جمعه ۲ آبان ۱۳۹۹
📄
در اولین جلسه تفسیر مطرح شد؛ فرصت‌ها را غنیمت بشماریم
۶۸۳ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
در اولین جلسه تفسیر مطرح شد؛ فرصت‌ها را غنیمت بشماریم

مدرسه نواب ـ رئیس ستاد اقامه نماز کشور، گفت: در حوزه علمیه و دانشگاه درس تفسیر برگزار می‌شود ولی با نام علوم قرآنی است و همه آن به حواشی قرآن کریم می‌پردازد نه اصل تفسیر و کاربرد قرآن در زندگی امروز.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در اولین جلسه از نشست‌های تفسیر قرآن کریم که هر روز با نماز ظهروعصر در این مدرسه در حال برگزاری است، گفت: همه رشته‌ها مثل فقه، ادبیات و تعلیم و تربیت اصولی دارد، تبلیغ نیز اصولی دارد، یعنی مبلّغ باید ببیند چه مشکلی را برطرف می‌کند و حرفی بزند که مستمع بفهمد با این حرف مشکلی حل می‌شود.

 

برخی پژوهش‌ها لغو است

وی افزود: متأسفانه پژوهش لغو زیاد داریم و قرآن نیز چندین آیه در این مورد دارد، اول آیه تعداد اصحاب کهف که می‌فرماید: به‌جای اینکه به هدف اصحاب کهف توجه کنند، به دنبال تعداد آن‌ها هستند. در صورتی که داستان اصحاب کهف به ما می‌فهماند که اگر چند مسلمان مثلا در فرانسه زندگی می‌کنند، در شهرها و محله‌های مختلف پخش نشوند، بلکه با هم در یک جا زندگی کنند و در جامعه فاسد هضم نشوند.

 

وی با اشاره به اینکه در حوزه علمیه درس تفسیر برگزار می‌شود ولی با نام علوم قرآنی است و همه آن به حواشی قرآن کریم می‌پردازد، گفت: خیلی زمان‌ها را صرف چیزهای بیهوده می‌کنیم، مثلا در صدر اسلام دو فامیل با هم دعوا می‌کردند که کدامشان جمعیت بیشتری دارند، وقتی شمردند، فامیل بازنده گفتند زن‌های حامله را دوبار حساب کنید، باز هم باختند و قرار گذاشتند که مرده‌ها را هم بشمارند، آیه نازل شد که: بیشتر بودن آنقدر شما را مست کرده که به زیارت قبور رفتید و استخوان‌های پوسیده‌ای که باید باعث عبرت باشد باعث افتخار شده است؛ (أَلْهاکُمُ التَّکاثُر) (تکاثر، 1).

 

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی تأکید کرد: حوزه علمیه باید خیلی حرف‌ها را کنار بگذارد، مثلا پنج سال مقدمات، پنج سال سطح و پنج سال خارج باشد و هر کس پانزده سال در حوزه بود مجتهد شود؛ در متون دینی 350 کلمه «اعوذ» داریم که یکی از آن‌ها را پیامبر هر روز می‌گفتند: پناه می‌برم به تو از علمی که دردی را دوا نکند.

 

وی تصریح کرد: اگر از این موارد درس نگیریم قرآن فقط تاریخ و لغو خواهد بود، بنابراین باید قرآن را طوری بفهمیم که هر کلمه‌اش کاربردی برای امروز داشته باشد؛ زمانی آیت‌الله صافی پرسیدند که با آیات‌الاحکام چه برخوردی باید کرد؟ گفتم: مثلا آیه‌ای که می‌گوید طلاق‌ها نباید در یک مجلس باشد حتی برای کسی که زن ندارد هم درس دارد، یعنی با هر کس خواستی قطع رابطه کنی همه پل‌ها را یکدفعه خراب نکن، حدیث نیز داریم که وقتی با کسی دشمن شدی بدگویی او را نکن چون شاید روزی خواستی برگردی و با هر کس دوست شدی نیز همه اسرارت را به او نگو شاید روزی دشمن شدید.

 

هر دانستنی مفید نیست

وی افزود: ریش، انگشتر، ظاهر، بیان و ادبیات مبلّغ باید درست باشد، اما موضوع سخنرانی و کلاس مهم‌تر است که باید مشکلی از مخاطب حل کند، هر علمی فایده ندارد و در قرآن آیاتی داریم که به علم مضر اشاره کرده است: (وَ یَتَعَلَّمُونَ ما یَضُرُّهُمْ وَ لا یَنْفَعُهُم‏) (بقره، 102)؛ پس این شعار غلط است که هر چیزی را انسان بداند از ندانستن آن بهتر است، در صورتی که علم مضر زیاد داریم که نیازی به دانستن آن نیست.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی با اشاره به اینکه قرآن را باید کاربردی بیاموزیم، گفت: مثلا اگر سوره یوسف را معمولی بخوانیم ممکن است فقط مرور داستان باشد ولی وقتی آن را کاربردی کنیم فایده بیشتری دارد، مثلا اینکه یوسف حسودانی داشت که تحمل نکردند، امروز نیز ایران به انرژی هسته‌ای دست یافته است، ولی آمریکا می‌گوید: چرا دانستی؟ یعنی حسود است و تحمل علم ما را ندارد، یا اینکه یوسف را به اسم بازی بردند، جوانان ما را نیز امروز به اسم بازی می‌برند.

 

وی تأکید کرد: بنابراین باید سوره یوسف را طوری گفت که جوان بگوید خدا دارد با من حرف می‌زند، نه اینکه بگوید قرآن دارد تاریخ می‌گوید، زیرا دقیقه‌ها با ارزش است و سؤال و جواب باید مفید باشد، مثل استخاره که برخی برای پیش‌بینی آینده یا یافتن دزد از آن استفاده می‌کنند.

 

وی در پایان، گفت: قرآن نیز آیات زیادی دارد که به سؤالات لغو اشاره می‌کند، بنابراین سؤال نیز باید مورد نیاز باشد، جای سؤال نباید بین دو نماز باشد چون وقت نمازگزاران ضایع می‌شود، گاهی باید جواب سؤال را طور دیگری داد، قرآن نیز می‌فرماید: می‌پرسند که چه انفاق کنیم؟ بگو هرچه می‌خواهی انفاق کن ولی برای پدر و مادر و نزدیکانت انفاق کن، یعنی سؤال را به مسیر دیگری می‌برد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.