شنبه ۲ تير ۱۳۹۷
📄
در جلسه هجدهم بررسی شد؛ تفسیر سوره عصر
۴۳۵ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
در جلسه هجدهم بررسی شد؛ تفسیر سوره عصر

مدرسه نواب ـ رئیس ستاد اقامه نماز کشور، ضمن تفسیر سوره عصر، گفت: 200 آیه قرآن را در زمینه کارهای فرهنگی جمع‌آوری کرده‌ام که از هر کدام اصل یا اصولی به‌دست می‌آید، این جزوه را بگیرید و مطالعه کنید.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام والمسلمین محسن قرائتی، رئیس ستاد اقامه نماز کشور در جلسه هجدهم از جلسات تفسیر قرآن کریم که هر روز با نماز ظهروعصر در این مدرسه برگزار می‌شود، به بررسی تفسیر سوره عصر پرداخت و گفت: درباره «وَ الْعَصْرِ»، خداوند به همه قطعات زمان قسم خورده است، به طلوع فجر: والفجر، به صبح: والصبح، به چاشت: والضحی، به روز: والنهار، به شب: والیل و به عصر، اما به سحر سه بار قسم خورده است، بنابراین زمان ارزش دارد و نباید آن را از دست داد.

 

وی توضیح داد: اگر حوزه علمیه جمعه‌ها تعطیل است، در سال 52 جمعه داریم و اگر چهل جمعه از آن هر جمعه یک ساعت قرآن و نهج‌البلاغعه را مباحثه کنید کلی کار کرده‌اید و هیچ ضرری به درس‌های رسمی هم وارد نمی‌شود، طلبه‌های جوان باید این کار را بکنند تا از عمرشان خیر ببینند، زمان را باید مدیریت کرد مثل اینکه مدیریت اقتصادی داریم، مدیریت فرهنگی داریم و... باید چندین کار را یکی کرد و زمان را مدیریت کرد.

 

وی افزود: جمله «إِنَّ الْإِنْسانَ لَفی‏ خُسْرٍ»، سه تأکید دارد، ان، لام و جمله اسمیه، یعنی قطعا، قطعا، قعطا انسان در زیان است. در «لَفی‏ خُسْرٍ» نیز نمی‌گوید خاسر که به معنی زیان‌کننده است، بلکه می‌گوید در زیان یعنی غرق در خسارت، همچنین نگفته است ضرر، گفته است خسر، ضرر مربوط به جایی است که جنس هست ولی قیمتش کم می‌شود مثل طلا، ولی خسر یعنی سرمایه هم از بین می‌رود مثل یخ‌فروش، حضرت امیر(ع) در نهج‌البلاغه نحوه جان‌دادن را نقل می‌کنند و جمله‌ای دارند که جاهایی که عمرم را فنا کردم که اشاره به خسران دارد.

 

حجت‌الاسلام والمسلمین قرائتی تصریح کرد: در قرآن در بسیاری از موارد ایمان چسبیده به عمل صالح است که پاسخ این شبهه است که گاهی گفته می‌شود: فلانی قلب پاکی دارد، قلب پاک به‌تنهایی کافی نیست بلکه عمل پاک هم نیاز است و ظاهر و باطن هر دو باید خوب باشد، ریش باید همراه با ریشه باشد، تخمه را می‌کارید مغز و پوست با هم سبز می‌شود؛ در اینجا نیز اینگونه است: «إِلاَّ الَّذینَ آمَنُوا وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ».

 

وی تأکید کرد: درباره کلمه «آمَنُوا»، سه حدیث داریم: ایمان 10 درجه است، افراد را بر اساس ایمانشان بشناس، اگر می‌خواهید ایمانتان را بسنجید ببینید به‌خاطر چه چیزی دروغ می‌گویید، ‌مثلا حضرت امیر(ع) می‌فرماید: اگر حکومت دنیا را به من بدهید یک گناه هم انجام نمی‌دهم؛ درباره «وَ عَمِلُوا الصَّالِحاتِ» نیز، مسجد یعنی یکی، مساجد یعنی چند مسجد، المساجد یعنی همه مسجدها، الصالحات نیز یعنی همه کارهایش باید درست باشد.

 

وی افزود: اگر کسی ایمان 10 درجه داشت و همه کارهایش درست بود، حالا باید فقط کار حق انجام دهد: «وَ تَواصَوْا بِالْحَقِّ»،  اما گاهی حرکات دست هم حق نیست، مثلا اگر سخنران وقتی اشاره به بالا می‌کند درباره چاه صحبت کند غیرحق است، یا اینکه کلمه‌ای جایی حق است و در جایی باطل، از کسی حق است و از کسی باطل، گاهی نیز کسانی به حرف حق گوش نمی‌کنند که خداوند می‌فرماید: صبر کن و پافشاری کن: «وَ تَواصَوْا بِالصَّبْر».

 

کار فرهنگی نوعی هنر است

رئیس ستاد اقامه نماز در بخش دیگری از سخنان خود، گفت: اخیرا رهبری می‌فرمودند مهندسی فرهنگی، عمامه لباس است اما پیچیدنش کاری دیگر است و ممکن است انسان عمامه را بد بپیچد، یا یک حرف ممکن است در جایی خوب و در جایی بد باشد، پس فرهنگ امر مهمی است و نباید با کارهای دیگر مخلوط شود، حال فرهنگ چیست و از کجا باید برای آن شروع کرد و چقدر وقت گذاشت؟

 

وی در پایان، ‌گفت: 200 آیه قرآن را در این زمینه جمع‌آوری کرده‌ام که از هر کدام اصل یا اصولی به‌دست می‌آید، این جزوه را بگیرید و مطالعه کنید.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.