يك شنبه ۶ مهر ۱۳۹۹
📄
گزارشی کوتاه از نشست علمی بررسی ابعاد اوتانازی
۱۱۱۹ بازدید
ارسال شده در نشست های فقهی حقوقی
گزارشی کوتاه از نشست علمی بررسی ابعاد اوتانازی

نشست علمی« اوتانازی یا به مرگی» با حضور حجت‌الاسلام فیض‌آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در محل سالن اجتماعات مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.

 

برای دیدن تصاویر این نشست کلیک کنید.

 

به گزارش روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، حجت الاسلام محمد جعفر فیض‌آبادی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد در نشست علمی «اتانازی» یا «به‌مرگی» که هفته گذشته در سالن اجتماعات مدرسه علمیه نواب برگزار شد، گفت: «اتانازی» یا «مرگ خوب» شرایطی است که در آن بیماران ناعلاج با رضایت خود از افرادی مانند پزشکان، پرستاران یا افراد خانواده خود می خواهند در مردن به آنها کمک کنند تا به صورت طبیعی و آرام بمیرند.

 

وی با بیان اینکه بحث اتانازی قدمتی هزار ساله دارد و در کشور چین و هلند سابقه ای این بحث را داشته اند، ادامه داد: با توجه به شرایط کنونی امروزه بحث اتانازی یک معضل اجتماعی و جدی است که نیازمند به تامل و تصیمی جدی است.

 

حجت الاسلام فیض ابادی با اشاره به اینکه انجام این کار در بیشتر نقاط دنیا غیرقانونی است، ابراز داشت: در برخی کشورها مانند هلند، سوئد و بلژیک این مساله را مجاز شمرده اند.

 

وی تصریح کرد: در کشور هلند تا قبل از سال 2000 اقداماتی از این قبیل را جرم نمی دانستند و با مسامحه به این قضیه برخورد می کردند.

 

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه پزشکان هلندی سالانه بین 2 تا 5 هزار بیمار را می کشتند و تا سال 1990 سالانه بین 4 تا 6 هزار بیمار به این شکل کشته می شدند، ادامه داد: در سال 2000 طی آیین نامه ای اجرای این عمل قانونی شد.

 

وی در ادامه به مفهوم به مرگی اشاره کرد و افزود: واژه به مرگی در مقابل به زیستی و شادکامانه قرار دارد و آنچه که امروزه از این اصطلاح فهمیده می شود مردن آسان نیست بلکه اقدام به قتل است، قتلی که از روی مهربانی و ترحم است.

 

حجت الاسلام فیض ابادی در بخش دیگری از سخنان خود حضور شخص دیگری به عنوان مجری، رضایت قربانی و درخواست به مرگی، وجود درد کشنده درمان ناپذیر، خیرخواهی نسبت به قربانی و مرگ آسان را از عناصر به مرگی دانست و افزود: اتانازی و به مرگی دارای چند نوع تقسیم‌بندی است.

 

 وی در پایان اتانازی فعال داوطلبانه، اتانازی فعال غیر داوطلبانه، اتانازی غیر فعال داوطلبانه، اتانازی غیر فعال غیر داوطلبانه، اتانازی فعال اجباری، اتانازی غیر مستقیم و خودکشی با همراهی پزشک را از تقسیم بندی های به مرگی دانست و افزود:  معنای اتانازی فعال داوطلبانه، این است که پزشک با تقاضای صریح بیمار یا رضایت کاملاً آگاهانه او، این کار را انجام می‌ دهد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.