شنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۹
📄
یک دروغ گاهی آنقدر بزرگ است که نظامی را زیر سؤال می‌برد
۱۲۲۹ بازدید
ارسال شده در درس اخلاق
یک دروغ گاهی آنقدر بزرگ است که نظامی را زیر سؤال می‌برد

مدرسه نواب ـ استاد درس اخلاق مدرسه نواب با تأکید بر اینکه گاهی یک دروغ آنقدر بزرگ است که باید درباره او صیغه مبالغه به کار برد، گفت: کسانی که در فتنه 88 بودند، یک دروغ گفتند و آن اینکه در جمهوری اسلامی ایران تقلب شده است، اما این دروغ آنقدر بزرگ است که می‌توان به آن‌ها کذاب گفت.

 

برای دیدن تصاویر این درس کلیک کنید.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت‌الاسلام محمدحسن ربانی بیرجندی، مدیر گروه فقه و اصول این مدرسه در جلسه درس اخلاق این هفته مدرسه نواب، با اشاره به آیه نهی غیبت در قرآن، گفت: سالگرد توجه بسیار مهم مردم به انقلاب و سرکوب‌ فتنه را پشت سر گذاشتیم که نگاهی اخلاقی به آن می‌اندازیم.

 

وی افزود: در علم رجال درباره برخی از راویان و مخصوصا کسانی که سران فتنه در عصر خود بودند، واژه کذاب آمده است، یعنی صیغه مبالغه، مثل جعفر کذاب و مغیرة‌بن‌سعید.

 

وی توضیح داد: صیغه مبالغه از نظر صرفی همیشه دلالت بر تکرار نمی‌کند، بلکه گاهی نشان از بزرگی کار دارد، مثلا بستن درها در سوره یوسف با صیغه مبالغه آمده است، در اینجا درب یکی بوده ولی آن را به قدری محکم بسته که قابل‌بازشدن نبوده است.

 

حجت‌الاسلام ربانی بیرجندی تصریح کرد: وقتی مغیرة‌بن‌سعید درباره امام غلو کرد و ایشان را خالق معرفی کرد نیز این امر آنقدر بر امام سخت آمد که در کتب رجالی از او تعبیر به کذاب می‌کنند، در حالی که او یک دروغ گفت ولی دروغ او به اندازه تاریخ، بزرگ بود.

 

وی با تأکید بر اینکه گاهی یک دروغ آنقدر بزرگ است که باید درباره او صیغه مبالغه به کار برد، گفت: کسانی که در فتنه 88 بودند، یک دروغ گفتند و آن اینکه در جمهوری اسلامی ایران تقلب شده است، اما این دروغ آنقدر بزرگ است که می‌توان به آن‌ها کذاب گفت، یعنی اگر مثلا صدها نفر به دزدی متهم می‌شدند آنقدر ضرر نداشت که انتخابات زیر سؤال برود.

 

وی با اشاره به اینکه این تهمت کمر نظام را می‌شکند و در علم رجال به چنین کسانی کذاب گفته می‌شود، گفت: در قرن دهم نیز چنین تهمت بزرگی به مرحوم صدوق زدند، تهمتی که آیت‌الله خوئی می‌فرمایند: اگر مرحوم صدوق را زیر سؤال ببریم اسلام را زیر سؤال برده‌ایم.

 

استاد این هفته درس اخلاق مدرسه نواب ادامه داد: مردم وقتی خبردار شدند که نیاز به راهپیمایی است، همه آمده و ارادت خود را نشان دادند، ما طلبه‌ها نیز باید اینگونه باشیم، البته گاهی دچار اشتباه می‌شویم و در برخی مسائل بر دیگران سبقت می‌گیریم در حالی که باید بیشتر بر روی خود کنترل داشته باشیم.

 

وی با اشاره به اینکه قرآن در این زمینه می‌فرماید: از بسیاری از گمان‌ها بپرهیزید و غیبت نکنید، گفت: همه ما ممکن است مبتلی به این گناهان شویم،‌ چنان‌که در روایات داریم که با لغزش دیگران خوشحال نشو، شاید تو هم مبتلی شوی، بنابراین انسان در معرض خطر است و گاهی یک گناه او باعث زیرسؤال‌رفتن یک نظام می‌شود.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.