معرفی مدرسه علمیه عالی نواب

مدرسه علمیه عالی نواب | معرفی مدرسه علمیه عالی نواب

در شهر مقدّس مشهد، به­ واسطه وجود مرقد حضرت ثامن الحجج حضرت علی بن موسی الرضا (علیه السلام)، مدارس علمیه متعدّد و مهمی احداث شده است. «مدرسه علمیه صالحیه مشهور به نواب» در میان ۱۰ مدرسه­ ی علوم دینی در دوره ­ی صفویه ساخته شده است و همواره از آن به ­عنوان یکی از مدارس تخصّصی موفق، یاد می­شود؛ گواه این مطلب را می­توان، در موفقیت دانش آموختگان این مدرسه یافت نمود که هر یک در خطّه ­ای از سرزمین مقدّس جمهوری اسلامی، مسئولیت­های خطیر علمی و اجرایی را بر عهده دارند.

واقف موقوفات این بنای خیریه، مرحوم «ابوصالح رضوی» از جمله اشراف و سادات رضوی و ملقّب به نواب و نقیب سادات در مشهد بوده و این مدرسه را بدین جهت، «مدرسه صالحیه نواب» نامیده­اند که بعدها، به «مدرسه نواب» معروف گردید که هم اکنون به عنوان موقوفه «نواب میرزا ابوصالح رضوی» در ثبت احوال کشور به شناسه ملی 14000986780  و شناسه ثبت 100592260000، ثبت و ضبط شده است.

پخش ویدیو

کتابخانه­ ی مدرسه­ ی علمیه عالی نواب را که بیش از سی و چهار هزار جلد و نیز بیش از ۱۸ هزار عنوان کتاب را داراست، می­توان یکی از کتابخانه ­­های بسیار غنی معرّفی نمود. فرمایش مقام معظّم رهبری (حفظه الله) درباره کتابخانه این مدرسه، شاهد این سخن است. ایشان فرموده­ اند:

«این کتابخانه جزو مهم­ترین کتابخانه ­های مدراس علمیه مشهد است؛ زیرا علاوه بر زیادی کتب آن بالنسبه به کتابخانه­ های مدارس دیگر، تعدادی کتب خطی نفیس در این کتابخانه موجود است که برخی از آن­ها تاکنون به طبع نرسیده است و در بعضی از آن­ها، خط علمای بزرگ شیعه وجود دارد.»

مدرسه علمیه عالی نواب | معرفی مدرسه علمیه عالی نواب