يك شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
📄
درس اخلاق حجت الاسلام والمسلمین تولائی فر چهارشنبه سوم آبانماه 1396
۹۰۷ بازدید
ارسال شده در درس اخلاق
درس اخلاق حجت الاسلام والمسلمین تولائی فر چهارشنبه سوم آبانماه 1396

بسم الله الرحمن الرحیم

روایتی از امام حسین علیه السلام وارد شده است که ناقل آن امام سجاد علیه السلام است و این روایت هم می تواند بسیار کارگشا در زندگی امروز ما و هم می تواند در رفع برخی از مشکلات جامعه و خانواده به کمک ما آید.

روایت به این صورت است که «مردی از شیعیان کوفه برای پدرم نامه ای نوشت و سوالی از پدرم کرد «أَخْبِرْنِی بِخَیْرِ الدُّنْیَا وَ الْآخِرَةِ».

امام سجاد علیه السلام فرمودند پدرم برای این شخص مرقوم فرمودند که (فَکَتَبَ إِلَیْهِ‏ بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِیمِ‏ أَمَّا بَعْدُ فَإِنَّهُ مَنْ‏ طَلَبَ‏ رِضَى‏ اللَّهِ بِسَخَطِ النَّاسِ کَفَاهُ اللَّهُ أُمُورَ النَّاسِ وَ مَنْ‏ طَلَبَ‏ رِضَى‏ النَّاسِ بِسَخَطِ اللَّهِ وَکَلَهُ اللَّهُ إِلَى النَّاسِ وَ السَّلَامُ).

یعنی اگر دنبال رضایت پروردگار بودی، خداوند امور دنیا و آخرت تو را کفایت می کند و کسی که دنبال رضایت مردم است به نارضایتی خدا، خداوند امور او را به مردم وا می گذارد».

شخصی است به نام عبدالله بن مبارک که خودش می گوید من بیست و پنج  بار حج رفتم، موسم ایام حج شد و می خواستم برای بیست و ششمین بار هم به حج مشرم شوم. با رفقا قرار گذاشتیم و وسایل لازم را فراهم کردیم، می گوید از بازار بغداد رد می شدم که برخوردم به یک خانمی محجبه ای که از ظاهرش پیدا بود علویه است و توی مبزله دارد جستجو می کند و یک مرغابی مرده پیدا کرد و زیر چادرش گرفت آمد پشت بازار بغداد و شروع کرد این مرغابی را تمیز کردن. می گوید من راهم را کج کردم و آمدم دنبال این خانم. وقتی به ایشان رسیدم گفتم خانم این مرغابی مرده بود. او گفت در کاری که به شما مربوط نیست دخالت نکنید من شوهرم در جنگ شهید شده و الان چهار دختر یتیم دارم که یک هفته است که غذا نخوردند و از گرسنگی دارند می میرند. به او گفت دامنت را باز کن، و تمام پول هایی که برای حج آماده کرده بود به او داد و به دوستانش هم گفت که امسال به حج نمی آید. موسم حج که تموم شد و دوستانش ازحج برگشته بودند به دیدنشان رفت اولین نفر از دوستانش گفت عبدالله بن مبارک تو اگر نمی خواستی با ما بیای خب می گفتی چرا با دیگران رفتی؟

یکی گفت ما تو را در طواف دیدیم، دیگری گفت ما تو را منا دیدیم یکی گفت ما تو را در سعی صفا و مروه دیدیم و به همین صورت.

شب خوابیدکه رسول خدا صل الله علیه و آله و سلم را در خواب دید که به او می فرمایند عبدالله بن مبارک به خاطر همین دستگیری تو از آن زن بیوه خداوند ملکی را مامور کرده که هر سال به شکل تو در آید و از جانب تو به حج برود و این کار تا قیام قیامت ادامه خواهد داشت و لو تو در قید حیات هم نباشی.

این نتیجه معامله با خداست.

شما ببینید امیرالمومنین علیه السلام در نهج البلاغه در مورد رضایت مردم چه می فرمایند :

« أَیُّهَا النَّاسُ فِی دُونِ مَا اسْتَقْبَلْتُمْ مِنْ عَطَبٍ وَ اسْتَدْبَرْتُمْ مِنْ خَطْبٍ مُعْتَبَرٌ «2» وَ مَا کُلُّ ذِی قَلْبٍ بِلَبِیبٍ وَ لَا کُلُّ ذِی سَمْعٍ بِسَمِیعٍ وَ لَا کُلُّ ذِی نَاظِرِ عَیْنٍ بِبَصِیرٍ عِبَادَ اللَّهِ أَحْسِنُوا فِیمَا یَعْنِیکُمُ النَّظَرُ فِیهِ «3» ثُمَّ انْظُرُوا إِلَى عَرَصَاتِ مَنْ قَدْ أَقَادَهُ اللَّهُ بِعِلْمِهِ «4» کَانُوا عَلَى سُنَّةٍ مِنْ آلِ فِرْعَوْنَ أَهْلَ جَنَّاتٍ وَ عُیُونٍ وَ زُرُوعٍ وَ مَقامٍ کَرِیمٍ ثُمَّ انْظُرُوا بِمَا خَتَمَ اللَّهُ لَهُمْ بَعْدَ النَّضْرَةِ وَ السُّرُورِ وَ الْأَمْرِ وَ النَّهْیِ وَ لِمَنْ صَبَرَ مِنْکُمُ الْعَاقِبَةُ فِی الْجِنَانِ وَ اللَّهِ مُخَلَّدُونَ وَ لِلَّهِ عاقِبَةُ الْأُمُورِ فَیَا عَجَباً وَ مَا لِی لَا أَعْجَبُ مِنْ خَطَإِ هَذِهِ الْفِرَقِ عَلَى اخْتِلَافِ حُجَجِهَا فِی دِینِهَا لَا یَقْتَصُّونَ «5» أَثَرَ نَبِیٍّ وَ لَا یَقْتَدُونَ بِعَمَلِ وَصِیٍّ وَ لَا یُؤْمِنُونَ بِغَیْبٍ وَ لَا یَعْفُونَ عَنْ عَیْبٍ الْمَعْرُوفُ...».

این مردمی که شما می خواهید رضایتشان را جلب کنید به خاطر اینکه در زمانی زندگی می کنید که اهل حق کم اند، کسی که بخواهد حق محور باشد و بر اساس حق زندگی کند ذلیلش می کنند. زبان از راستگویی خسته شده، اهل زمان اعتکاف بر گناه دارند، در دین مداخله می کنند.

حضرت در ادامه می فرماید: «هر صاحب دلی خردمند نیست، هر صاحب گوشی شنوا نیست، هر صاحب چشمی بصیر نیست. اینها اصلا سنت پیغمبر را عمل نمی کنند و بر سنت پیغمبر تاسی ندارند، بدعت هایی را دنبال می کنند که خودشان ایجاد کردند، اصلاً کاری به سنت ندارند، اینها به غیب ایمان ندارند، و از عیب و زشتی حیایی ندارند، اینها در شبهات عمل می کنند، و در شهوات سیر می کنند. حضرت در ادامه می فرمایند اصلاً اینها کاری به معروف و منکر الهی ندارند، معروف نزد اینها چیزی است که خودشان معروف دانستند، و منکر هم نزد ایشان چیزی است که خودشان منکر می دانند، اینها در معضلات دینی به جای اینکه به سراغ صاحبان دین بروند، خودشان در دین نظریه پردازی می کنند و در مهمات دین پشتوانه شان رای خودشان است کانه اینها امام زمان خودشان هستند.

بعد حضرت می فرمایند: نظرات و آراء خودشان را بر نظریات آراء دین واقعی ترجیح می دهند».

آخرین روایت اینکه شخصی آمد خدمت رسول الله و فرمود مجاهد فی سبیل الله اجرش چیست؟

حضرت مواردی را بیان فرموند. آن شخص گفت من می خواهم مجاهد باشم اما مشکل این است که من پدر و مادر پیری دارم که احتیاج به مراقبت دارند.

حضرت فرمود یک شب انس با پدر و مادر فضلیتش بهتر از یک سال جهاد فی سبیل الله است».

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.