يك شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
📄
با هدف ارتقاء و تقویت امور آموزشی؛ / هیئت‌های اندیشه‌ورز در مدرسه علمیه نواب تشکیل شده است
۲۵۰۳ بازدید
ارسال شده در گفت و گو
هیئت‌های اندیشه‌ورز در مدرسه علمیه نواب تشکیل شده است

مدرسه نواب ـ معاون آموزش و پژوهش مدرسه علمیه عالی نواب گفت: پیشرفت تربیتی و تحصیلی طلاب مدرسه و فارغ‌التحصیلان و نیز فعال‌تر‌نمودن فضای آموزشی مدرسه، از اموری است که نیاز به هم‌فکری دارد و طلابی که دوره تحصیلی خود را در این مدرسه گذرانده‌اند، می‌توانند کمک فکری و اجرایی خوبی برای فضای مدیریتی، آموزشی، پژوهشی و تربیتی مدرسه باشند.

 

حجت‌الاسلام علیرضا یعقوبی، معاون آموزش و پژوهش مدرسه علمیه عالی نواب در گفت‌وگو با خبرنگار روابط‌عمومی این مدرسه از تشکیل «هیئت‌های اندیشه‌ورز مدرسه نواب» خبر داد و گفت: تازه‌ترین اقدام معاونت آموزش و پژوهش مدرسه علمیه نواب در جهت برقراری ارتباط با فارغ‌التحصیلان این مدرسه تشکیل این هئیت‌ها با هدف ارتقاء و تقویت امور آموزشی است.

 

وی توضیح داد: پیشرفت تربیتی و تحصیلی هر چه بیشتر طلاب مدرسه و فارغ‌التحصیلان و نیز فعال‌تر‌نمودن فضای آموزشی مدرسه از جمله اموری است که نیاز به هم‌فکری دارد و طلابی که دوره تحصیلی خود را در این مدرسه گذرانده و یا در سال‌های پایانی تحصیل هستند، می‌توانند کمک‌کار فکری و اجرایی خوبی برای فضای مدیریتی، آموزشی، پژوهشی و تربیتی مدرسه باشند.

 

وی با اشاره به اینکه در این راستا پیشنهاد تشکیل این هیئت‌ها با موافقت مدیر مدرسه و قائم‌مقام ایشان بررسی شده و به مرحله اجرا رسید، گفت: این هیئت‌ها دارای سه هسته اصلی هیئت اجرایی، کارگروه‌های علمی و کمیسیون‌های مختلف است که اعضای هئیت اجرایی این طرح را قائم‌مقام مدیر و معاون آموزش و پژوهش مدرسه نواب و مدیر اجرایی طرح تشکیل می‌دهند.

 

حجت‌الاسلام یعقوبی با اشاره به اینکه فعلا برای شروع، سه کارگروه کلام اسلامی، ادبیات عرب و نیز فقه و اصول تشکیل شده است، گفت: درباره دو رشته دیگر مدرسه نیز، کارگروه کلام تا زمانی که گروه تبلیغ، فارغ‌التحصیل قابل عرضه داشته باشد، نسبت به وظایف آن رسیدگی می‌کند و کارگروه فقه و اصول نیز وظایف گروه فقه قضائی را عهده‌دار است.

 

وی با بیان اینکه هر کارگروه دارای شش کمیسیون است به معرفی این کمیسیون‌ها و برخی وظایف آن‌ها پرداخت که در ادامه می‌خوانید:

 1. کمیسیون تولید و بررسی متن و محتوا: مسئولیت بررسی سرفصل‌های مدرسه، بررسی متون اعلام‌شده و یافتن متون جدید متناسب با سرفصل‌ها و نیز تولید متن و محتوا در صورت نیاز بر عهده این کمیسیون است.
 2. کمیسیون پژوهش: این کمیسیون در چهار قسمت «مقالات، پایان‌نامه‌ها، نشریات و نشست‌های علمی» فعالیت و نظارت خواهد داشت که وظایف آن‌ها به این شرح است:

الف) مقالات: نظارت بر مقالات دانش‌پژوهان، تولید و بررسی مسائل پژوهشی، مشاوره برای نوشتن مقاله، ارزیابی مقالات، گزینش مقالات مناسب جهت ارسال به جشنواره‌ها، تدوین و تصحیح آیین‌نامه آسیب‌شناسی‌شده.

ب) پایان‌نامه‌ها: تولید و بررسی مسائل پژوهشی با هماهنگی بخش مقالات، مشاوره پایان‌نامه‌ها در صورت احراز علمیت، تدوین و تصحیح آیین‌نامه آسیب‌شناسی‌شده.

ج) نشریات: فعال‌کردن نشریات، تعیین موضوع، بررسی مقالات برای چاپ در نشریه، نوشتن مقاله برای چاپ در نشریه، راه‌اندازی حلقه بررسی مقالات برای نشر.

د) نشست‌ها: معرفی موضوع برای نشست‌ها، معرفی و تعیین اساتید نشست‌ها، ارزیابی نشست‌ها و بازخورد آن.

 1. کمیسیون اساتید: شناخت اساتید مبرز و معرفی به گروه علمی و آموزش، برنامه‌ریزی تربیت استاد از فارغ‌التحصیلان، ارزیابی اساتید موجود مدرسه از طریق طلاب، فایل صوتی تدریس و... از وظایف این کمیسیون است.
 2. کمیسیون نظارت و ارزشیابی با وظایف ارزیابی اساتید ناظر، شرح فعالیت اساتید ناظر، راه‌اندازی بانک سؤالات کاربردی، بررسی سؤالات، یکسان‌سازی سؤالات، یکسان‌سازی امتحانات شفاهی، ارائه راهکار برای شیوه امتحانات، تدوین و تصحیح آیین‌نامه آسیب‌شناسی‌شده.
 3. کمیسیون پذیرش با مسئولیت‌های تعیین نحوه جذب طلاب سطح دو و سه، آیین‌نامه ارزشیابی پذیرش، شیوه اجرای پیشنیاز، تدوین و تصحیح آیین‌نامه آسیب‌شناسی‌شده، تولید بانک سؤالات پذیرش.
 4. کمیسیون فرهنگی که شیوه اجرا و ادغام اخلاق در آموزش، برنامه‌های تفریحی طلاب و خانواده‌ها را بر عهده دارد.

 

معاون آموزش و پژوهش مدرسه علمیه عالی نواب ادامه داد: جذب فارغ‌التحصیلان در گروه علمی (با احراز علمیت و در حد لازم)، تدریس فارغ‌التحصیلان در دروس آینده مدرسه (با احراز علمیت و در صورت نیاز)، جذب و به‌کارگیری در فعالیت‌های اجرایی مدرسه، اولویت در دعوت نسبت به اردو و برنامه‌های تفریحی، اعطای حق‌الزحمه در قبال ساعات کار و فعالیت، از مزایایی است که شرکت در این طرح برای فارغ‌التحصیلان دارد.

 

وی در پایان از تمامی فارغ‌التحصیلان و طلاب مشغول به تحصیل در مدرسه که درباره  موضوعات مختلف مطرح‌شده در کمیسیون‌ها فکر و ایده جدیدی دارند، دعوت به همکاری کرد.

 • (۰) دیدگاه
 • نام شما
  دیدگاه شما [ضروری]
  ايميل شما
  كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
  (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.