شنبه ۵ مهر ۱۳۹۹
📄
در جلسه سوم کارگاه مهارت منبر بررسی شد؛ / تبلیغ دشمن بسیار آراسته است ولی بدون محتوا
۶۴۵ بازدید
ارسال شده در رشته تخصصی تبلیغ
تبلیغ دشمن بسیار آراسته است ولی بدون محتوا

مدرسه نواب ـ استاد کارگاه مهارت منبر، گفت: باید هم رعایت ظاهر شود و هم باطن و الگوی ما، قرآن کریم و کلام معصومین است که باید از آن در منبرها استفاده کرد، مثل روشی که علامه طباطبایی در تفسیرشان دارند، یعنی متحوا را با محتوا و حدیث را با حدیث تفسیر کنیم.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام مرتضی دهشت در سومین جلسه کارگاه مهارت منبر که در این مدرسه برگزار شده است، ‌گفت: گاهی برای تأثیرگذاری لازم است سخنرانی را کنار بگذاریم یا اینکه بالای منبر نرویم که به شرایط جلسه و مستمعین بستگی دارد و سخنران باید خیلی سریع شرایط را تشخیص دهد.

 

وی با یادآوری اینکه بلاغت یعنی درک ضرورات و فصاحت یعنی روان‌گویی کلام، گفت: امروز نباید از ادبیاتی استفاده کرد که مستمع به سختی بیفتد و ادبیات سخت دلالت بر علم سخنران ندارد؛ سه اصل فصاحت نیز گزینش خوب، چینش خوب و پردازش خوب است که جلسه قبل بررسی شد.

 

وی تأکید کرد: در جنگ نرم بسیار بر پردازش کلام تأکید می‌شود و اخیرا چند سایت، تعداد توقف رهبری در سخنرانی خود بر روی یک کلمه را شمرده و آن را نشان از مهم‌بودن آن کلمه می‌دانستند، البته تکرار کلمه گاهی تنفر می‌آورد ولی وقتی با پردازش خوب صورت گیرد بسیار تأثیرگذار خواهد بود آن هم از شخصی مثل رهبر معظم انقلاب.

 

این استاد حوزه علمیه، ادامه داد: اگر حوزه تبلیغی امروز را ارزیابی کنیم و بین حوزه‌های تبلیغی خود و رسانه‌های بیگانه مقایسه کنیم، تفاوت این است که رسانه‌های بیگانه ظاهر را خوب رعایت می‌کنند و ساختار را قوی می‌آورند، در انتخاب تبلیغ‌کننده بسیار دقت می‌کنند که آراستگی و زیبایی او بسیار تأثیر دارد و این از رفتار پیامبر بوده است که قبل از خروج از خانه خود را آراسته می‌کردند.

 

وی افزود: اما فرقی که ما با آن‌ها داریم و برگ برنده ما این است که تبلیغ آن‌ها محتوا ندارد و به تعبیر قرآن کلامشان زُخرف است، یعنی کلامی که آن را زیبا کرده‌اند ولی محتوایی ندارد، در صورتی که کلام ما محتوا دارد، البته قرآن کریم در جایی دیگر می‌فرماید: قرآن برای کسی تأثیرگذار است که به محتوای آن عقیده دارد و برای ظالمین فقط خسارت است، بنابراین آل‌سعود هرچه قرآن بخوانند خسارتشان بیشتر می‌شود چون اهل قرآن نیستند.

 

وی تأکید کرد:‌البته متأسفانه برخی سخنرانی‌های ما نیز محتوا ندارد و گاهی به این امر بی‌توجهی می‌شود، در جلسه‌ای که رهبری اشکالات منبرها را می‌گفتند به یکی از حاضرین فرمودند که منبر شما را پسندیدم، منبری که محتوای روایی دارد در غالب حدیث، داستان و... جایگاه منبر، بیان معارف دین است.

 

حجت‌الاسلام دهشت تصریح کرد: دشمن نیز از همین برگ برنده یعنی محتوای قوی می‌ترسد و هر ضربه ما در مقابل صد ضربه آن‌ها کارگر خواهد بود البته اگر بگذارند ضربه بزنیم، زیرا سخن ما محتوایی مطابق با فطرت انسان‌ها دارد و اگر به صدر اسلام برگردیم نیز می‌بینیم عرب‌هایی که در گوششان پنبه می‌کردند، با اولین دفعه شنیدن قرآن مسیرشان عوض می‌شد.

 

وی در پایان، گفت: بنابراین باید هم رعایت ظاهر شود و هم باطن و الگوی ما قرآن کریم و کلام معصومین است که باید از آن در منبرها استفاده کرد، مثل روشی که علامه طباطبایی در تفسیرشان دارند، یعنی متحوا را با محتوا و حدیث را با حدیث تفسیر کنیم.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.