یکصد و هشتاد و نهمین جلسه دفاعیه پایان نامه های سطح سه مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد

به گزارش روابط عمومی مدرسه علمیه عالی نواب ، یکصد و هشتاد و نهمین  جلسه دفاعیه پایان نامه های سطح سه مدرسه علمیه عالی نواب در رشته تخصصی فقه و حقوق با گرایش حقوق خصوصی با موضوع « بررسی فقهی صحت قرض گرفتن از بانک ها و موسسات دولتی » ساعت ۱۳یکشنبه ۵ اردیبهشت ماه در این مدرسه برگزار شد.
حجت الاسلام مهدی عباسی زادنبه، طلبه سطح سه رشته فقه وحقوق و تدوینگر این پایان نامه در این جلسه با اشاره  به اینکه قرارداد قرض، نوعی دادوستد است که موجب می‌شود به‌هنگام نیاز، افراد بتوانند از طریق قرض گرفتن از اشخاص دیگر، نیاز خود را تأمین کرده و در فرصت مناسبی که تعیین‌شده، مثل آنچه را که قرض گرفته‌اند، پس دهند. وی نسبت به سیر تاریخی قرض گرفتن از بانک ها افزود: از سال ۱۳۶۲ که این قرارداد قرض وارد عملیات بانکی نیز شد و موجب شد تا مردم جهت قرض گرفتن به آن‌ها مراجعه نمایند و به‌اصطلاح وام دریافت نمایند. به‌گونه‌ای که امروزه وام گرفتن از بانک‌ها به امری متداول در بین مردم تبدیل‌شده است.

وی در مورد اختلاف فقها در خصوص قرض گرفتن از بانک ها چنین گفت:  همواره میان فقها در خصوص معامله با نهادهای عمومی دولتی اختلاف‌نظر وجود داشته و این اختلاف از جنبه‌های گوناگونی است؛ برخی از جنبه عدم به رسمیت شناختن شخصیت حقوقی، برخی دیگر از فقها این مسئله را مبتنی بر مالکیت و عدم مالکیت اشخاص حقوقی دولتی و همچنین تصرف در سپرده‌های موجود در بانک‌ها کرده‌اند.

 بنابراین در این پایان‌نامه صحت قرض گرفتن از بانک ها و مؤسسات دولتی را با توجه به مالکیت و عدم مالکیت دولت و حدود تصرف در سپرده‌ها، موردبررسی قرار گرفته است.

 گفتنی است در پایان پس از مشورت اساتید داور، راهنما و مشاور این پایان نامه با اخذ نمره خوب پذیرفته شد.

نویسنده: (سمعی و بصری)

نظرات شما برای ما ارزشمند است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

آخرین اخبار