يك شنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
📄
جلسه چهارم کارگاه مهارت منبر؛ / منبر، نوعی رسانه دیداری و شنیداری است
۶۴۹ بازدید
ارسال شده در رشته تخصصی تبلیغ
منبر، نوعی رسانه دیداری و شنیداری است

مدرسه نواب ـ استاد حوزه علمیه خراسان، گفت: یکی دیگر از موارد حوزه دیداری، بردهای تبلیغاتی سطح شهر است که رهبری نیز بر آن تأکید کرده‌اند که می‌توان از آن علیه دشمن استفاده کرد، زیرا اگر مخاطب حتی تلویزیون نگاه نکند از کنار این بردها عبور می‌کند.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام مرتضی دهشت در چهارمین جلسه کارگاه مهارت منبر که در این مدرسه در حال برگزاری است، گفت: در تبلیغ که خروجی آن منبر است سه ضلع ترکیبی وجود دارد که باید رعایت شود، اول محتوای سخن که بررسی شد و دوم ابزار تبلیغ که به آن می‌پردازیم.

 

وی افزود: گستردگی و تنوع ابزار تبلیغی زیاد است یعنی مجموعه وسائلی که توانایی رساندن پیام را داشته باشد، امروز فراتر از آن در حوزه جنگ نرم این مطرح می‌شود که بتوان افراد را رسانه کرد که برای این کار آن‌ها را بمباران تبلیغاتی می‌کنند، مثلا از محافل عمومی استفاده می‌کنند مثل راننده تاکسی یا اتوبوس که هر روز با چندین نفر ارتباط دارد، بنابراین شعار دشمن این است که هر فرد یک رسانه.

 

وی تصریح کرد: رسانه‌ها به دو بخش خاص و عام تقسیم می‌شوند که رسانه‌های عام شامل دیداری، گفتاری‌شنیداری و مکتوب است و رسانه‌های دیداری شامل شبکه‌ها، سایت‌ها و ماهواره‌ها می‌شود، اما دشمن امروز در حوزه بصری بیشتر از حوزه شنیداری کار می‌کند و این اهمیت حوزه دیداری را می‌رساند.

 

این استاد حوزه علمیه خراسان، ادامه داد: یکی دیگر از موارد حوزه دیداری، بردهای تبلیغاتی سطح شهر است که رهبری نیز بر آن تأکید کرده‌اند که می‌توان از آن علیه دشمن استفاده کرد، زیرا اگر مخاطب حتی تلویزیون نگاه نکند از کنار این بردها عبور می‌کند.

 

وی توضیح داد: قرآن کریم می‌فرماید: مثال‌هایی برای مردم می‌زنیم، مثل یعنی تصویرسازی ذهنی که امروز پیشرفت زیادی کرده است و روحانی باید از آن بسیار استفاده کند، مثلا اینکه تصویر روحانی بالای منبر را روی پرده می‌اندازند تأثیر کلام او را بیشتر می‌کند.

 

وی با اشاره به اینکه رسانه‌های مکتوب امروز خیلی مورد استقبال نیستند، گفت: رسانه‌هایی مثل سیستم‌های رادیویی و روزنامه‌ها، مقالات و به‌صورت خاص موبایل‌ها، سایت‌ها و... نیز مهم هستند ولی امروز در برخی دسته‌بندی‌ها منبر را رسانه خاص می‌دانند که اول دیداری بوده و بعد شنیداری است.

 

حجت‌الاسلام دهشت، تأکید کرد: کتاب زبان بدن نوشته دیوید لویس به اهمیت منبر اشاره دارد که روحانی موفق می‌تواند با تمام بدن حرف بزند، مثلا گاهی شخصی دروغی را حتی با قسم می‌گوید ولی اطرافیان باور نمی‌کنند که دلیل آن به اعضای بدن او برمی‌گردد یعنی فقط زبانش دروغ می‌گوید اما دست‌های او راستگو هستند و امواجی که از بدن او ساتع می‌شود به بدن اطرافیان می‌رسد و می‌فهمند که دروغ گفته است.

 

وی در پایان، گفت: نویسنده این کتاب می‌گوید اگر می‌خواهید کلام شما تأثیر داشته باشد باید از جایگاهی بلند استفاده کنید، پیامبر نیز در روز غدیر از منبر استفاده کردند، بنابراین گاهی تواضع و نشستن بر روی پله پایین منبر هم اثر منفی دارد و ممکن است مردم غلط برداشت کنند.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.