جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
📄
کارگاه دوم سبک زندگی حکمی‌قرآنی برگزار شد
۱۳۱۲ بازدید
ارسال شده در سایر نشست ها
کارگاه دوم سبک زندگی حکمی‌قرآنی برگزار شد

مدرسه نواب ـ جلسه دوم سلسله کارگاه‌های سبک زندگی حِکَمی‌قرآنی در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد و به بررسی مفهوم شکر و توبه در قرآن کریم اختصاص داشت.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، جلسه دوم سلسله کارگاه‌های سبک زندگی حِکَمی‌قرآنی با حضور حجت‌الاسلام محمدتقی فعالی، استاد حوزه علمیه قم، در ادامه برگزاری کارگاه‌های مختلف علوم عقلی در این مدرسه برگزار شد.

 

حجت‌الاسلام فعالی در این کارگاه،‌ گفت: پس از بررسی سبک زندگی، به موضوع سبک زندگی قرآنی پرداختیم که در این زمینه باید الگوهای دینی را به جامعه ارائه دهیم، مثل مفاهیم شکر و توبه.

 

وی افزود: در خصوص مفهوم شکر در قرآن کریم، 77 آیه وجود دارد مثل آیه 19 و 40 سوره نمل و آیه 147 سوره نساء که نکاتی از این قبیل از آن استخراج می‌شود: هر کس کار خوبی کند، خودش نیز از آن بهره‌مند می‌شود، شکر می‌تواند مانع عذاب شود، برای جلوگیری از نزول عذاب باید چیزی را به‌عنوان صعود فرستاد، عذاب جلوتر از شکر آمده و نشان‌دهنده این است که انسان‌ها مقتضی عذاب را دارند و نیز نکاتی دیگر.

 

وی در خصوص مفهوم توبه نیز گفت: توبه، الگو و مدل است و رفتار صرف نیست، این کلمه از ریشه «تاب» است یعنی رجوع و بازگشت، یعنی رفتن انسان به جایی که از قبل آنجا بوده است، بنابراین ماهیت وجود بشر این است که باید به سمت خدا برگردد.

 

حجت‌الاسلام فعالی، توضیح داد: در قرآن کریم حتی یک بار از دنیا به خانه تعبیر نشده و فقط به آخرت، «دار» (خانه) گفته شده است؛ بنابراین خدا دنیا را برای انسان، خانه نمی‌داند و انسان فقط یک خانه دارد که آن هم آخرت است، دنیا فقط پل است و کسی روی پل، خانه نمی‌سازد.

 

 

وی با اشاره به اینکه همچنین از دنیا به محل عبرت تعبیر شده که از ریشه عبور است، گفت: انسان دو حرکت دارد؛ از خدا به دنیا و از دنیا به سوی خدا، به عبارتی انسان دو قوس دارد؛ نزولی و صعودی، یعنی انسان را به دنیا آورده‌اند و از او می‌خواهند که به خدا برگردد، بنابراین، توبه، صعود است.

 

وی تصریح کرد: نکته بعدی اینکه توبه آسانسور یک‌نفره نیست، بلکه در قرآن از کلمه جمیعا استفاده شده و اساسا در این دنیا موفقیت، تنهایی رخ نمی‌دهد بلکه با همراهی دیگران است.

 

این استاد حوزه علمیه قم با تأکید بر اینکه قرآن معمولا می‌گوید فکرکردن بهتر است از سؤال‌کردن،‌ گفت: توبه در قرآن در داستان‌های زیادی مثل خلقت حضرت آدم(ع) آمده است.

 

گفتنی است،‌ در جلسات گذشته این کارگاه به بحث‌های مفهوم‌شناسی، رویکردها، ضرورت‌ها و نیز رسالت طلبه در زمینه سبک زندگی پرداخته شده و سبک زندگی از جهات مختلف و در فرهنگ‌های مختلف بررسی شد؛ همچنین این کارگاه‌ها پنج جلسه خواهد بود.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.