احیا و حفظ نظریه ولایت‌فقیه، شرط تداوم نظام اسلامی است

مدیر مدرسه علمیه عالی نواب بیان کرد: برای تداوم نظام اسلامی باید نظریه ولایت‌فقیه، احیا و تثبیت آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفظ شود.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اسفندیاری در گفتگو با روابط عمومی حوزه علمیه خراسان در خصوص اندیشه سیاسی امام خمینی(ره) بابیان اینکه حضرت امام راحل(ره) در دو بعد علمی و عملی سرآمد، الگو و نمونه‌ی کامل انسانی بودند، تشریح کرد: ایشان با بالا بردن سطح اطلاعات علمی، سیاسی و بصیرتی جامعه، مردم را به حدی رسانند که خود انقلاب کنند و فریاد بزنند که ما حکومت طاغوت را نمی‌خواهیم و فقط حکومت الله را می‌پذیریم.
وی با اشاره به توجه ویژه رهبر کبیر انقلاب به اطلاع و سطح بینش علمی و عملی مردم، افزود: ساده زیستی، تواضع، مردم‌دار بودن و همراه با مردم، تکبر نداشتن و …، از ویژگی‌های امام راحل(ره) بود و برای ایشان، جایگاه، مقام، منازل شخصی، مال و ثروت، معنا نداشت.
مدیر مدرسه علمیه عالی نواب، در ادامه بابیان اینکه ما در قرنی زندگی می‌کنیم که بیشتر حوادث مهم جهان همانند جنگ‌های اول و دوم، انقلاب شوروی و …، در آن بوده است؛ اما اتفاقی رخ داد که روند قرون گذشته و آینده جهان و بشر را تحت‌الشعاع خود قرارداد، ابراز کرد: جمهوری اسلامی در ایران با رهبری امام خمینی(ره) در ۲۲ بهمن سال ۱۳۵۷ و با شعار آمیختگی و عینیت دین و سیاست مطرح شد که تمام نظرهای دنیا را به خود معطوف کرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسفندیاری بابیان اینکه امام راحل(ره)، مکتبی را برخلاف سایر مکاتب موجود در دنیا تشکیل داد، اضافه کرد: این مکتب مبتنی بر ارزش‌های دینی و اسلام پایه‌گذاری شد و در اندیشه سیاسی ایشان، دین، خاستگاه و منشأ نظام سیاسی است و برنامه‌های حکومتی و فردی و اجتماعی را تشکیل می‌دهد.
مدیر مدرسه علمیه عالی نواب، با اشاره اینکه بنیانگذار جمهوری اسلامی می‌فرماید « اسلام، دین سیاست است»؛ ابراز کرد: برای تمام شئونی که سیاست دارد و برای هرکسی که کمترین تدبیر را در احکام حکومتی سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و … داراست، «سیاسی بودن اسلام»، آشکار می باشد لذا اگر کسی بیان کند که دین از سیاست جدا است، نه دین را شناخته و نه سیاست را.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسفندیاری بابیان اینکه امام راحل(ره)، نقش اداره نظام سیاسی برای مردم قائل است و می‌فرماید که مردم باید مشروطیت را انجام دهند لذا جمهوری اسلامی با رأی اکثریت آرای مردمی شکل می‌گیرد، ادامه داد: اندیشه، جهان‌بینی و سیره سیاسی رهبر کبیر انقلاب، بر اصول مستحکم جهان‌بینی و نگرش توحیدی به جهان در ادامه‌ی نگرش پیامبر اسلام(ص) و ائمه معصومین(ع) به جهان بود، که نگرش جدید به دین و آینده بشریت را رقم زد، بر همین اساس در زمان غیبت کبری امام عصر(عج)، ولی‌فقیه تمامی شئون امام معصوم(ع) از تشکیل حکومت اسلامی تا ریزترین مسائل حکومت‌داری را به عهده می‌گیرد.
وی افزود: در ادامه بینش و سیره امام خمینی(ره) می‌بینیم که به اصول سیره معصومین(ع) پایبند است و از قدرت‌طلبی دوری می‌کند و قاطعیت در گفتار و رفتار و حرکت‌های سیاسی در دنیا دارد و فقط به الله نگاه می کند و می فرماید: «نه شرقی و نه غربی» و « ما شرق و غرب را در هم خواهیم کوبید».
مدیر مدرسه علمیه عالی نواب با اشاره به اینکه یکی دیگر از اهداف و سیره سیاسی امام راحل(ره)، بحث دشمن‌شناسی و بصیرت شناسی ایشان است، بیان کرد: بنیانگذار جمهوری اسلامی، وابستگی فکری، فرهنگی و اقتصادی را قبول نداشت و این‌ها را از موانع استقلال یک مملکت می‌دانست، لذا می‌فرماید « محور خدا است و ما با اتکا بر قدرت خدا زیر بار هیچ قدرت شرق و غرب نمی‌رویم».
حجت‌الاسلام والمسلمین اسفندیاری با تأکید بر این‌که امروزه حفظ و تداوم انقلاب یکی از کارهای بسیار سخت است، خاطرنشان کرد: پس از رحلت امام راحل(ره)، مقام معظم رهبری به‌عنوان سکان‌دار نظام اسلامی، بارها دقت‌های فراوانی در زمینه‌ی سیره سیاسی امام راحل(ره) داشته و دارند؛ لذا با این اهتمام، متوجه می شویم که برای تداوم نظام اسلامی باید نظریه ولایت‌فقیه، احیا و تثبیت آن در قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفظ شود.
مدیر مدرسه علمیه عالی نواب با اشاره به اینکه نقش رهبری به‌عنوان کلیدی‌ترین و بنیادی‌ترین نقش‌ها در حکومت الهی است در پایان تصریح کرد: رهبری در حکومت اسلامی باید فردی آگاه به دین، زمان‌شناس، متقی و به‌دوراز هوای نفس باشد و سیاست روز را بداند؛ این‌ها محقق نمی‌شود مگر با ولایت‌فقیه که ما به آن پایبند هستیم.

نویسنده: (سمعی و بصری)

نظرات شما برای ما ارزشمند است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آخرین اخبار