جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
📄
تلقی موسّع تری از عقل و علوم عقلی داشته باشیم
۱۳۱۵ بازدید
تلقی موسّع تری از عقل و علوم عقلی داشته باشیم

عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام): گاهی اوقات وقتی صحبت از علوم عقلی می شود، تلقی مضیقی مد نظر قرار می گیرد در حالی که باید برداشت و تلقی موسّع تری از عقل و علوم عقلی داشته باشیم تا در این علوم پیشرفت کنیم و صاحب نظر باشیم.

دکتر رضا اکبری در حاشیه برگزاری سلسله جلسات دانش افزایی اساتید علوم عقلی حوزه علمیه خراسان که در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد، با اشاره به اهمیت و لزوم آشنایی طلاب و اساتید حوزه علمیه با مباحث مختلف منطقی، به خبرنگار ما گفت: در مطالعه علوم عقلی و منطق باید اقتضائات را در نظر گرفت؛ کسی که منطق را برای منطق می خواند متفاوت است از فردی که منطق را برای شناخت فلسفه اسلامی می خواند.
وی در مورد منطق موجهات در علوم عقلی ابراز کرد: منطق موجهات در کتاب های منطقی با پیچیدگی هایی همراه است که متاسفانه غالب طلاب با این مباحث ارتباط برقرار نمی کنند و در جلسات برگزار شده تلاش کردیم با بحث و بررسی در مبانی این موضوع، مسائل مختلف پیرامون آن را تبیین و روشن کنیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) افزود: طلاب حوزه علمیه از طریق شناخت پایه های اصلی در منطق موجهات می توانند خود اقدام به ساختن قضیه های موجهه کنند و بر پیچیدگی های موجود در متون فائق آمده و با مطالب موجود در منطق موجهات ارتباط برقرار کنند.
اکبری با بیان این که برای پیشرفت در علوم عقلی باید تلقی خود را از عقل روشن کنیم، عنوان کرد: گاهی اوقات وقتی صحبت از علوم عقلی می شود، تلقی مضیقی مد نظر قرار می گیرد در حالی که باید برداشت و تلقی موسّع تری از عقل و علوم عقلی داشته باشیم تا در این علوم پیشرفت کنیم و صاحب نظر باشیم.
وی تأکید کرد: وقتی از فلسفه به عنوان یک علم عقلی یاد می شود، نیازمند این هستیم که به منطق به عنوان یکی از ابزارهای علوم عقلی توجه کنیم و هم چنین نیازمند توجه به علومی مثل معرفت شناسی، زبان شناسی و فلسفه علم هستیم.
عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (علیه السلام) در پایان ضمن تمجید از برنامه ریزی های حوزه علمیه خراسان در غالب برگزاری کارگاه ها و کلاس های مختلف در زمینه علوم عقلی، ابراز کرد: چنین مهمی قطعاً نویدبخش پیشرفت فلسفه در حوزه های علمیه و خارج کردن آن از نگاه های وحدت انگارانه خواهد بود.
 

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.