است که مفسرین به‌راحتی از کنار آن گذشته‌اند و جای کار زیادی دارد، همچنین در این زمینه افراط شده و قدرت زیادی به شیطان داده‌ شده است، مخصوصا در عهدین این قدرت مشهود است که باعث شده پناه‌بردن به شیطان، پرستش شیطان و کلیساهای زیرزمینی شیطان راه حتی در ایران راه بیفتد.

 

وی با اشاره به سؤالاتی که این اثر پاسخ می‌دهد، گفت: ماهیت شیطان از منظر قرآن کریم، قدرت شیطان از نظر قرآن و ماهیت شیطان و قدرت او در کتاب مقدس از مطالبی است که می‌تواند سؤالات این اثر محسوب شود.

 

وی افزود: روش تحقیق این پایان‌نامه این بوده که ابتدا آیاتی که در مورد شیطان بود استخراج شده و تفسیرهای مختلف آن بررسی شد، سپس این آیات با آیات دیگر بررسی شده و روایاتی که در مورد آن بود نیز آمده است، در بحث عهدین نیز همین شیوه صورت گرفته است، همچنین رجوع فراوانی به کتاب‌های مختلف در این زمینه صورت گرفته و بیش از هزار ارجاع در پایان‌نامه موجود است.

 

حجت‌الاسلام سجادی با اشاره به بخش‌های مختلف اثر خود، گفت: فصل اول به کلیاتی مثل معنی لغوی و اصطلاحی شیطان پرداخته و فصل دوم به محدوده اختیارات شیطان در مقابل خداوند می‌پردازد که بخش اول آن در خصوص ماهیت شیطان از منظر قرآن کریم و بخش دوم در خصوص محدوده قدرت و تصرفات تکوینی شیطان از منظر قرآن کریم است که مهم‌ترین بخش پایان‌نامه محسوب می‌شود.

 

وی تصریح کرد: فصل سوم به محدوده اختیارات و تصرفات شیطان در عهدین پرداخته و شامل دو بخش ماهیت شیطان در کتاب مقدس و محدوده قدرت و تصرفات شیطان از منظر کتاب مقدس است، همچنین در فصل چهارم تطبیقی بین نظر قرآن کریم و کتاب مقدس آمده و در پایان نیز خاتمه ذکر شده است.

 

در ادامه این جلسه نیز حجج اسلام، محمدجعفر فیض‌آبادی و مصطفی فقیه اسفندیاری، اساتید داور، حجت‌الاسلام حسن نقی‌زاده، استاد راهنما و دکتر مهدی حسن‌زاده، استاد مشاور نیز به بیانات نکات خود پرداختند و در پایان این اثر با نمره 19 پذیرفته شد.

 • (۱) دیدگاه
 • علی     سه شنبه ۲۶ مرداد ۱۳۹۵ ۱۰:۴۶
  احسنت موضوع جذابی است ونمره عالی
  + ۲ - ۰
 • نام شما
  دیدگاه شما [ضروری]
  ايميل شما
  كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
  (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.