جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
📄
«قلمرو وطن در مذهب امامیه و مذاهب اربعه اهل‌سنت» دفاع شد
۱۴۸۷ بازدید
ارسال شده در نشست های فقهی حقوقی
«قلمرو وطن در مذهب امامیه و مذاهب اربعه اهل‌سنت» دفاع شد

مدرسه نواب ـ جلسه 94 دفاع پایان‌نامه‌های مدرسه علمیه عالی نواب به پایان‌نامه‌ای از رشته تخصصی فقه و اصول اختصاص داشت که در این مدرسه برگزار شد.

 

برای دیدن تصاویر این جلسه کلیک کنید.

 

به گزارش خبرنگار روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب، جلسه نودوچهارم دفاع پایان‌نامه‌های سطح سه این مدرسه به پایان‌نامه «قلمرو وطن در مذهب امامیه و مذاهب اربعه اهل‌سنت»، اثر حجت‌الاسلام علی مهدوی، دانش‌پژوه رشته تخصصی فقه و اصول مدرسه نواب اختصاص داشت که هفته گذشته در این مدرسه برگزار شد.

 

نگارنده این پایان‌نامه در ابتدای جلسه در دفاع از اثر خود، گفت: مهم‌ترین کارهای انجام شده در این پایان‌نامه عبارت است از بررسی لغوی کلمه وطن، بررسی روایات شیعه در این زمینه از نظر لغوی و محتوایی و نیز جمع بین روایات.

 

وی افزود: بعد از بررسی این روایات به این نتیجه می‌رسیم که مرحوم آیت‌الله بروجردی در مورد وطن فرمودند؛ وطن به مکانی گفته می‌شود که شخص با ورود به آن مکان، اضطراب سفرش کمتر می‌شود و سفر او از آن مکان شروع و به آن مکان ختم می‌شود.

 

وی با اشاره به اینکه در بررسی بین روایات، جمع بین روایات را مطرح کرده و سند هر کدام را بررسی کرده‌ام، گفت: در مذاهب اربعه اهل‌سنت نیز اول تقسیم وطن و بعد دلیل آن‌ها را بیان کردم و کتاب‌های زیادی از مذهب حنفی در این اثر بررسی شده است.

 

حجت‌الاسلام مهدوی توضیح داد: تنها فرق مذهب حنفی با شیعه، در مورد وطن همسر (خانم) است که آن‌ها وطن خانم را وطن می‌دانند اما از لحاظ عرفی صدق وطن ندارد.

 

گفتنی است، در ادامه جلسه، اساتید داور، حجج اسلام محمدحسن ربانی بیرجندی و سیدموسی صدر و استاد راهنما، حجت‌الاسلام سیدعلی دلبری نیز به بیان نظر خود درباره این اثر پرداختند و در پایان پس از جمع‌بندی، این پایان‌نامه با امتیاز بالا پذیرفته شد.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.