شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
📄
در مدرسه نواب؛ «ترجمه و تحقیق تطور البحث الدلالی فی القرآن الکریم» دفاع شد
۱۱۴۱ بازدید
در مدرسه نواب؛ «ترجمه و تحقیق تطور البحث الدلالی فی القرآن الکریم» دفاع شد

مدرسه نواب ـ «ترجمه و تحقیق تطور البحث الدلالی فی القرآن الکریم»، هفتادوهفتمین اثر دانش‌پژوهان مدرسه علمیه عالی نواب بود که هفته گذشته در این مدرسه دفاع شد.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، هفتادوهفتمین جلسه دفاعیه پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه به پایان‌نامه «ترجمه و تحقیق تطور البحث الدلالی فی القرآن الکریم»، اثر حجت‌الاسلام علی ابراهیمی، دانش‌پژوه رشته ادبیات عرب مدرسه نواب اختصاص داشت که هفته گذشته در این مدرسه برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی در این جلسه در دفاع از اثر خود، گفت: هدف از تدوین این رساله، بیان سیر تطور مباحث معناشناسی در دو حوزه معناشناسان غربی و معناشناسان عربی است که به ترجمه کتابی بلاغی اثر محمدحسین علی صغیر پرداخته است.

 

وی افزود: این اثر که با عنوان «تطور البحث الدلالی فی القرآن الکریم» است در اصل رساله دکتری محمدحسین صغیر بوده که کتابی دیگر نیز از او در نجف اشرف چاپ شده است.

 

وی توضیح داد: این پایان‌نامه بیشتر نقش معناشناسان عرب را بیان می‌کند، اگرچه در ابتدا سخنان معناشناسان غربی را آورده ولی در حقیقت اصالت بحث را در لابه‌لای کتاب‌های زبان‌شناسان عربی مثل خلیل و دیگر بزرگان پیدا می‌کند و تکه‌های پازل معناشناسی را به هم می‌رساند.

 

حجت‌الاسلام ابراهیمی با اشاره به اینکه پایان‌نامه او در انتها تطبیقی از مباحث معناشناسی در قرآن را نقل کرده است، گفت: شاکله این تحقیق از سه بخش تشکیل شده است که اول بخش کلیات دارای مباحثی مربوط به گرایش‌های معناشناسی، مکاتب آن و... است.

 

وی افزود: بخش دوم به ترجمه اصل کتاب پرداخته و سه فصل دارد؛ نظریه معناشناسی نزد معاصران، ریشه‌های معناشناسی نزد معاصران و تطبیق معناشناسی در قرآن کریم؛ بخش سوم نیز توضیح اَعلام غربی و اَعلام عربی را به این اثر اضافه کرده است.

 

در ادامه این جلسه نیز حجت‌الاسلام مهدی رضایی و حمیدرضا آژیر، اساتید داور، دکتر حمید عباس‌زاده، استاد راهنما و دکتر علی نوروزی، استاد مشاور به بیان نظرات خود در خصوص این اثر پرداختند و در پایان پس از بررسی و مشورت، امتیاز این پایان‌نامه را 17 اعلام کردند.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.