چهار شنبه ۴ مهر ۱۳۹۷
📄
پنجمین کارگاه سبک زندگی حکمی قرآنی برگزار شد .
۱۷۵ بازدید
ارسال شده در اخبار
پنجمین کارگاه سبک زندگی حکمی قرآنی برگزار شد .

حوزه علمیه ظرفیت ایجاد تغییرات بنیادین در جامعه را دارد

رئیس موسسه سبک زندگی آل یاسین عنوان کرد: نظام روحانیت برای تأثیرگذاری در جامعه باید به حد کاملی از اعتماد بنفس و قدرت درونی و روحی دست یابد و توان خود به ایجاد تغییرات بنیادین در جامعه را باور کند

حجت الاسلام والمسلمین محمدتقی فعالی در پنجمین دوره سبک زندگی حکمی قرآنی از طرح دانش افزایی اساتید علوم عقلی که  در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد در مورد وجود دیدگاه ها و نظرات مختلف در مورد اعتماد به نفس در میان اندیشمندان معاصر، گفت: برخی معتقدند این مفهوم یک فراورده غربی است و با مبانی و اندیشه یکتاپرستی و توحیدی از جمله توکل که در آن هیچ اراده و سببی را غیر از اراده الهی نمی توان سبب تامّه در جهان هستی شمرد، تناقض دارد.
وی با اشاره به آیه «یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَابْتَغُوا إِلَیْهِ الْوَسِیلَةَ وَجَاهِدُوا فِی سَبِیلِهِ لَعَلَّکُمْ تُفْلِحُونَ» (مائده/ 35)، اظهار کرد: تدبیر نمونه ای از توسل جستن به اسباب عادی است که در داستان حضرت یوسف و حضرت یعقوب (علیها سلام) و سایر اولیاء خدا و انبیاء عظام نمونه های زیادی از آن دیده می شود، بنابراین توسل به وسیله فقط در حد وسیله بودن منافاتی با علت اصلی یعنی اراده و مشیّت الهی ندارد.
رئیس موسسه سبک زندگی آل یاسین اضافه کرد: برخی نیز معتقدند که اعتمادبنفس با اعتماد به خدا و توکل تناقضی ندارد و کاملاً یک فرآورده دینی شمرده می شود که مضامین آن در اسلام وجود دارد و انسان می تواند با سعی و تلاش خویش به نیروهای خدادادی درون خود تکیه کند و سرنوشت ابدی خود را در جهان آخرت بسازد.
حجت الاسلام والمسلمین فعالی اعتماد بنفس را به دو دسته فردی و عمومی قابل تقسیم بندی دانست و گفت: نظام روحانیت به عنوان یک سازمان گسترده، وسیع و اثرگذار باید به حد اعلی و کاملی از اعتماد بنفس برسد و به حدی از قدرت درون و روحی دست یابد که توان خود به ایجاد تغییرات بنیادین در جامعه را باور کند و حداکثر فاصله را از روحیه تابع بودن و وابستگی داشته باشد.
وی با اشاره به برخی از مقاطع تاریخی که در آن جامعه روحانیت تأثیرات فوق العاده ای بر جامعه و سرنوشت آن داشته است، بیان کرد: بزرگان دینی ما تلاش های صادقانه و خالصانه ای را در طول تاریخ انجام دادند و سعی داشتند از ظرفیت جامعه روحانیت در جهت هدایت و تعالی انسان ها حداکثر استفاده را داشته باشند که این بدون باور به اثرگذاری روحانیت در جامعه ممکن نبود.
کلیدواژه هایی برای پژوهش
این استاد حوزه و دانشگاه با تأکید بر این که دلسوزان جامعه اسلامی باید سخنان رهبر معظم انقلاب را آنالیز و بررسی دقیق نموده و از آن بهره برداری کنند و در عمل به آن پایبند باشند، ابراز کرد: بررسی سخنان رهبر معظم انقلاب ما را به حدود بیست کلیدواژه اصلی می رساند که همه سخنرانی های ایشان را می توان به این کلیدواژه ها مرتبط کرد.
حجت الاسلام والمسلمین فعالی تصریح کرد: در مورد این کلیدواژه ها باید پژوهش های متناسب و درخور انجام شده و ساختارهای مشخصی برای آن ها ایجاد شود و حوزه علمیه در مرحله بعد موسساتی عالی با محوریت این موضوعات ایجاد و پیگیر منویات رهبر معظم انقلاب باشند.
دو لغزشگاه در مسیر موفقیت طلاب
وی در بخش دیگری از سخنان خود عالم و آگاه بودن را یکی از ضروریات رسیدن به موفقیت در مسیر طلبگی دانست و افزود: طلبه باید مهار نفس خود را در امور اخلاقی از جمله در دو زمینه خاص ثروت و شهوت کشیده باشد و از مرحله پاک بودن چشم گذر کرده و به پاک بودن ذهن و فکر رسیده باشد.
نویسنده کتب متعدد در زمینه سبک زندگی قرآنی و عرفان های نوظهور با تأکید بر این که طلبه باید به لحاظ روحی و روانی قوی و غنی باشد، گفت: قوی بودن درون ارتباطی با مال و ثروت ندارد و بسیاری از اغنیاء هستند که به لحاظ درونی ضعیف و فقیر هستند و وابستگی و حرصشان به مال بسیار زیاد است.

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.