شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
📄
استاد درس اخلاق این هفته مدرسه نواب بررسی کرد؛ سعادت انسان در چیست؟
۱۱۵۲ بازدید
ارسال شده در درس اخلاق
استاد درس اخلاق این هفته مدرسه نواب بررسی کرد؛ سعادت انسان در چیست؟

مدرسه نواب ـ استاد حوزه علمیه خراسان، گفت: خداوند فقط در سوره شمس یازده قسم پشت سر هم ذکر کرده که در جای دیگری از قرآن دیده نمی‌شود، برای این مطلب که سعادتمند کسی است که نفسش را تزکیه کرد و بدبخت کسی است که اسیر نفس شود، یعنی انسان بداند، شخصی که خود را بسازد سعادتمند است و کسی که مطیع و اسیر نفس باشد بدبخت است.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام رجایی خراسانی، استاد حوزه علمیه خراسان در درس اخلاق این هفته مدرسه نواب، گفت: در قرآن قسم‌های زیادی آمده که حدود چهل قسم است، بیست قسم مربوط به امور آسمانی مثل شمس و قمر و بیست قسم مربوط به امور زمینی مثل طین، زیتون و بلد امین است.

 

وی با اشاره به اینکه قسم مربوط به جایی است که در حرف شخص شک وجود داشته باشد و برای اثبات راستی حرف خود قسم یاد کند، گفت: اما خداوند که صادق‌ترین است چرا قسم یاد می‌کند؟ در تفاسیر جهت‌های زیادی برای آن آمده و یک جهت این است که خداوند می‌خواهد چیزی را که به آن قسم می‌خورد، عظمت ببخشد، یعنی آن امر آنقدر مهم است که خداوند به آن قسم یاد می‌کند.

 

وی تصریح کرد: خداوند فقط در سوره شمس یازده قسم پشت سر هم ذکر کرده که در جای دیگری از قرآن دیده نمی‌شود، برای این مطلب که سعادتمند کسی است که نفسش را تزکیه کرد و بدبخت کسی است که اسیر نفس شود، یعنی انسان بداند، شخصی که خود را بسازد سعادتمند است و کسی که مطیع و اسیر نفس باشد بدبخت است.

 

حجت‌الاسلام رجایی خراسانی با طرح این سؤال که اگر از جامعه بپرسیم سعادت انسان در چیست؟ همه انسان‌ها جواب یکسان نمی‌دهند و هر کدام چیزی را مایه سعادت می‌دانند، گفت: اما همه دوست دارند که سعادتمند بوده و از شقاوت دور باشند تا جایی که سعادت تا آخر عمر با آن‌ها باشد و با سعادت بمیرند.

 

وی توضیح داد: اما برخی سعادت را در مال و پول زیاد می‌دانند که درست نیست،‌ البته قسمتی از سعادت با مال و اموال تأمین می‌شود اما اگر به تاریخ و حتی زندگی و اطرافیان خود نگاه کنیم می‌بینیم هر کس مال زیاد دارد لزوما در پیشگاه خداوند عزیز نیست، مگر اینکه در راه خدا انفاق کند و مال خود را در راه درست خرج کند.

 

وی افزود: مبادا اخلاص طلبه‌های جوان به‌هم بخورد، طلبه باید درس را برای خدا بخواند و از او روزی بخواهد، عزت برای خدا و پیامبر و مؤمنین است، البته مالی که از مسیر حلال به‌دست آمده و با تکبر و طغیان همراه نشده خوب است، زیرا خداوند در قرآن کلمه خیر را به مال نیز اطلاق کرده است: «خَیْرٌ عِندَ رَبِّکَ ثَوَابًا وَخَیْرٌ أَمَلًا» (کهف، 46)

 

این استاد حوزه علمیه خراسان یادآور شد: ثروت یک مملکت نیز اگر در جهت حق باشد، یعنی دولت اسلامی و حکام آن به داد فقرا و مریضان برسند بسیار ارزشمند است، زیرا فقر بد است و ممکن است انسان را به چابلوسی و بدبختی بکشاند، معنای اینکه پول سعادت نمی‌آورد این نیست که انسان فقیر بماند.

 

وی تأکید کرد:‌برخی فلاسفه قدیم اصل انسان را روح دانسته و به بدن صدمه می‌زدند تا روح قوی‌تر شود، برخی فلاسفه مادی اخیر نیز اصالت را بدن می‌دانند و هر کس که بهتر بخورد و لذت ببرد را سعادتمند می‌دانند، اما اسلام می‌فرماید هر کدام پنجاه درصد اهمیت دارد و همان مقدار که انسان به جسم می‌رسد باید به روح نیز برسد زیرا فرمانده بدن و چیزی که باقی می‌ماند، روح است.

 

وی افزود: اما دسته دوم کسانی هستند که سعادت را در مقام و پست می‌دانند، چند وقت دیگر تنور انتخابات دوباره داغ می‌شود و انسان می‌بیند که چه تبلیغ‌ها و چه برنامه‌هایی راه می‌افتد برای رسیدن به قدرت، البته قدرت نیز اگر در مسیر انجام وظیفه و در مسیر امامت و ولایت باشد خوب است، اما اگر هدف انسان تمایز از دیگران باشد، بیچارگی است.

 

حجت‌الاسالم رجایی خراسانی دسته سوم را کسانی دانست که علم را مایه سعادت می‌‌دانند و گفت: اما علم هم اگر در راه درست نباشد موجب سعادت نخواهد بود، مثل بلعم باعورا، شریح قاضی و افراد زیادی که عاقبت به خیر نشدند، بنابراین اگر علم فقط برای امتیاز از دیگران یا رسیدن به پول و مقام باشد بی‌ارزش است، برخلاف سیره ائمه و امیر مؤمنان که اینگونه نبود.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.