آیت الله العظمی سبحانی: پایه های تمدن و پیشرفت در گرو تحقیق و پژوهش است.

حضرت آیت الله العظمی سبحانی در پیامی به همایش بزرگداشت هفته پژوهش که در مدرسه علمیه عالی نواب برگزار شد با اشاره به اینکه پایه های تمدن و پیشرفت در همۀ جهات زندگی، در گرو تحقیق و پژوهش است، خاطر نشان کردند؛ عظمت چشم گیرِ فرهنگ اسلام در گروِ پژوهش هایی است که پس از رحلت رسول خدا(ص) در جامعۀ اسلامی پیگیری شده است./  ایشان در این پیام ضمن ابراز مسرّت از برگزاری این همایش، خطاب به مدیر، اساتید و طلاب مدرسه علمیه عالی نواب فرمودند: آثار ارزندۀ پژوهش فضلاء این مدرسه را مشاهده خواهند نمود .

متن پیام معظم له به همایش بزرگداشت هفته پژوهش که صبح امروز (دوشنبه 21 دی ماه) در مدرسه علمیه عالی نواب در شهر مشهد مقدس قرائت شد، به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الر حیم

پایه های تمدن و پیشرفت در همۀ جهات زندگی، در گرو تحقیق و پژوهش است. جامعه ای که از نظر تحقیق و اندوخته های علمی دو روزِآن یکسان باشد، مسلما جامعۀ عقب مانده است، در روایتی هست: مَن استوی یوماه فهو مغبون.

مسلما مقصود یکسانیِ دو روز در همۀ جهات زندگی است چه در بخش عبادت و عمل صالح و چه بخش های دیگر.

عظمت چشم گیرِ فرهنگ اسلام در گروِ پژوهش هایی است که پس از رحلت رسول خدا(ص) در جامعۀ اسلامی پیگیری شده و آثار فکریِ پژوهشگران قرن اول به قرن دوم منتقل شده و همچنین قرن به قرن تا توانسته فرهنگ عظیم اسلامی را پدید آورد و ما امروز شاهد کتابخانه های عظیم اسلامی هستیم که در هر قرنی موجی از علم پدید آورده اند.

در عصری زندگی می کنیم که اگر اندیشه ای در یکی از نقاط جهان پدید آمد دقایق بعد در همۀ نقاط جهان منتشر می شود، بنابراین سرافرازیِ عالمان دینی این استِ که پاسی از اوقات خود را به پژوهش اختصاص دهند تا کاردانِ علمی هر روزی چهرۀ جدیدی به دنیا عرضه کند. جامعه ای که مستأکلِ پژوهش هایِ دیگران باشد محکوم به عقب ماندگی و اسارت و استثمار پذیری است.

اینجانب، بسیار مسرور و شادمان است که مدرسۀ علمیۀ عالیۀ نواب زیر نظر مدیر محترم حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای محمد اسفندیاری گردهمایی اساتید و طلاب مدرسه را برگزار می کند و با این پیام کوتاه خواهان مشارکت در این بزم علمی است، ان شاالله آثار ارزندۀ پژوهش فضلاء این مدرسه را مشاهده خواهد نمود و دعای اینجانب بدرقۀ خدمات علمی آن ها است.  

  قم موسسه امام صادق (ع)

    جعفر سبحانی

21/9/1400

آیت الله العظمی سبحانی: پایه های تمدن و پیشرفت در گرو تحقیق و پژوهش است.