چهار شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷
📄
داستانی درباره تواضع جانشین حضرت سلیمان
۵۴۳ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
داستانی درباره تواضع جانشین حضرت سلیمان

مدرسه نواب ـ استاد حوزه علمیه خراسان گفت: شخصی از حضرت هادی(ع) سؤال کرد که علم و قدرت جانشین سلیمان چقدر بود؟ حضرت فرمودند: اگر اقیانوس پر آبی را تصور کنید که پرنده‌ای تشنه از آسمان بیاید و منقاری به آب بزند، چقدر برمی‌دارد؟ این نسبت علم و قدرتی است که خداوند به عاصف داده است.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام محمدحسن ربانی بیرجندی، استاد حوزه علمیه خراسان، در مراسم ولادت امام هادی(ع) که در این مدرسه برگزار شد، گفت: در قرآن کریم آمده که وقتی حضرت سلیمان از سرزمین یمن و سبأ خبردار شد که در آن بلقیس حکومت می‌کند، ناگهان گفت: کدامیک از شما ای قدرتمندان و سیاستمداران می‌توانید تخت بلقیس را بیاورید، همانگونه که هست؟

 

وی افزود: عفریتی از جن گفت: قبل از اینکه از جای خود بلند شوی آن را می‌آورم، عفریت یعنی جنی که هم سن بالایی دارد و هم قدرت زیادی دارد، همچنین سلیمان مردی چابک بود و بلندشدن او زیاد طول نمی‌کشید و آن جن ادعا کرد که از آن هم سریع‌تر تخت را خواهد آورد.

 

وی تصریح کرد: بعد کسی که علم ناچیزی داشت، گفت: من می‌آورم قبل از اینکه پلک چشمت به هم بخورد، علم در اینجا با تنوین آمده که برای نکره است و به معنی علمی ناچیز، از طرفی کلمه «من» نیز دلالت بر صاحب عقل می‌کند، یعنی آن شخص انسان بوده است، همچنین حرف او در میان عرب رایج است و به معنی کمترین لحظه به‌کار می‌رود و منظور آن شخص این بود که حتی کمتر از بلندشدن تو از تختت، تخت او را حاضر خواهم کرد.

 

حجت‌الاسلام ربانی بیرجندی با اشاره به ادامه آیه شریفه «قالَ الَّذی عِنْدَهُ عِلْمٌ مِنَ الْکِتابِ أَنَا آتیکَ بِهِ قَبْلَ أَنْ یَرْتَدَّ إِلَیْکَ طَرْفُکَ فَلَمَّا رَآهُ مُسْتَقِرًّا عِنْدَهُ قالَ هذا مِنْ فَضْلِ رَبِّی لِیَبْلُوَنی‏ أَ أَشْکُرُ أَمْ أَکْفُرُ وَ مَنْ شَکَرَ فَإِنَّما یَشْکُرُ لِنَفْسِهِ وَ مَنْ کَفَرَ فَإِنَّ رَبِّی غَنِیٌّ کَریمٌ» (نمل، 40)، گفت: سپس جمله بعدی با حرف فاء آمده است، یعنی هنوز هیچ کس به فکرش نیامده بود که کلام او را تحلیل کند که تخت و خود بلقیس را نزد سلیمان حاضر کرد.

 

وی با اشاره به اینکه آن شخص عاصف‌بن‌برخیا و جانشین سلیمان بود، گفت: اما او به آن جن و بقیه فخرفروشی نکرد، بلکه گفت: این فضل پروردگارم بوده و حق من نبوده است، یعنی مثل روزی انسان که از طرف خدا برای او به‌عنوان حق قرار داده شده و باعث کرامت اوست، چنین حقی بر گردن پروردگار نبوده است، بلکه دولتی اضافه به او داده بود مثل دولتی که به یوسف داده بود.

 

وی افزود: عاصف همچنین ادامه داد: این اهداء اضافه برای این بوده که امتحانم کند که شکر می‌کنم یا کفران می‌ورزم، هر کس سپاس گزارد به سود خود سپاس گزاشته، و هر کس کفران ورزد پس همانا پروردگار من بی نیاز و بزرگوار است؛ در اینجا جمله اول با «من» آمده که موصوله و شرطیه است و عموم را می‌رساند یعنی هر کس شکر کند، باایمان یا بی‌ایمان، مسلمان یا مسیحی و... شکر او به خودش برمی‌گردد.

 

وی توضیح داد: ادامه آیه اما نمی‌گوید که کفران نیز به خود شخص برمی‌گردد و جزای شرط را حذف می‌کند زیرا علت جانشین جزا شده است، یعنی شاید خداوند باز به او هم کاری نداشته باشد و شاید هم عقوبتی در انتظارش باشد.

 

این استاد حوزه علمیه خراسان ادامه داد: در ذیل این آیه شخصی از حضرت هادی(ع) سؤال کرد که علم و قدرت جانشین سلیمان چقدر بود؟ حضرت فرمودند: اگر اقیانوس پر آبی را تصور کنید که پرنده‌ای تشنه از آسمان بیاید و منقاری به آب بزند، چقدر برمی‌دارد؟ این نسبت علم و قدرتی است که خداوند به عاصف داده است.

 

گفتنی است، در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام ربانی بیرجندی به بیان داستان‌هایی از فضائل حضرت هادی(ع) پرداخته و جلسه با مداحی اهل‌بیت(ع) به پایان رسید.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.