يك شنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
📄
در جلسه پنجم بررسی شد؛ / معلوماتی که مبلّغ باید داشته باشد
۶۷۹ بازدید
ارسال شده در رشته تخصصی تبلیغ
معلوماتی که مبلّغ باید داشته باشد

مدرسه نواب ـ استاد حوزه علمیه تصریح کرد: روحانی باید نقش روحانیت و هدایتگری داشته باشد و امور دیگر مثل مسائل مادی به توکل او به ذات مقدس پروردگار برمی‌گردد که برخی از ما به آن نرسیده‌ایم.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام مرتضی دهشت در جلسه پنجم کارگاه مهارت‌های منبر، با اشاره به حدیثی از پیامبر اکرم(ص) گفت: گفتیم که ساختار بیرونی منبر مثلثی است که سه ضلع دارد و این اضلاع با هم ارتباط دارند ولی یک ضلع آن قاعده و مهم‌تر از دو ضلع دیگر است و آن شخص مبلّغ است.

 

وی با اشاره به ویژگی‌هایی که باید در مبلّغ باشد، گفت: ویژگی‌های اخلاقی که قطعی است و باید در منبری باشد، اما متأسفانه گاهی اخلاق نادیده گرفته شده و عرصه منبر تبدیل به محل تجارت می‌شود، هم دیگران سوء استفاده می‌کنند و هم خودی‌ها گاهی مراقبت نمی‌کنند و ضرباتی از این جهت وارد می‌شود و در روایت هم داریم که مراقب باشید از طریق ما کسب روزی نکنید.

 

این استاد حوزه علمیه تصریح کرد: روحانی باید نقش روحانیت و هدایتگری داشته باشد و امور دیگر مثل مسائل مادی به توکل او به ذات مقدس پروردگار برمی‌گردد که برخی از ما به آن نرسیده‌ایم.

 

وی با اشاره به اینکه پس از اخلاق یازده مورد برای مبلغ مطرح شده که باید حتما بداند و خوانده باشد، گفت: دروس معمول حوزه علمیه، زیرا روحانی نماینده حوزه علمیه است و باید حداقل اطلاعاتی از آن داشته باشد، تفسیر و علوم قرآنی که بحثی جدی است و مبلّغ باید یک دوره تفسیر در حد کلیت و عناوین آن را دیده باشد، حدیث‌شناسی و شناخت احادیث، علم اخلاق و دانستن کلیات آن و نیز علم کلام و اصول عقاید، یعنی درک بحث‌های کلامی.

 

وی افزود: همچنین دانستن مسائل فقهی فرعی و عملی، تاریخ اسلام که بسیار مهم است و در حوزه علمیه در این بحث ضعف داریم مخصوصا فرقه‌ها و مذهب‌ها و صدمه‌های آن، منطق و فن استدلال و جدل، مسائل سیاسی و اجتماعی که از نگرانی‌های رهبر معظم انقلاب است و نیز آشنایی با جهان و ممالک اسلامی.

 

حجت‌الاسلام دهشت، تصریح کرد:‌ مواردی نیز کلی و مربوط به حوزه علمیه است، مثل آشنایی با متون و ادبیات فارسی و آشنایی با فن‌آوری‌های روز که در این زمینه باید بسیار دقت کرد و در مقابل مخاطب عام نباید تا اصطلاحی را بلد نیستیم به زبان بیاوریم.

 

وی تأکید کرد: تاریخ یکی از مباحث بسیار تأثیرگذار است و قرآن نیز بسیار مباحث تاریخی و داستان‌های گذشتگان را مطرح کرده و از آن به عبرت تعبیر می‌کند.

 

وی در پایان، گفت: در گذشته آنقدر منبر مهم بود که تا محضر علما نرفته و اجازه نمی‌گرفتند، منبر نمی‌رفتند، از این جهت اگر شبهه‌ای مطرح شد باید همانجا پاسخ داده شود وگرنه نباید اصلا شبهه را طرح کرد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.