شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹
📄
جلسه هشتم سخنرانی استاد قرائتی / مهارتهای کاربردی در تبلیغ
۷۴۵ بازدید
ارسال شده در

 

جلسه هشتم : مهارت های تبلیغ در قرآن

استاد:حجت الاسلام والمسلمین محسن قرائتی

مدرسه علمیه عالی نواب مشهد مقدس15/3/1396 (دهم رمضان المبارک 1438)

موضوع:  مهارتهای کاربردی در تبلیغ

مهارت  اول: مهارت در بیان اصول دین برای کودکان:

1. خدا را چگونه به کودکان معرفی کنیم: عکس خروسی را به کودک نشان دهیم و بپرسیم آیا عکس نیازی به عکاس دارد؟پس خود خروس هم حتما نیاز به خالق دارد.

2. خدا کجاست؟ بپرسیم دروغ خوب است یا بد؟حالا دروغ بد است کجاست؟هر چیزی که مکان نمی خواهد. مادیات مکان می خواهند.

3.چطور نماز خوان کنیم؟ اگر کودکتان گوش به حرف شما نمی دهد شما کارهایی که برایش انجام داده اید را  می شمارید.برایت فلان چیز را خریدم فلان کار را کردم بعد بچه به حرف شما گوش می دهد.نعمت های خدا را اگر برای کودک بشمارید کودک علاقه مند به نماز می شود.قرآن از این شیوه استفاده کرده است.

«أَ لَمْ نَجْعَلِ الْأَرْضَ مِهاداً »(نبا 6) ,  «أَ لَمْ نجَعَل لَّهُ عینین» از راه های شمردن نعمت ها، نشان دادن ضرر از دست دادن نعمت می باشد .مثلا به کودکان بگوید چشم های خو را ببندید و حالا راه بروید تا قدر نعمت چشم را بدانند. قرآن می فرماید ,« لَوْ نَشاءُ جَعَلْناهُ أُجاجاً فَلَوْ لا تَشْکُرُونَ » (واقعه 70)    هرگاه بخواهیم این آب گوارا را تلخ و شور قرار مى‏دهیم پس چرا شکر نمى‏کنید ؛« وَ لَئِنْ شِئْنا لَنَذْهَبَنَ‏ بِالَّذی أَوْحَیْنا إِلَیْکَ ثُمَّ لا تَجِدُ لَکَ بِهِ عَلَیْنا وَکیلاً »( اسراء  86) و اگر بخواهیم آنچه را بر تو وحى فرستادیم از تو مى‏گیریم سپس کسى را نمی یابیدکه از تو دفاع کند.

مهارت دوم: استفاده از زبان تمثیلات:

تمثیل در تبلیغ غوغا می کند ، قدرت مثال زدن پیدا کنید کتاب تمثیلات را حتما بخوانید با 100 تمثیل می توانید 100 شبهه را جواب دهید چند مثال برای  استفاده از زبان تمثیل:

سوال اول: خداوند می فرماید «خالدین فیها »؛ ما 30 سال گناه کردیم باید 30 سال عذاب ببینیم چرا تا ابد ؛ مگر خدا عادل نیست؟مثال ؛ شما یک لحظه چاقو را در چشم دوستت فرو می کنید یک لحظه است ولی تا ابد کور می شود.

سوال دوم: خداوند می فرماید اعمال آنها حبط شد.  ما یک اشتباه کردیم چرا تمام عبادت های ما حبط شود؟مثال؛ شما یک سوزن به توپ فرو می کنید تمام بازی لغو می شود.

سوال سوم: خداوند می فرماید:« ما أَصابَکَ مِنْ حَسَنَةٍ فَمِنَ اللَّهِ وَ ما أَصابَکَ مِنْ سَیِّئَةٍ فَمِنْ نَفْسِکَ وَ أَرْسَلْناکَ لِلنَّاسِ رَسُولاً وَ کَفى‏ بِاللَّهِ شَهیداً» (نساء 79) چرا هر خوبی از خداست و هر بدی هست از خودمان است؟ مثال زمین به دور خورشید می‌چرخد و همیشه نیمی از زمین تاریک و نیمی از آن روشن است هر قسمتی که روشنایی است  از خورشید است و هر قسمتی که تاریک است از خود زمین است.

سوال چهارم : عرق و ادرار هر دو ساخت کلیه است چرا یکی نجس است و دیگری پاک؟هرچیزی که ماده آن از یک چیز باشد و سازنده آن هم یک چیز لوزما فقط خوب یا بد نیست .مثلا خال اگر از کنار لب بیرون بیاید زیباست اما اگر روی دماغ بیرون بیاد زشت است.

تورات و انجیل هم باب هایی دارند با نام کتاب امثال و چقدر خداوند در قرآن مثال زده است . « وَ ضَرَبَ اللَّهُ مَثَلاً رَجُلَیْن‏»(نحل 76)

مهارت سوم: هنر نمایش : امام علیه السلام در بیان آیه : «وَ لا تَجْعَلْ یَدَکَ‏ مَغْلُولَةً إِلى‏ عُنُقِکَ وَ لا تَبْسُطْها کُلَّ الْبَسْطِ فَتَقْعُدَ مَلُوماً مَحْسُوراً» ( اسراء 29) مقداری سنگ ریزه را  از زمین برداشتند ومحکم  در دست گرفتند و فرمودند اینطور نباشید که هیچ  از دست شمانریزد و بعد دست خود را باز کردند تا تمام سنگ ریزه ها ریخت و فرمودند اینطور هم نباشید .بعد مقداری شن برداشتند ودست خود را به مقداری سفت گرفتن که مقداری در دست ماند و  مقدار دیگر ریخت، فرمودند منظور آیه این است.

خداوند متعال در قرآن می فرماید:« وَ إِذْ قالَ إِبْراهیمُ رَبِّ أَرِنی‏ کَیْفَ تُحْیِ الْمَوْتى‏ قالَ أَ وَ لَمْ تُؤْمِنْ قالَ بَلى‏ وَ لکِنْ لِیَطْمَئِنَّ قَلْبی‏ قالَ فَخُذْ أَرْبَعَةً مِنَ الطَّیْرِ فَصُرْهُنَّ إِلَیْکَ ثُمَّ اجْعَلْ عَلى‏ کُلِّ جَبَلٍ مِنْهُنَّ جُزْءاً ثُمَّ ادْعُهُنَّ یَأْتینَکَ سَعْیاً وَ اعْلَمْ أَنَّ اللَّهَ عَزیزٌ حَکیمٌ» ( بقره 260) و [یاد کن‏] آنگاه که ابراهیم گفت: «خدایا به من نشان بده، چگونه مردگان را زنده مى‏کنى؟» فرمود: «مگر ایمان نیاورده‏اى؟» گفت: «چرا ولى مى‏خواهم قلبم آرامش یابد» فرمود: « چهار پرنده را برگیر و آنها را پیش خود ریزریز کن و در هم بیامیز، سپس بر هر کوهى پاره‏اى از آن را قرار بده، آنگاه آنها را بخوان، به سرعت به سوى تو مى‏آیند و بدان که خداوند توانا و حکیم است»

مهارت چهارم : روان گویی

«وَ لَقَدْ یَسَّرْنَا الْقُرْآنَ لِلذِّکْرِ فَهَلْ مِنْ مُدَّکِرٍ» (قمر 17 و 22 و 32 و 40 ) و ما به‏تحقیق قرآن را براى تذکّر آسان ساختیم آیا کسى هست که متذکّر شود. روان صحبت کنیم.سخنرانی خوب باید طوری باشد که عوام بفهمد و خواص بپسندد.

یکی از مواردی  که در تضاد با  روان گویی در منبر می‌باشد دادن آمار و ارقام جزئیات است . این که 4 نکته در این مطلب وجود دارد و غیره .چنانچه عدد دادید مستمع شما  تا تمام آنها را تحویل نگیرد شما را رها نمی کند. در عوض آن به صورت کلی بگویید چند نکته وجود دارد .

مهارت پنجم : محکم گویی

«یا أَیُّهَا الَّذینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَ قُولُوا قَوْلاً سَدیداً» ( احزب 70) قول سدید که از همان سد سازی می آید  یعنی محکم و منطقی صحبت کنید از بیان داستان های که پذیرش آن برای مخاطب سخت است اجتناب کنید .از بیان مقدار ثواب هایی که برای بعضی دعا ها یا قرائت بعضی سوره ها ذکر کرده اند خودداری کنید چرا که خیلی از این ها دروغ است و اگر راست هم باشد هر مخاطبی نمی پذیرد.

از ذکر روایاتی که شبهه ناک است و قبول آن برای مخاطب سخت است خودداری کنید.

مهارت ششم : زبان بدن   استفاده از زبان بدن به طوری که متناسب با خطابه باشد از ضروریات منبر خوب است.

مهارت هفتم:  خاطره گویی نعمتی است که استفاده آن در منبر جذابیت منبر را افزایش می دهد.

مهارت هشتم: هنر ورود به مسائل ساده در شرائط مختلف

در یک سیمینار پزشکی می شود آداب تخلی راگفت ولی هنر می خواهد. مثلا پزشک خوب دارویی که می دهد باید تمام بدن را ببیند تا داروی او به جای دیگر آسیب نزند . بهترین پزشک پیامبر است برای پست ترین چیز ها مثل ادرار تمام شرایط را در نظر گرفته ؛رو به خورشید نباشد رو به باد نباشد؛ کنار درخت میوه نباشد و...

«أَ فَلَا یَنظُرُونَ إِلىَ الْابِلِ کَیْفَ خُلِقَتْ«17 »وَ إِلىَ السَّمَاءِ کَیْفَ رُفِعَتْ« 18» وَ إِلىَ الجْبَالِ کَیْفَ نُصِبَتْ »(غاشیه 19)

مثلا در مقام زن می خواهید صحبت کنید:   هستی برای بشر خلق شده « الَّذی جَعَلَ لَکُمُ‏ الْأَرْضَ فِراشا» (بقره 22) بشر برای عبادت خلق شده «وَ ما خَلَقْتُ الْجِنَّ وَ الْإِنْسَ إِلاَّ لِیَعْبُدُونِ‏ »(ذاریات 56) قله عبادت نماز است و بهترین حالت نماز سجده است در آخرین سجده از خدا چه می خواهیم؟  ورزق عیالی من فضلک

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.