يك شنبه ۲۸ دي ۱۳۹۹
📄
آزادگان شیعه و اهل‌سنت در اردوگاه‌های عراق با هم وحدت داشتند
۱۲۳۳ بازدید
ارسال شده در درس اخلاق
آزادگان شیعه و اهل‌سنت در اردوگاه‌های عراق با هم وحدت داشتند

مدرسه نواب ـ جانباز هفتاددرصدی دفاع مقدس، گفت: ما می‌توانیم هر کدام به طرفی نماز بخوانیم، چون خداوند در همه جا هست، ولی همه به یک سمت نماز می‌خوانیم و اسلام می‌خواهد در این مسائل انسجام داشته باشیم، اما چگونه در مسائل بزرگ‌تر وحدت را حفظ نمی‌کنیم؟

 

برای دیدن تصاویر این نشست کلیک کنید.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام محمد صادقی سرایانی، جانباز هفتاددرصد دفاع مقدس، در جلسه درس اخلاق این هفته این مدرسه که با موضوع «وحدت در جبهه» برگزار شد،‌ گفت: پیامبر اکرم(ص) می‌فرمایند: اسلام بر دو پایه بنا شده است؛ کلمه توحید، یعنی گرایش ذاتی به سمت خدا و نیز توحید کلمه که امام خمینی(ره) خیلی به آن اشاره می‌کردند.

 

وی افزود: وحدت، تاروپود جامعه‌ای قوی و عالی را تشکیل می‌دهد و تمام پیروزی‌های علمی، اقتصادی و نظامی بر محور وحدت یک کشور است، همانطور که در زمان جنگ، هرگاه سپاه، ارتش و نیروهای دیگر با هم هماهنگ بودند، بهترین عملیات‌ها را شکل می‌دادند مثل فتح‌المبین که مقدمه فتح خرمشهر شد، اما هر جا نیز که رخنه‌ای ایجاد می‌شد،‌ خسارت زیادی وارد می‌شد.

 

وی تأکید کرد: یا در آسایشگاه‌های عراق وقتی آزادگان ما، چه شیعه و چه اهل‌سنت، اتحاد و همدلی داشتند، با اینکه در اسارت بودند ولی برای دشمن شکست‌هایی ایجاد می‌شد چنان‌که در این زمینه خاطره‌های زیادی از آزادگان هشت سال دفاع مقدس نقل شده و به ثبت رسیده است.

 

حجت‌الاسلام صادقی سرایانی ادامه داد: در عرصه اقتصادی نیز همینطور است، مثلا اگر برای شعار اقتصاد مقاومتی، تمام اقتصاددان‌ها و مدیران این حوزه تمرکزشان را بر روی این شعار گذاشته و در این زمینه وحدت داشتند، در اینجا نیز فتح‌المبین دیگری ایجاد می‌شد، زیرا اقتصاد نیز جنگی دیگر است، در آن زمان به ما مهمات نمی‌دادند و الان چیزهایی که در حوزه صنعت و اقتصاد نیاز داریم مثل قطعات هواپیما را نمی‌دهند.

 

وی تصریح کرد: در زمان جنگ که تحریم شدیم، سریع شروع به ساخت مهمات کردیم، اما الان مجبوریم با شرکت‌های خارجی قرارداد ببندیم و حتی به آن افتخار نیز می‌کنیم؛ الان ما موشک‌هایی داریم که نقطه‌زن است، چطور نمی‌توانیم خودمان هواپیما بسازیم، این به دلیل عدم وحدت است؛ هرجا اتحاد باشد پیروزی است و هر جا تفرقه باشد عذاب و گرفتاری است.

 

وی با اشاره به کلام حضرت علی(ع) در نهج‌البلاغه گفت: ایشان راجع به تحلیل مرگ امپراتوری‌های پیشین می‌فرمایند: برخی از گذشتگان به سبب وحدت و یکدلی به عزت و شوکت، عافیت، آسایش، نعمت فراوان و همه آنچه لازم بود رسیدند و برخی بر اثر کینه‌توزی و گروه‌گروه‌شدن ستون فقراتشان شکست.

 

این جانباز دفاع مقدس، یادآور شد: امروز همه مکتب‌های پوشالی دنیا بر سر وحدت بحث می‌کنند، مکتب‌هایی که هر کدام حرفی می‌زنند و جدای از ادیان الهی هستند، آن‌ها به اهمیت وحدت پی برده‌اند، چطور ما در جامعه اسلامی و دینی خود نیاز به وحدت و یکرنگی نداشته باشیم؟

 

وی افزود: قرآن کریم در یک جمله جهان‌بینی اسلامی را بیان فرموده است که ما از طرف خدا آمده‌ایم و باز به سمت خدا حرکت می‌کنیم، یعنی محور حرکت ما خداوند است، خدای ما که یکی است، امت واحد هستیم، پیغمبر ما نیز واحد است و قرآن می‌فرماید: ما تو را برای همه انسان‌های جامعه فرستاده‌ایم.

 

وی توضیح داد: ما می‌توانیم هر کدام به طرفی نماز بخوانیم، چون خداوند در همه جا هست، ولی همه به یک سمت نماز می‌خوانیم و اسلام می‌خواهد در این مسئله نیز انسجام داشته باشیم، حال با این همه تأکید می‌شود که مسلمانان متحد نباشند؟

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.