يك شنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
📄
دکتر رحیم‌پور ازغدی مطرح کرد؛ پذیرفتن برخی قواعد علم اصول، نوع اسلام‌شناسی ما را عوض می‌کند
۱۳۳۷ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
دکتر رحیم‌پور ازغدی مطرح کرد؛ پذیرفتن برخی قواعد علم اصول، نوع اسلام‌شناسی ما را عوض می‌کند

مدرسه نواب ـ دکتر رحیم‌پور ازغدی با اشاره به اینکه متأسفانه خیلی از بحث‌های طلبگی را انجام می‌دهیم ولی نمی‌دانیم چقدر اهمیت دارد و کجا مؤثر است، گفت: پذیرفتن یا نپذیرفتن برخی قواعد علم اصول، نوع اسلام‌شناسی و مسیر زندگی ما را عوض می‌کند، اما به اندازه‌ای که سلف صالح ما بر روی کاغذ دقت داشتند، ما دقت نداریم، با اینکه آن‌ها حکومت نداشتند، اما ما در مرکز تزاحمات عینی حکومتی هستیم.

 

برای دیدن گزارش تصویری کلیک کنید

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی، عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، دیروز 13 آبان در نشست اخلاق و بصیرت‌افزایی که در این مدرسه برگزار شد، گفت: اولین تظاهرات خونین مشهد از مدرسه نواب شروع شد، شهید هاشمی‌نژاد در این مدرسه سخنرانی بسیار تندی ضد شاه و در دفاع از امام و حکومت اسلامی انجام داد، سپس جمعیت به سمت خیابان طبرسی حرکت کرد و درگیری ایجاد شد.

وی افزود: اولین شعار مردم این بود: برادری، برابری، حکومت عدل علی؛ امروز نیز باید هدف از کل درس و بحث‌های طلبه‌ها تحقق همین سه شعار باشد، اولین شهید انقلاب مشروطه طلبه بود و در صد سال بعد از آن، دغدغه واحد بوده و آن اینکه چگونه حکومتی هرچه اسلامی‌تر بسازیم و تمدن اسلامی معاصر را برپا کنیم با این سه شرط که تمدن باشد نه تجمع، اسلامی باشد نه لائیک، معاصر باشد نه بازگشت به گذشته.

وی تصریح کرد: بزرگترین عامل غیردینی‌شدن نهادهای حکومتی و جامعه، ضعف حوزه علمیه است، هرجا طلبه‌ها ضعیف، یا دیر و یا ناقص عمل کنند، میدان را به جریان‌های غیردینی واگذار کرده‌اند، دعوای ما با جریان غیردینی این است که می‌گویند دین فقط پاسخگوی نیازهای روحی و شخصی انسان‌ها است و به پرسش‌های اجتماعی، حقوقی و اخلاقی نپرداخته و اگر پرداخته مربوط به گذشته بوده و صحبت از انقلاب، تمدن و حکومت دینی غلط است، یعنی تفکیک بین عقیده و زندگی.

دکتر رحیم‌پور ازغدی تأکید کرد: بزرگ‌ترین کمک به جریان غیردینی و سکولاریسم، همان کناره‌گیری است، البته در نظر، هیچکس کناره‌گیری نمی‌کند و به‌لحاظ نظری با سکولاریست‌ها مجادله می‌شود، اما در عمل گاهی همان سکولاریسم تقویت می‌شود.

وی افزود:‌امروز باید بتوانیم پاسخ‌های کتاب و سنت را در برابر پرسش‌هایی که در مکاتب مختلف مطرح است به‌خوبی بیان کنیم،‌ باید با عقل پیش برویم و قوانین ثابت و متغیر را مخلوط نکرده و درست بشناسیم، مثلا بخشی از احکام اجتماعی و معاملات تغییر نمی‌کند، عبادات نیز ناظر به واقعیاتی است که ثابت بوده و عوض نمی‌شود، اما بخشی از نیازهای اجتماعی انسان مدام در حال تغییر است.

وی توضیح داد: عقل تجربی بشر امروز با عقل بشری پنجاه سال قبل تفاوت کرده چه رسد به هزار سال قبل، همه احکام الهی منوط به نیازهای بشر است و شیعه از این جهت عدلیه است که احکام الهی را تابع علت‌های واقعی می‌داند، یعنی تشریع، ریشه در تکوین دارد و هرچه واجب است واقعا در رشد بشر لازم است.

این استاد دانشگاه یادآور شد: سکولاریسم در جهان مسیحیت آمد زیرا آن دین، پاسخگو نبود ولی طلبکار بود، حوزه‌های مختلف را امر مقدس تعریف می‌کرد، نه به سؤالات نظری جواب می‌داد و نه پاسخگوی فعالیت‌های عملی خود بود، بین رضای خدا و رضای خلق تعارض برقرار شد، نسبت حاکمیت الهی و حاکمیت اجتماعی معلوم نشد و دوگانگی روح و جسم تبیین نشد.

وی با اشاره به اینکه متأسفانه خیلی از بحث‌های طلبگی را انجام می‌دهیم ولی نمی‌دانیم چقدر اهمیت دارد و کجا مؤثر است، گفت: پذیرفتن برخی قواعد علم اصول، نوع اسلام‌شناسی و مسیر زندگی ما را عوض می‌کند، اما به اندازه‌ای که سلف صالح ما بر روی کاغذ دقت داشتند، ما دقت نداریم، با اینکه آن‌ها حکومت نداشتند، اما ما در مرکز تزاحمات عینی حکومتی هستیم.

وی افزود: البته هر نوع ارائه دینی را از ما نخواسته‌اند، امام صادق(ع) فرمودند: من شما را فقیه نمی‌دانم با صرف نقل احادیث ما، بلکه باید پیچیدگی‌های کلام ما را بشناسید، یعنی فقط ترجمه تحت‌اللفظی، درک عوامانه قشری از دین، تشیع ابلهان و اسلام احمق‌ها نباشد.

دکتر رحیم‌پور ازغدی در پایان، گفت: همچنین حضرت صادق(ع) فرمودند که علما و سفها داریم که هر دو مدرک علمی دارند، ولی همت سفها صرفا نقل قول (بدون تولید فکر و بی‌درد) است و همت علما حفظ و نگهبانی در نظر و عمل است، یعنی هدف آن‌ها دفاع از اصول است و هرگاه دین در خطر است باید در خط مقدم باشند.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.