يك شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۹
📄
اثر حجت‌الاسلام قاسم رحمانی، دفاع شد؛ / گزارشی کوتاه از جلسه هفتاد و دوم دفاعیه پایان‌نامه
۱۲۲۴ بازدید
گزارشی کوتاه از جلسه هفتاد و دوم دفاعیه پایان‌نامه

مدرسه نواب ـ پایان‌نامه «ملاک حقانیت دین از منظر عقل‌گرایی حداکثری و عقل‌گرایی انتقادی»، اثر حجت‌الاسلام قاسم رحمانی در جلسه هفتاد و دوم دفاعیه پایان‌نامه‌های مدرسه نواب دفاع شد.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، جلسه هفتاد و دوم دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه به پایان‌نامه «ملاک حقانیت دین از منظر عقل‌گرایی حداکثری و عقل‌گرایی انتقادی» اثر حجت‌الاسلام قاسم رحمانی، دانش‌آموخته رشته تخصصی کلام اسلامی مدرسه نواب اختصاص داشت که هفته گذشته در این مدرسه دفاع شد.

 

حجت‌الاسلام رحمانی در این جلسه در دفاع از اثر خود، گفت: عقل‌گرایی حداکثری و عقل‌گرایی انتقادی دو نوع نگاه معمده‌ای است که در بحث ملاک حقانیت باورها و اعتقادات دینی مطرح می‌شود.

 

وی افزود: نوع نگاه این دو مکتب به نقش عقل در حوزه نظام اعتقادات دینی سبب می‌شود تا ملاک حقانیت دین برای هر یک از این‌ها چیزی باشد غیر از آنچه دیگری می‌گوید.

 

وی توضیح داد: حقانیت در نگاه عقل‌گرایی حداکثری به معنای صدق و اثبات است ولی عقل‌گرایی انتقادی حقانیت را به معنای حجیت و معذریت می‌داند.

 

این دانش‌آموخته رشته کلام اسلامی مدرسه نواب با اشاره به فصل‌های اثر خود، گفت: بعد از مقدمه، فصل اول نیز به مقدمه و کلیات اختصاص دارد، فصل دوم عقل‌گرایی حداکثری را بررسی کرده و فصل سوم عقل‌گرایی انتقادی را تبیین می‌کند.

 

وی افزود: فصل آخر این اثر ملاک حقانیت را از منظر عقل‌گرایی حداکثری و عقل‌گرایی انتقادی بررسی می‌کند که شامل بخش‌هایی مثل باور، صدق، توجیه، معانی حقانیت، انواع یقین و چکیده است.

 

گفتنی است، در ادامه این جلسه دکتر داوود حیدری و دکتر علیرضا کهنسال، اساتید داور، دکتر جهانگیر مسعودی، استاد راهنما و دکتر سیدمجید ظهیری، استاد مشاور نیز به بیان سخنان خود پرداختند و پس از ارزیابی نهایی این اثر با نمره 18 پذیرفته شد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.