مسئول قرارگاه علوم عقلی حوزه علمیه خراسان مجموعه اقدامات این قرارگاه را تشریح و ابراز کرد: ثمرات حضور اساتید در قرارگاه‌ها، از نزدیک و در حوزه صف قابل مشاهده و نویدبخش آینده روشنی برای حوزه علمیه خراسان است.

به گزارش روابط عمومی حوزه علمیه خراسان، حجت‌الاسلام والمسلمین محمد اسفندیاری به صورت ویدئو کنفرانس در اولین نشست هم‌اندیشی و هم‌افزایی قرارگاه‌های علمی آموزشی حوزه علمیه خراسان با موضوع «تحولات جهان در دهه آینده و رسالت حوزه‌های تشیع» که با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در اردوگاه مفتاح برگزار شد، ضمن تقدیر از تدبیر مدیر حوزه علمیه خراسان در تشکیل قرارگاه‌های علمی آموزشی، عنوان کرد: بهره‌گیری از دانش و تجربیات بزرگان و متخصصان هر علم در برنامه‌ریزی‌های کلان و سهیم شدن ایشان در این امر مهم در قالب قرارگاه‌های علمی آموزشی، منجربه ایجاد شور و نشاط علمی در میان اساتید جوان شده و نمونه کارآمدی از پاسخ به فرمایش رهبر معظم انقلاب پیرامون چابک‌سازی ارکان اداری حوزه‌ها و استفاده حداکثری از نظریات اساتید است.
وی همچنین به تشکیل کارگروه‌های مختلف ذیل قرارگاه‌های علمی آموزشی اشاره و ابراز کرد: ثمرات حضور اساتید در قرارگاه‌ها، از نزدیک و در حوزه صف قابل مشاهده و نویدبخش آینده روشنی برای حوزه علمیه خراسان است.
مسئول قرارگاه علوم عقلی حوزه علمیه خراسان افزود: با توجه به اینکه فلسفه و علوم عقلی، پشتوانه نظری و فکری شریعت است، در جهان امروز و در آینده، سهم عمده پاسخگویی و رفع شبهات و بسیاری از نیازهایی که در آینده خواهد بود، ایجاب می‌کند که در زمینه‌های اعتقادات و فلسفه، همت و تلاش مضاعفی صورت پذیرد.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسفندیاری خاطرنشان کرد: لازم است که قرارگاه‌های علوم عقلی و فلسفه و کلام، به صورت مفصّل وارد بحث‌های آینده‌پژوهی علوم هم بشوند.
وی تدوین اساسنامه، آئین‌نامه‌ها و تدوین شرح وظایف قرارگاه علوم عقلی که بعداً به سایر قرارگاه‌ها نیز تعمیم داده شد را یکی از اقدامات این قرارگاه عنوان کرد و گفت: بررسی رشته‌های تخصصی، به عنوان فعالیتی در جهت مشورت و کمک به معاونت آموزش انجام شده و یک رشته در سطح چهار آماده ارائه و چند رشته دیگر نیز در حال بررسی است.
مدیر مدرسه علمیه عالی نواب در مورد بررسی شاخص‌های ارزیابی اساتید علوم عقلی در این قرارگاه ابراز کرد: طی جلسات مشترک با کارشناسان امور اساتید، این شاخص‌ها احصا شده و در تابستان فرایند ارزیابی اساتید علوم عقلی انجام خواهد شد.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسفندیاری با بیان اینکه برنامه‌های کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلند‌مدت قرارگاه تدوین شده و در اختیار معاونت آموزش قرار گرفته است که پس از تصویب در شورای راهبری، عملیاتی خواهد شد و گفت: بررسی و شناخت موضوعات پژوهشی و ساماندهی امور پژوهشی و توزیع ماده واحده با همکاری و همفکری معاون پژوهش حوزه علمیه خراسان از دیگر موضوعاتی است که توجه همه قرارگاه‌ها را می‎ طلبد.
وی با اشاره به بررسی متون و آسیب‌شناسی منطق در کارگروه‌های قرارگاه علوم عقلی حوزه علمیه خراسان، اظهار کرد: کارگروه ویژه‌ای در بخش خواهران ایجاد شده که سیاست‌ها و برنامه‌های کلان را با توجه به اقتضائات موجود، در خود قرارگاه تنظیم می‌کند و پیشنهادات و برنامه‌های آن‌ها نیز در جلسات قرارگاه بررسی می‌شود.
مسئول قرارگاه علوم عقلی حوزه علمیه خراسان شناسایی اساتید خواهر و برادر، بررسی و برنامه‌ریزی دوره‌های دانش‌افزایی، بررسی متون و اشکالات موجود در برخی درس‌ها در سطوح مختلف و اجرای برخی از رشته‌ها در سطح چهار با توجه به زیرساخت‌ها و با همکاری معاونت آموزش و برخی مدارس علمیه را از دیگر اقدامات این قرارگاه در جهت اهداف و برنامه‌های آن برشمرد و اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات مهم قرارگاه، برگزاری نشست‌های علمی و دانشی، به ویژه در مناسبت‌های مرتبط با علوم عقلی بوده است.
وی افزود: علاوه بر این، نشریات موجود در زمینه علوم عقلی بررسی شده و نشریه تخصصی «آموزه‌های حکمت اسلامی» با همکاری معاونت پژوهش نیز راه‌اندازی و شماره اول آن آماده چاپ است.
حجت‌الاسلام والمسلمین اسفندیاری همچنین به ایجاد کارگروه نقد و بررسی مناظرات انتخاباتی در بخش خواهران قرارگاه، بر اساس مناظرات قبلی و مغالطه‌های مشهوری که در آن‌ها صورت گرفته است اشاره کرد.

نویسنده: (سمعی و بصری)

نظرات شما برای ما ارزشمند است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آخرین اخبار