شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
📄
«بررسی انتقادی کثرت‌گرایی اخلاقی بر اساس مبانی کلامی امامیه» دفاع شد
۱۱۱۴ بازدید
«بررسی انتقادی کثرت‌گرایی اخلاقی بر اساس مبانی کلامی امامیه» دفاع شد

مدرسه نواب‌ ـ نگارنده این پایان‌نامه، گفت: فرض ما این است که کثرت‌گرایی علاوه بر اینکه قدرت تبیین گزاره‌های اخلاقی را ندارد، همچنین با چالش‌هایی که در حوزه عملی پیش رو دارد دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند به این چالش‌ها پاسخ دهد.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، هشتادمین جلسه دفاع پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه با دفاع از پایان‌نامه «بررسی انتقادی کثرت‌گرایی اخلاقی بر اساس مبانی کلامی امامیه»، اثر حجت‌الاسلام سیدحامد باقری، هفته گذشته در مدرسه نواب برگزار شد.

 

نگارنده این پایان‌نامه در دفاع از اثر خود، گفت: در قرن معاصر، مباحث فلسفه اخلاق یکی از مباحث مهم و از جذاب‌ترین و رایج‌ترین مسائل فلسفه است، اما آیا در حوزه اخلاق معیار ثابتی برای قضاوت در مورد قضایای اخلاقی داریم یا خیر و به‌طور کلی درباره قضایای اخلاقی که در جوامع مختلف و در میان مردم دیده می‌شود حق قضاوت نداریم؟

 

وی افزود: پاسخ این مسئله در میان فیلسوفان اخلاق بحث مفصلی است و در میان فیلسوفان غرب رایج شده که گزاره‌های اخلاقی قابلیت صدق و کذب‌پذیری ندارند و عمدتا قائل به مهمل‌بودن این گزاره‌ها هستند.

 

وی تصریح کرد: مسئله اصلی تحقیق این است که پس از تشخیص اینکه کثرت‌گرایی اخلاقی بر اساس نگرش غرب و نداشتن ملاکی ثابت برای صحت و سقم قضایای اخلاقی، پذیرفته می‌شود، این کثرت‌گرایی مبتنی بر چه بن‌مایه‌های فکری و معرفتی است؟ زیرا زمانی می‌توانیم کثرت‌گرایی اخلاقی را به‌عنوان مدلی فکری نقد کنیم که مبانی فکری آن‌ را بدانیم.

 

حجت‌الاسلام باقری در خصوص پیشینه تحقیق خود، گفت: در زمینه کثرت‌گرایی اخلاقی برخلاف کثرت‌گرایی دینی کار جدی به‌زبان فارسی صورت نگرفته و یافتن ادله قائلان بسیار مشکل بود، بنابراین این پایان‌نامه در گستردگی مبنایابی و نهایتا بررسی نتیجه عملی کثرت‌گرایی، سابقه ندارد.

 

وی افزود: وجه نوآوری این اثر این است که علاوه بر بررسی مبانی، این مبانی با اخلاق اسلامی مقایسه شده و سنجش عملی انجام شده که در مقام عمل چطور رویارویی دارند، بنابراین هدف این پایان‌نامه، تبیین منصفانه مبانی کثرت‌گرایی اخلاقی و مشخص کردن نقاط ضعف آن، تبیین مبانی نظام اخلاقی اسلام و وجوه افتراق آن و تبیین ثمرات این تفاوت‌ها به‌صورت تطبیقی است.

 

وی همچنین درباره ضرورت تحقیق خود، گفت: در عصری زندگی می‌کنیم که همه انسان‌ها یکدیگر را دیده و به اعمال و رفتار هم آگاه هستند، این کثرت‌ها در حوزه اخلاق برخی از اندیشمندان این حوزه را به این تفکر واداشت که به‌هرحال ما در بحث نظام ارزشی اخلاق نمی‌توانیم به نظامی واحد برسیم و ناچارا باید کثرت‌گرایی را بپذیریم.

 

نگارنده این پایان‌نامه، ادامه داد: این تفکر در میان برخی اندیشمندان اسلامی نیز رسوخ یافته و حتی آن را بر اساس بعضی مبانی دینی ما اثبات کرده‌اند، بنابراین لازم است که این تفکر را که در مقابل تفکر اخلاق اسلامی و واقع‌گرایی است بررسی کنیم و با نقد آن، طرف مقابل را اثبات کنیم، همچنین اثبات کنیم که ادله قائلان به کثرت‌گرایی در دین اسلام مردود است و نظام اسلامی نسبت به این مسئله بیگانه است.

 

وی توضیح داد: بنابراین فرض ما این است که کثرت‌گرایی علاوه بر اینکه قدرت تبیین گزاره‌های اخلاقی را ندارد، همچنین با چالش‌هایی که در حوزه عملی پیش رو دارد دچار مشکل می‌شود و نمی‌تواند به این چالش‌ها پاسخ دهد.

 

وی با اشاره به سؤالات فرعی طرح‌شده در این پایان‌نامه، گفت: آیا کثرت‌گرایی اخلاقی توجیه مناسبی برای تدوین گزاره‌های اخلاقی در اختیار ما قرار می‌دهد؟ آیا کثرت‌گرایی اخلاقی قابلیت پاسخگویی به چالش‌های مطرح در حوزه اخلاق را دارد مثل تزاحم اخلاقی؟ که اثبات کرده‌ایم عملا در حل این چالش دچار مشکل است، نتایج عملی کثرت‌گرایی در حوزه اخلاق و وحدت‌گرایی در این حوزه چیست؟ تعارض این دو فکر در حوزه اخلاق در کدامیک از مبانی است که پس از بررسی مبانی مختلف در این زمینه پاسخ داده شده است؟

 

حجت‌الاسلام باقری در پایان با اشاره به ساختار کلی اثر خود، گفت: بخش اول این پایان‌نامه شامل دو فصل کلیات و مفاهیم است، بخش دوم که مهم‌ترین بخش است بحث مبانی کثرت‌گرایی اخلاقی را در سه حوزه بررسی می‌کند، در بخش سوم، این مبانی با مبانی اخلاق اسلامی مقایسه شده و در بخش چهارم نیز سنجش عملی صورت گرفته است.

 

گفتنی است در ادامه این جلسه حجت‌الاسلام گلستانی و داوود حیدری، اساتید داور و نیز دکتر سیدمجید ظهیری، استاد راهنما به بیان نظرات خود درباره این پایان‌نامه پرداختند و در پایان پس از جمع‌بندی نهایی، این اثر با امتیاز بالا پذیرفته شد و نیاز به اصلاحات نداشت.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.