جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹
📄
بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد/ تأکید بر شکل و قالب ارائه مطلب در کارگاه های علمی
۱۹۴۰ بازدید
بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد/ تأکید بر شکل و قالب ارائه مطلب در کارگاه های علمی

مدیر گروه بلاغت مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه قم: بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد و بدون آن علوم ادبیات عرب ابتر و ناقص است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، در ادامه برگزاری سلسله کارگاه های آموزشی ویژه اساتید ادبیات عرب، کارگاه یک روزه بلاغت با حضور حجت الاسلام منصور قابشی از اساتید سطوح عالی و مدیر گروه بلاغت مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه قم با حضور گسترده اساتید ادبیات عرب حوزه علمیه خراسان در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد.
استاد این کارگاه در ابتدای سخنان خود جایگاه بلاغت در علوم دینی، فهم متون کهن اسلامی و رسیدن به فهم و درک کلی از مکتب اهل بیت (علیهم السلام) را مورد تأکید قرار داد و ابراز کرد: بلاغت بر علوم ادبی حاکمیت دارد و بدون آن علوم ادبیات عرب ابتر و ناقص است.
وی در مورد منبع شناسی کتب بلاغی توضیح داد: منبع شناسی در همه علوم اسلامی امری بسیار مهم و قابل توجه است و منبع شناسی کتب بلاغی نیز چون در شناخت مکتب به طلبه جهت دهی دارد از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
حجت الاسلام قابشی تاکید کرد: در برگزاری کارگاه های مختلف باید روش شناسی مطالعه علوم مختلف مورد نظر باشد و نکات مهم استخراج شده در شکل و قالب صحیح خود به مخاطب منتقل شود.
مدیر گروه بلاغت مرکز تدوین متون درسی حوزه علمیه قم ادامه داد: بلاغت در فقه، تفسیر، عقاید و فهم کلی متون دینی موثر است و طلبه به همین علت به آن نیاز دارد لذا باید مسائل فصاحت و بلاغت، علم معانی، ارتباط مباحث با هم و کارکرد آن ها را به درستی بشناسند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تقدیر از همت مدیران حوزه علمیه خراسان در مورد برگزاری کارگاه ها و نشست های علمی در حوزه های مختلف از جمله در زمینه ادبیات عرب، گفت: این کارگاه ها برکات فراوانی دارد و ثمرات آن در آینده مشخص خواهد شد.
حجت الاسلام قابشی در پایان بیان کرد: اگر این کارگاه ها در زمینه های مختلف از جمله ادبیات عرب، فقه و اصول و علوم عقلی در حوزه علمیه خراسان به همین قوت ادامه پیدا کند، موجب غنی سازی علمی اساتید و به تبع آن غنی سازی علمی طلاب خواهد شد
.
 

  • (۰) دیدگاه
  • نام شما
    دیدگاه شما [ضروری]
    ايميل شما
    كد داخل تصویر را وارد نمایید [ضروری]
    (بارگذاری تصویر ديگر)
گزارش نشست
ارتباط با ما

آدرس: مشهد مقدس، حرم مطهر رضوی‌(علیه‌السلام)، خیابان آیت‌الله شیرازی، جنب مسجد ملاهاشم

تلفن: 32259559/ 32214133-051

رایانامه:h.navab@chmail.ir

ارسال پیام
اشتراک خبرنامه
کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به روابط‌عمومی مدرسه علمیه عالی نواب مشهد است.